Контакт

Спорт

Реал бара Модриќ повеќе да не игра за Хрватска

Објавено пред

Реал Мадрид побарале од Лука Модриќ да го следи примерот на Тони Крос и да стави крај на кариерата во националниот тим. Крос (31), по испаѓањето на германија од ЕП, објави дека повеќе нема да игра за репрезентацијата.

Модриќ и покрај тоа што има 35 години се уште е клучниот играч на Хрватска. Пред еден месец тој го продолжи договорот со Реал, а претходно неколку пати изјави дека од репрезентацијата ќе се повлече по Светското првенство во Катар.

„Модриќ за хрватска дебитираше во 2006 година. Денес има 35 години и тој е недопирливиот водач на Балканците. Ги водеше до најголемиот успех во историјата, светското сребро во 2018 година. Не се поставува парање за неговата посветеност кон Хрватска, целта му е да се пензионира од репрезентацијата по СП во Катар“, пишува „Марка“ и додава.

„Меѓутоа неговата ситуација е специфична. Го продолжи договорот со Реал до наредното лето, а СП е пола година подоцна. Прашање е што ќе прави Модриќ во тие шест месеци од проектираниот крај на кариерата до СП во Катар, каде што планира да се збогува со Хрватска. Не мал бројот на луѓе во Реал кои бараат од Модриќ да се откаже од репрезентацијата, а тој не помислува да го направи тоа. Аргумент му е што во исто време игра одлично и за Реал“, пишува „Марка“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барак Обама стана стратешки партнер на НБА Африка

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Барак Обама ќе стане малцински сопственик, но и стратешки партнер и планер на НБА Африка. Главната задача на НБА ќе биде да ја прошири социјалната одговорност на НБА лигата на африканскиот континент, и да води проекти за родова еднаквост и економска помош.

„НБА секогаш била голем амбасадор на САД, и со кошарката се направи поголема поврзаност на светот, а во Африка постои шанса да се промовираат можности, еднаквост и моќ на целиот континент. Со инвестицијата во заедницата, промоцијата на родовата еднаквост, и промовирањето на љубовта кон кошарката, верувам дека НБА Африка ќе помогне на многу млади луѓе“, вели Обама.

59-годишниот Обама во видео-обраќањето исто така објасни дека почнал со кошарката на 10 години кога ја добил првата топка од својот татко и додава дека сонувал за играње во НБА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мело, по поразот, удри по Ѓоковиќ: Вели ги сака Бразилците, па провоцира…

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ во вторникот на Олимпијадата во Токио забележа две победи за пласман во четврт-финалето, првин во сингл, а потоа и во мешани двојки со Нина Стојановиќ, во меч во кој неговиот бразилски ривал Марсело Мело тврдеше дека светскиот број 1 се однесувал неспортски.

Мело и Луиза Стефани загубија, а бразилскиот тенисер сметаше дека Ѓоковиќ постојано провоцирал, славел прегласно, а покрај тоа, еднаш и го удри со топчето.

„Непријатно ме изненади и навистина немаше потреба за такво нешто. Пред два дена објави видео на кое зборуваше за Бразил и Бразилците, за нашата енергија и страст, а сега се однесуваше така. Имаше смеч директно во мојот грб, а не мораше така да одигра. Јас никогаш не би направил така. Не го сфаќам тоа, не сфаќам што направивме да заслужиме такво нешто. Во еден момент за малку ќе ја погодеше Луиза. Секако, ова е Олимпијада, се оди на медал, но во некои работи мора да постојат граници. Не сакам да правам контроверзии, но секој што гледаше можеше да го заклучи истото“, вели Мело.

Ѓоковиќ немаше многу да каже.

„Мело кажува дека сум го провоцирал? Сериозно? Навистина немам никаков коментар на тоа“, порача Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Совршениот Хашимото со злато во повеќебојот

Објавено пред

Јапонецот Даики Хашимото го освои златото во повеќебојот во гимнастика откако беше речиси совршен на вратилото.

19-годишниот тинејџер е вистински наследник на јапонскиот великан Кохеи Учимура, шампионот од повеќебој во 2012 и 2016, кој реши да не ја брани титулата во Токио.

Кинезот Ксијао Руотенг беше најдобар пред последната ротација, но Хашимото со одличната претстава на вратилото освои 88.465 поени за победа пред кинескиот ривал со 88.605, а трет беше Русинот Никита Нагорниј со 88.031.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Нови 47 лица заразени од коронавирус, во Македонија активни 359 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на...

Македонија4 часа

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ4 часа

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет6 часа

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен10 часа

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија10 часа

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија11 час

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет12 часа

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија1 ден

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија1 ден

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија1 ден

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија1 ден

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ1 ден

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија1 ден

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија1 ден

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа1 ден

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија1 ден

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа1 ден

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт1 ден

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија1 ден

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Досие