Контакт

Спорт

Рангник на првиот прес ги разочара фановите на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Новиот менаџер на Манчестер јунајтед, Ралф Рангник, синоќа на „Олд Трафорд“ ја гледаше драматичната победа на „црвените ѓавли“ против Арсенал (3:2). По мечот ги одговорајќи на новинарски прашања ги открил плановите и го коментирал пишувањето на „Билд“, дека ќе добие бонус од 10.000.000 евра доколку успее да го донесе Ерлинг Халанд во Јунајтед.

dobivaj vesti na viber

„Десет милиони за Халанд, па десет за Мбапе, Левандовски, Кимих…Тоа се глупости, нема таква клаузула во мојот договор. Не треба да се шпекулира колу потенцијалните заслувања. Знам каков играч е Халанд, но во меѓувреме и на сите останати тоа им стана јасно. Во овој тим имаме доволно врвни напаѓачи, поради тоа не треба да разговараме за засилувања во тој дел од тимот“, рекол Германецот и нагласил дека клубот нема да се засилува во зимскиот преоден рок.

„Воопшто не разговаравме за нови играчи. Сега е време детално да се запознам со актуелниот тим, дефинитивно тука има многу играчи. Можеби по Божик ќе разговараме за некакви трансфери. Лично не сакам зимски трансфери“.

На крајот 63-годишниот стратег го оценил натпреварот со Арсенал.

„Можеше да заврши и 3:3. Како тренер не сакате вашиот тим да игра вака. На крајот сум и повеќе од среќен што извојувавме победа“.

Ралф Рангник ќе дебитира на клупата на Манчестер јунајтед во недела против Кристал Палас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Покетино почна со чистката – Челси нема да го откупи договорот на Феликс

Објавено пред

Маурисо Покетино, новиот тренер на Челси, започна со чистката во соблекувалната. Аргентинецот, вчера потпиша две годишен договор, а денес го известил Жоао Феликс дека неговиот договор нема да биде откупен од Атлетико Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Жоао Феликс, во јануари, се пресели на позајмица во Челси. „Сините“ за него на Атлетико му платија 11 милиони евра. Феликс неколку пати изјави дека сака да остане на „Стенфорд Бриџ“. Покетино нема да му ја исполни желбата.

Феликс за Челси одигра 20 натпревари и постигна четири гола.

„Челзи не извести дека Покетино не го сака Феликс и дека нема да го откупат неговиот договор. По истекот на позајмицата, тој ќе се врати во Атлетико, а потоа ќе видиме што ќе се случи. Во моментов немаме планови за него”, им откри во вторникот на шпанските новинари, пртседателот на Атлетико, Енрике Серезо.

Жоао Феликс е првата „жртва“ во ерата на Покетино во Челси. Се очекува во преодникот рок клубот да го напуштат Кристијан Пулишиќ, Хаким Зијеш, Калиду Кулибали, Мејсон Маунт, Нголо Канте…

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Лаурентис подготвил богата понуда за тренерот на Порто

Објавено пред

Лучано Спалети ја освои Серија А со Наполи, го врати шампионскиот пехар во градот под Везув по 33 години и потоа го напушти клубот.

dobivaj vesti na viber

Италијанските медиуми, тврдат дека Спалети се скарал со газдата на Наполи, Аурелио Де Лаурентис. Од другра страна, Де Лаурентус изјави дека Спалети самиот решил да го напушти клубот. Ова можеби е вистината, бидејќи Спалети откри дека заминува на едно годишен одмор.

Неколку тренерски имиња се поврзуваат со Наполи. Италијанските медиуми пренесоа дека Де Лаурентис за тренер го сака поранешниот шпански селектор, Луис Енрике, но изгледа вистината е поинаква.

Првиот човек на Наполи ќе се обиде да го донесе во клубот Жержо Консеисао, тренерот на Порто.

За да го убеди да ја прифати понудата, Де Лаурентис бил подготвен на Португалецот да му понуди шест милиони евра годишна плата. Доколку прифати, Консеисао ќе биде меѓу тренерите со најголема плата во Серија А.

Прикажи повеќе...

Спорт

Воска се раздели со тренерот Берат Имери

Објавено пред

Новиот македонски прволигаш Воска Спорт се раздели со досегашниот тренер Берат Имери. За дебитанската сезона во елитата на Македонија, клубот ќе ангажира нов стратег.

dobivaj vesti na viber

„Воска Спорт објавува дека Берат Имери повеќе нема да биде шеф на стручниот штаб. По неколку дена разговори не успеавме да најдеме заеднички јазик, по што беше донесена одлука за разделба. Воска му се заблагодарува на Имери за придонесот во периодот додека го водеше нашиот тим и му посакуваме многу среќа, здравје и успех во натамошната тренерска кариера. Веруваме дека еден ден нашите патишта повторно ќе се спојат“, објави ФК Воска.

