Контакт

Спорт

Рамос повторно се повредил, ќе паузира еден месец

Објавено пред

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос, поради повреда, ќе го пропушти клучниот дел од сезоната. Реал, викендов ќе го пречека Еибар, а потоа исто така на домашен терен ќе игра против Ливерпул и Барселона.

Лоша вест за тренерот Зинедин Зидан е што поради повредата на бутниот мускул, Рамос ќе паузура еден месец. Тоа значи дека тој нема да може да игра против Ливерпул ниту во реваншот на „Енфилд“, а во Ла Лига ќе ги пропушти натпреварите со Хетафе, Кадиз и Бетис.

Покрај Рамос, дуелите со Еибар и Ливерпул ќе ги пропуштат и Феде Валверде, Дани Карвахал и Еден Азар. Тони Крос нема да игра против Еибар, а во клубот се надеваат дека ќе биде подготвен за четврт-финелето против Ливерпул.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Зијеш ги однесе Челси во финалето на ФА купот

Објавено пред

Фудбалерите на Челси ќе играат во финалето на ФА купот. „Сините“, во првото полу-финале, го совладаа Манчестер сити со 1:0. Голот кој го реши победникот го постигна Хаким Зијеш во 55.минута.

Натпреварот наречен „финале пред финалето“ во ФА купот, понуди малку возбудувања и многу тактички надмудрувања помеѓу Томас Тухел и Пеп Гвардиола.

Сито во првиот дел немаа чиста шанса за постигнување гол додека Челси сериозно се заканија преку Чилвел во 21.минута. Претходно, во седмата минута, ВАР поради офсајд го поништи голот на Зијеш.

Во вториот дел, Сити ја имаа топката во свој посед, додека Челси се определија за контранапади.

Контрата, и асистенцијата на Вернер кон Зијеш им го донесе водечкиот гол на „сините“.

До крајот на мечот, Сити имаше две полу-шанси преку Стерлинг, на спротивната страна ВАР го поништи голот на Хаверц.

Челси и минатата година играше во финалето, но не успеа да го освои. Инаку, ова ќе биде четврто финале во ФА купот за Челси во последните пет години. Оваа година „сините“ ќе се обидат да ја освојат деветтата титула во ФА купот.

Последен пат екипата од „Стенфорд Бриџ“, триумфирала во ФА купот во 2018 година.

Челси во финалето ќе игра против победникот од утрешното полу-финале помеѓу Саутемптон и Лестер.

Финалниот меч ќе се одигра на „Вембли“, на 15.мај.Прикажи повеќе...

Спорт

Тежок пораз на ракометарките во Романија

Објавено пред

Женската ракометна репрезентација на Македонија, доживеа тежок пораз во Романијаод 33:22 (15:11), во првиот бараж-натпревар за пласман на Светското првенство.

Македонија, добро се држеше во првите 15 минути од натпреварот. Романија имаше предност од 5:4, а потоа за само четири минути со серија 7:0, домашните ракометарки создадоа предност од осум гола (12:4).

До крајот на полувремето Македонија ја преполови разликата (15:11).

По слично сценарио се одвиваше и вториот дел. Периодот од девет минути во кој Македонија не постигна гол, Романките го искористија да ја врата максималната предност од осум гола (22:14).

До крајот Ромаките само ја зголемија предноста, со што направија реваншот во Скопје да биде само формалност.

Само пет ракометарки ги постигнаа головите за Македонија. Најефикасна беше Ристовска со осум, Стојковска и Јанеска постигнаа по пет, Боризовска три, a Стојановска еден гол.

Кај Романките една третина од головите, вкупно 11, постигна Неагу.

Фото/macedoniahandball.com.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар го победи Металург

Објавено пред

Вардар го победи Металург, во Атокоманда, со 31:27, во дербито на коло во домашното првенство. Актуелните шампиони, со максимални седум победи, го завршија првиот дел од шампионатот. Металург, во првите седум кола победија само еднаш, имаат две нерешни средби и четири порази.

Металург, имаше сили да му се спротивстави на фаворитот само во првото полувреме. Тимот од Автокоманда, имаше предност од три гола, 14:11, во 27.минута. Сепак на одмор тимовите заминаа израмнети (15:15).

Во вториот дел, Вардар максимално ја искористи поголемата ротација. Во 42.минута, Вардар водеше 19:23, Металург се доближи на гол негатива, а овој налет на домаќинот го одбија Дибиров, Чупиќ и Калараш.

На крајот заслужена победа на „црвено-црните“ 31:27.

Најефикасни играчи на натпреварот беа хрватските репрезентативци Иван Чупиќ (Вардар) и Златко Хорват (Металург) со по седум гола.

Фото: Денис Дуковски/РК Вардар1961

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

ФСБ спречи атентат на Лукашенко

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9 мај...

Македонија4 часа

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет4 часа

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет6 часа

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија8 часа

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија10 часа

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија10 часа

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Македонија11 час

Одбраната на Камчев поднесе кривични пријави за судиите кои му одредија притвор

Одбраната на Орце Камчев поднесе кривични пријави против судиите кои му го продолжија притворот за уште 30 дена за предметот...

Регион11 час

Рама тврди дека го видел документот со промена на границите на Западен Балкан

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува Газета Експрес....

Свет12 часа

Русија им забрани влез на високи претставници на администрацијата на Бајден

Русија воведе забрана за влез на високи претставници на САД. Меѓу нив се и јавниот обвинител Мерик Гарланд и министерот...

Македонија12 часа

Извршена втора трансплантација на срце во Македонија кај 22-годишно момче

Ноќеска во Македонија беше извршена втората трансплантација на срце на Клиниката за кардиохирургија. Станува збор за 22-годишно момче кое доби...

Регион1 ден

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија1 ден

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија1 ден

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија1 ден

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија1 ден

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет1 ден

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа1 ден

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион1 ден

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија1 ден

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Досие