Контакт

Спорт

Рапид победи со пресврт, реми за Митјиланд кај Селтик

Објавено пред

Рапид од Виена со предност ќе патува во Прага кај тимот на Спарта во рамки на реваншот од второто квалификациско коло во Лигата на шампионите. Вечерва во главниот австриски град, Радип со пресврт успеа да ја победи Спарта со 2-1.
Гостите го добија првиот дел со 1-0, стрелец на голот беше Крејчи уште во 3 минута.

Домаќините „се разбудија“ во вториот дел, па најпрво Кнасмилнер во 63 минута донесе изедначување 1-1. Творец на победата беше истиот играч во 71 минута.

Во вториот меч од вечерниот термин, во Шкотска Селтик одигра нерешено 1-1 против шампионот на Данска – Митјиланд.

Домаќините преку Абада во 39 минута дојдоа во водство од 1-0, но 5 минути подоцна останаа со човек помалку на теренот. Црвен картон поради неспортско однесување заработи Битон.

Во второто полувреме, во 56 минута силите на теренот беа израмнети. Дрејер доби втор жолт картон поради симулирање.
Сепак, данскиот претставник успеа да постигне еден гол, и тоа преку Евандер во 66 минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Продолжува расколот во Филаделфија – Симонс не сака да тренира!

Објавено пред

Продолжува расколот во Филаделфија. Откако Елтон Бренд го замени Сем Хинки на чело на спортскиот сектор ги нема очекуваните резултати, а сега работата „се прекрши“ на ѕвездата – Бен Симонс.

Младиот Австралиец по лошите партии во минатосезонскиот плеј оф е на удар на критичарите, а бидејќи смета дека тимот не го заштитил доволно, тој сака да ја напушти екипата.

Сега станува јасно дека нема ништо од продолжување на соработката затоа што Симонс не се појавил на подготовките со Филаделфија, а нагласил и дека нема намера да одигра ниту еден меч.

Сезоната почнува 19. октомври, а „севентисиксерси“ се во проблеми затоа што мораат на кошаркарот да му најдат нова дестинација, а за следните 3 години му должат 140 милиони долари.

Најверојатна опција е дека тој ќе се пресели во Голден Стејт на позицијата крилен центар, но останува отворено прашањето што Вориорси можат на Фила да и дадат за возврат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Симеоне: Гризман се адаптира на сегашниот Атлетико

Објавено пред

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Чоло Симеоне му даде поддршка на старо-новиот напаѓач на „јорганџиите“, Антоан Гризман (30) кој сè уште не ги покажува игрите кои од него се очекуваат

„Во ред е, тој беше многу среќен што се врати. Во процес е на адаптација на сегашниот Атлетико, кое е различно од она што го остави. Но, не се сомневам дека крајниот резултат ќе биде она на што се надеваме. Имаме среќа што го имаме. Ние сме на пат на кој секој играч треба да се приспособи. Ова не важи само за Гризман, туку и за Родриго де Пол. Антоан дојде во тимот за да ни даде повеќе стабилност“ рече Симеоне, пренесе „Спорт Макс“.

Атлетико го позајми Гризман од Барселона до крајот на сезоната 2021/22. Францускиот голгетер досега одигра 4 натпревари за тимот од Мадрид, но се уште не постигна ниту еден гол.

Атлетико Мадрид е бранител на шампионската титула во Ла Лига, а по 6 кола е лидер на табелата со 14 бода, еден повеќе од Реал Мадрид кој имаат одиграно натпревар помалку.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фрчеa тупаници и шлаканици – многу крв пред борбата во Лас Вегас

Објавено пред

Зовриваат страстите пред борбата меѓу Канело Алварез и Кејлеб Плант. По вербалниот судир на прес-конференцијата, отидоа и чекор понатаму. За време на фотографирањето пред мечот, ги вкрстија тупаниците.

Алварез и Плант на 6. ноември ќе се борат за ИБФ титулата во суперсредна категорија. Додека стоеја еден до друг Алварез го оттурна противникот, па Американецот замавна со левата рака. Не успеа Кејлеб да го удри Канело, кој се наведна и двапати удри во ривалот.

Набрзо потоа тепачката престана, а Плант заработи повреда на носот и на десната јагодична коска.

Еве како изгледаше сето тоа:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.747 тестирања,...

Македонија58 минути

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија3 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во завиност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија4 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија5 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија5 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион5 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија6 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион6 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија9 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија9 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет9 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет10 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија23 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија23 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет24 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија1 ден

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Досие