За најсериозен кандидат за нов тренер на Воска Спорт се споменува Мирсад Јонуз, а во опција се и Муарем Бајрами и Ќатип Османи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот

Новопечениот бугарин Христијан Пендиков само што дошол во Охрид отишол во обвинителство за да направи препознавање на второто лице кое...

Македонија44 минути

(Видео) Излезе од затвор Алими, кој ги предаде клучевите од Собранието на крвавиот четврток, го пречека Зијадин Села

Поранешниот претседател на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, пред затворот во Идризово го пречека поранешниот обебзбедувач во Собранието Абдуљфета Алими,...

Свет1 час

Зеленски ја претвора Украина во нов Авганистан, вели поранешниот украински премиер

Сè повеќе набљудувачи повлекуваат паралели помеѓу хаосот и уништувањето што го преплавија Авганистан за време на 20-годишната војна и окупација...

Македонија3 часа

Ковачевски – Лајчак: Северна Македонија е докажан фактор на стабилност во регионот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Братислава оствари средба со специјалниот претставник на Европската Унија за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Ковачевски...

Топ3 часа

Загинатиот во сообраќајната несреќа кај Штип има 62 години, двајцата повредени се во болница – МВР со детали за смртоносниот судир

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на експресниот пат Штип – Кочани, при што животот го загуби едно лице. Од МВР...

Македонија3 часа

(Видео) Трипуновски: Млад кромид и пиперки со пестициди пуштени во промет, граѓаните јадат небезбедна храна

МЗШВ и АХВ свесно пуштиле во промет зеленчук во кој има присуство на пестициди, вели претседателот на Комисијата за земјоделство,...

Регион3 часа

(Видео) Москва: Белград има право да врати ограничен број полицајци и војници во Косово

Белград има право да врати ограничен број свои полицајци и војници во Косово, изјави денеска рускиот амбасадор во меѓународните организации...

Македонија4 часа

Битиќи: Зеленчукот поевтини 40 отсто во однос на замрзнатите цени, затоа ги одмрзнуваме

Од четврток зеленчукот нема да има замрзната цена. Мерката за замрзнување на цените донесена за да се спречат големи поскапувања...

Регион4 часа

Вучиќ се сретна со амбасадорите на квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили“

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна со амбасадорите на земјите од квинтата – Соединетите Американски Држави, Велика Британија,...

Македонија6 часа

Пендиков се врати во Охрид, ќе сведочи

Секретарот на згаснатиот бугарски клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков, утрово се појави во Охрид за да даде исказ пред...

Регион6 часа

НАТО го осуди непровоцираниот напад врз мировните трупи на Косово

НАТО остро го осуди непровоцираниот напад во кој беа повредени најмалку триесетина мировници – иако медиумите шпекулираат со бројка од...

Македонија6 часа

УКИМ денеска избира ректор

На 28 факултети и институти во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) денеска ќе се спроведат избори за...

Свет6 часа

(Видео) Пукање на шеталиште на Флорида: девет лица повредени

Девет лица беа застрелани, меѓу кои и едногодишно дете, за време на судир меѓу две групи на Флорида, соопштија официјални...

Регион7 часа

Курти: Протестите во Косово се под директива на официјален Белград

Претседателот на владата на Косово, Албин Курти, оцени дека на северот од Косово не се одржани организирани мирни собири, туку...

Регион7 часа

На северот од Косово утрово мирно, во општините има зголемено присуството на КФОР

Утрово е мирно на северот од Косово. Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ во текот на ноќта немаше инциденти,...

Европа7 часа

(Видео) Гори Москва: напад на главниот град на Русија

Андреј Воробјов, гувернер на Московската област, на комуникациската платформа „Телеграм“ изјави дека неколку дронови биле соборени додека се приближувале до...

Македонија21 час

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Денеска е повреден 45-годишен турист од Полска. Бил удрен од еден камен од одронот кај Матка, по што веднаш, со...

Македонија23 часа

(Видео) Не се плаши од Спасовски, но Пендаровски сега не размислува за втор претседателски мандат

Претседателот на државата Стево Пендаровски чиј мандат истекува следната година, во овој момент не размислува за втор мандат. Одговарајќи на...

Македонија24 часа

(Видео) Пендаровски ќе ги потпише законите за „Бехтел и Енка“, 60-часовна работна недела нема во указите што ги добил

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги потпише предложените измени на законите за олеснување на проектот за „Бехтел и Енка“, кои Собранието...

Македонија1 ден

Спасовски за заканите за живот на градоначалникот на Арачиново: Не може граѓаните да бидат заложници на лични или политички интереси

Полицијата поднела пријави против сите лица што ја нарушиле безбедноста во Арачиново откога општинската администрација минатата недела извести дека Општината...