Контакт

Спорт

„Рашфорд, Сака и Санчо трпеа страшни навреди“

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Англија минатото лето имаше голема шанса да дојде до вториот голем трофеј во својата историја. Таа пред својата публика на „Вембли“ против Италија го одигра финалето на Европското првенство. Долго водеше со голот на Лук Шо, а потоа Леонардо Бонучи погоди за 1:1 во 67. минута. На крајот по изведувањето на пенали титулата ја овои Италија.

dobivaj vesti na viber

Тројца млади играчи не реализира за Англија во пенал серијата: Џејдон Санчо, Маркус Рашфорд и Букајо Сака.

Нивниот соиграч и играч од средниот ред на Борусија Дортмунд, Џуд Белингем, зборуваше за Си-ен-ен за расистичките изливи на бес со кои мораа да се соочат минатото лето.

„Покажавме вистински карактер на натпреварите и се чувствував како земјата да е обединета. Знам дека и оние кои го промашија пеналот добија голема поддршка. Но, треба да добијат поддршка затоа што промашија пенал, а не затоа што се црни. Поминав многу време со нив. Луѓе се нормално е дека ги погоди тоа“, изјави Белингам.

„Се случуваа некои одвратни работи. Беше тешко да се поднесе тоа. Целиот турнир, сите седум натпревари си Англичанец. А потоа промашуваш пенал во финалето и одеднаш си ништо, туку се црнец“, заклучи тој.

 

Спорт

Синот и девојката на Борис Бекер навиваа за Ѓоковиќ

Објавено пред

Девојката на Борис Бекер, Лилијан де Карваљо Монтеиро, како и најстариот син на германската тениска легенда, беа на трибините на Вимблдон поддржувајќи го Новак Ѓоковиќ во првото излегување во јавноста откако Бекер беше осуден на затворска казна за измама.

dobivaj vesti na viber

54-годишниот Бекер беше осуден за криење на 2.5 милиони фунти за да избегне да плати долгови по неговото банкротирање во 2017 година, и беше осуден на двеиполгодишна казна затвор во април.

Посетата на мечот на Ѓоковиќ доаѓа како израз на мала благодарност кон српскиот тенисер, кој работеше со Бекер како тренер повеќе од три години, а по затворањето на Германецот, се понуди за било каква помош на Ноа и на целото семејство Бекер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса ќе ја тужи Рома за откажувањето на учеството на Гампер трофејот

Објавено пред

Барселона преку соопштение се закани дека ќе ја тужи Рома барајќи отштета за нивното откажување на учеството на Гампер трофејот, традиционалниот меч за стартот на сезоната на каталонскиот клуб.

dobivaj vesti na viber

Пријателскиот меч вообичаено е првиот на „Ноу Камп“ за каталонскиот клуб, и овојпат поканети беа Рома за меч на 6 август, кој би вклучувал и дуел на женските екипи на двата клуба. Но, Рома, објави дека се повлекува поради „потреба за менување на планот за летните пријателски мечеви“ за да се влезе во новата сезона со максимална подготвеност. Оваа одлука наиде на бес во Барселона.

„Барселона објавуваат дека Рома еднострано, без причина реши да се повлече од договорениот меч од Жоан Гампер трофејот на 6 август. Клубот работи на пронаоѓање на нови противници, а легалниот тим на клубот ја разгледува можноста за барање на отштета за Барселона и навивачите поради оваа неоправдана одлука“, се вели во објавата на Барса.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ловрен признава: Во Хрватска ми замеруваат што играм во Русија

Објавено пред

Хрватскиот ветеран Дејан Ловрен во интервју за руската „Мач ТВ“ признава дека на негова „сметка“ имало многу критику по одлуката да остане во Зенит Санкт Петерсбург и покрај руската инвазија на Украина.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот фудбалер на Ливерпул во интервјуто јасно зборува дека се чувствува добредојдено во Русија и дека планира да ги тужи тие во Хрватска кои го обвинувале.

„Воопшто не се двоумев дали ќе се вратам во Русија, иако Зенит нема да игра во европските натпреварувања. Не ја сфаќам таа одлука, бидејќи спортот и политиката треба да биат независни, а сега многу спортисти се неправедно казнети. Дури и параолимпијците, кои цел живот работеа на тоа да одат на Олимпијадата. Се работи за двојни станарди, но тоа не можеме да го смениме. Мораме да бидеме посилни оваа сезона. Имам тригодишен договор и планирам да го исполнам“, вели Ловрен.

За пораките од Хрватска, тој е јасен.

„Ситуацијата е тешка и за мене. Имаше голем притисок кон мене и некои луѓе сакаа да заминам. Не ми се допаѓа тоа. Немам ништо против Русија, тука супер ме примија и имам одлични пријатели. Секогаш сум прифаќал критики, но овојпат се премина кон непочитување лично кон мене и моето семејство. Има граница во тоа што ссмее да се изјави и затоа ќе одам на суд. Ако победам, ќе ги дадам парите на тие на кои навистина им се потребни“, вели Ловрен

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Политика12 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ физички се пресметува со пратеници

Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ необразовано физички се пресметува со колеги пратеници, демонстрира насилие, реагираат од опозицискиот...

Македонија13 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа14 часа

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија14 часа

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа14 часа

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа15 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија18 часа

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија18 часа

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија18 часа

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија18 часа

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ19 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија19 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион21 час

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ22 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет22 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет23 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет23 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион1 ден

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет1 ден

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...