Контакт

Спорт

Раул и ПСЖ ќе почекаат за титула – Барса го победи најбогатиот ракометен клуб

Објавено пред

Барселона со 37:32 го совлада тимот на Пари-Сен Жермен во првиот меч од фајналфор-турнирот во Лигата на шампионите во Келн за да се бори за својата десетта европска титула и уште еднаш да го одбележи европскиот неуспех на ПСЖ и покрај тоа што се работи за најбогатиот ракометен клуб на светот.

Поранешниот тренер на Вардар, Раул Гонзалес, ќе мора да почека нова шанса да ја освои својата втора европска титула (останува да се види дали на клупата на ПСЖ) откако тимот полн со ѕвезди беше подобар противник само на почетокот на мечот за потоа да дозволи Каталонците да направат разлика, која ја заддржаа до крајот.

Дика Мем ги предводеше Каталонците со осум гола, Арон Палмарсон додаде шест, а кај ПСЖ, Дилан Наи заврши со девет гола, а Микел Хансен имаше седум.

Во вториот меч на необичниот декемвриски фајналфор, кој беше поместен поради коронавирусот и во кој беа избрани четирите екипи со најдобар скор во недовршената сезона, ќе играат унгарскиот Веспрем и Кил во 20.30 часот.

Финалето на програмата е веќе утре во 20.30 часот откако претходно во 18 часот ќе се одржи мечот за трето место.

ЕХФ ФАЈНАЛФОР, ПОЛУФИНАЛЕ

Барселона – Пари-Сен Жермен 37:32 (18:14)

Веспрем – Кил 20.30 ч©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кире Лазаров со неверојатен рекорд на Светските првенства

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација синоќа со пораз од фаворитот Шведска (30-22) го започна своето седмо учество на Светските ракометни првенства. Токму на вчерашниот меч во Каиро капитенот на репрезентацијата, Кире Лазаров влезе во историјата.

Тој стана првиот играч кој постигнал гол на Светско првенство во четири различни декади.

Првиот негов погодок на Мундијалите беше во истата сала во која настапи и синоќа, во Каиро, во далечната 1999 година, како 19-годишник во последните секунди на мечот што Македонија го доби против Саудиска Арабија.

Против Швеѓаните вчера со полни 40 години гаѓаше со 50-процентна успешност, 5 гола од 10 обиди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фернандеш испиша историја во ПЛ, четирипати МВП во иста година

Објавено пред

Фудбалерот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Португалецот Бруно Фернандеш е прогласен за играч на месец декември во Премиерлигата. Со тоа тој стана првиот играч во историјата на ова елитно натпреварување кој во една календарска година четирипати го добива ова признание.

Бруно минатиот месец постигна 3 гола и му помогна на тимот на Оле Гунар Солскјер да се искачи на врвот во ПЛ. Во декември португалскиот ас имаше и 4 асистенции.

Сезонава неговиот учинок е 15 гола на 26 меча во сите натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Брадата“ ќе се прости од 13,6 милиони долари само да стигне до прстенот

Објавено пред

Не е тајна дека довчерашната прва ѕвезда на Хјустон Рокетс, Џејмс Харден го избра тимот на Бруклин Нетс за конечно да стигне до шампионската титула во НБА лигата која во тандем со Кајри Ирвинг и Кевин Дурант сезонава би била достижна.

Сепак, „брадата“ според информациите, жртвувал најмалку 13 милиони евра само за да премине во клубот кој има шампионски амбиции.

Договорот на Харден со „ракетите“ е за уште 3 сезони и предвидено е само годинава да инкасира 41.2 милиони доалри. Наредната сезона платата му се зголемува на 44.3, а последната година од договорот годишите примања треба да му се 47.3 милиони долари.

Сега со преминот на кошаркарот во Бруклин, неговата плата спаѓа во законите на државата Њујорк која има далеку поголем данок за разлика од Тексас. Кога ќе се соберат сите дополнителни трошоци што ќе ги има во Њујорк, Харден ќе биде „потенок“ за најмалку 13,6 милион долари.

Дали жртвата ќе му се исплати ќе се види веќе на лето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија2 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа3 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија3 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија4 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет4 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет5 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет6 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија6 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија17 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа18 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија19 часа

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен22 часа

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија22 часа

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет24 часа

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет1 ден

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа1 ден

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Македонија1 ден

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Од следниот четврток, 21 јануари, угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот, а Комисијата за заразни болести размислува да...

Свет1 ден

СЗО: 13 експерти пристигнаа во Вухан, двајца задржани поради сомнение дека имаат вирус

Светската здравствена организација соопшти дека двајца експерти од нејзината мисија за утврдување на потеклото на новиот коронавирус во Кина сè...

Топ1 ден

Дете загина откако во него удрил автомобил во Тетово

Дете загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера доцна попладнето на ул. Видое Смилевски-Бато во Тетово. До несреќата дошло...

Досие