Контакт

Спорт

Реал го потврдија и Менди, досега потрошија 331 милиони евра!

Објавено пред

Реал Мадрид го продолжува „нападот“ на трансфер-пазарот, откако го потврди доаѓањето на левиот бек Ферлан Менди од Лион во договор кој може на крајот да ги чини 53 милиони евра.

Менди добива шестгодишен договор на „Бернабеу“ и официјално ќе биде презентиран следната среда. 24-годишниот бек, кој има три настапи за репрезентацијата на Франција, се приклучува на долгата листа на засилувања за „лос бланкос“ по Лука Јовиќ, Еден Азар, централниот бек Едер Милисао, напаѓачот Родриго Гоеш и голманите Андриј Лунин и Брахим Диаз како нови фудбалери на „кралевите“ за 2019/20.

Ова не е големо изненадување бидејќи претходно францускиот селектор Дидие Дешам потврди дека Менди од „втората лига пред две години, сега ќе игра за Реал Мадрид“. Менди дојде во Лион од Ле Авр во 2017 за 5 милиони евра.

Додека бројот на фудбалери кој пристигнува е голем, досега од Реал си замина само Оскар Родригез на позајмица во Леганес. Се очекува дозвола да си заминат да добијат Борха Мајорал, Хамес Родригез, Кејлор Навас и Герет Бејл, а познато е дека претседателот Флорентино Перез ги бара уште Кристијан Ериксен од Тотенхем и Пол Погба од Манчестер јунајтед.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Икарди подготвувал тужба против Интер?

Објавено пред

Аргентискиот фудбалер Мауро Икарди подготвувал тужба против Интер, пренесуваат италијанските медиуми. Икарди ќе го тужи клубот поради мобинг.

Икарди на ваков чекор се решил бидејќи добил информација дека не се наоѓа во плановите на новиот тренер Антонио Конте за наредната сезона. Конте по секоја цена сака да се ослободи од Аргентинецот, бараем така пишуваат Италијаните.

Икарди немал ништо против да замине од Интер, но само доколку неговата следна дестинација биде Јувентус.

„Ла Република“ објави дека Икарди и неговата сопруга, која е и негов менаџер, Ванда Нара размислувале да го тужат Интер за мобинг, бидејќи добил информација дека ќе тренира сам и дека нема да добие шанса доколку остане во клубот.

Доколку го добие евентуалниот спор со Интер, Икарди би можел да стане слободен играч, што значи дека би заминал од клубот без обесштетување.

Икарди има договор со Интер до јуни 2021 година. Проблемите помеѓу него и клубот настанаа оваа зима кога тој одби да го продолжи договорот, поради што пропушти најголем дел од пролетниот дел од сезоната во Серија А.

Прикажи повеќе...

Спорт

Скалони: Ако победиме на Копа Америка бегам в пензија

Објавено пред

Репрезентацијата на Аргентина, на последните две изданија на Копа Америка го освојуваше второто место, два пати гаучосите финалните мечеви ги губеа од Чиле. Копа Америка 2019 која започна вчера во Бразил, Аргентинците ќе ја отворат против Колумбија.

Аргентина нема победа на големо натпреварување уште од 1993 година, кога победија на Копа Америка.

Трофеј со Аргентина е нешто за што сонува најдобриот играч на оваа репрезентација Лионел Меси, додека селекторот Лионел Скалони порачал низ шега дека ќе се пензионира ако неговите играчи излезат како конечни победници.
„Ќе се пензионирам ако победиме на Копа Америка…Оваа екипа играше две финалиња. Важно е да знаеме колку е тешко кога ќе дојдеш до финалето и да не го освоиш. И овој пат ќе биде тешко и комплицирано. Овде сме да ги одиграме сите натпревари и да покажеме дека овие играчи го заслужуваат дресот на репрезентацијата“, рекол Скалони.

Аргентина и Колумбија својот натпревар ќе го играат на полноќ по средно-европско време.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Англичаните секогаш се жалат, секогаш се незадоволни“

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин проговорил за одлуката, која беше критикувана од јавноста и навивачите, финалето на Лига Европа да биде одиграно во Баку. Во финалето играа Челси и Арсенал (4:1), а стадионот во Баку не беше исполнет до последното место.

„Англичаните секогаш се жалат, секогаш поради нешто се незадоволни. На тој начин не си помагаат. Зошто игравме во Баку? Па и таму живеат луѓе, знаете, хомосапиенс. Тие не се побунија што натпреварот започна во 23 часот по локално време“, рекол Чеферин.

Тој дополнил дека италијанските клубови немало да се бунат доколку би им одредиле финале да играат во Англија.

„Одлуката беше донесена пред 18 месеци. Дали во Англија постои толку модерен стадион како што тој во Баку? Можеби само еден…Требаше да им ги видите лицата на луѓето во Азербејџан поради тоа што на гости им беа светски ѕвезди. Ние мораме секаде да го развиваме фудбалот, а не само тоа да го правиме во Англија или Германија. Што ќе се случеше доколку во финалето играа Зенит и Шахтјор? Тое ќе дојдеа на финалето во Лондон и немаше да се бунат“, заклучил претседателот на УЕФА.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија24 минути

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ45 минути

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Македонија1 час

Изминатава недела 70 нови случаи на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатава недела се регистрирани 70 нови случаи на мали сипаници што е...

Македонија2 часа

Казнети 77 возачи и 11 мотоциклисти за еден ден во Скопје

Сообраќајната полиција во Скопје вчера казнила 77 возачи кои возеле со брзина над дозволената, и 11 мотоциклисти кои возеле без...

Свет15 часа

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи...

Забава16 часа

Авион принудно слета поради агресивен патник

Авион „Аерофлот“ кој летал од Барселона за Москва, принудно слета во Полска поради агресивно однесување на еден од патниците, изјавил...

Спорт17 часа

Ливерпул му „набиле комплекс“ на Суарез: Сакав да исчезнам од земјата

Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез вели дека поразот од 4:0 од неговиот поранешен клуб Ливерпул во полуфиналето на Лигата на...

Регион17 часа

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање...

Македонија22 часа

Светски ден на крводарителствотo: Да ја покажеме својата хуманост грижејќи се едни за други

По повод 14 јуни, Светскиот Ден на крводарителството, Министерството за здравство упати повик до граѓаните и во иднина да ја...

Бегството на Груевски1 ден

Заев за ФАЦ: Знаеме дека Груевски побегнал криејќи се во багажник

Во интервју дадено за угледниот германски весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) премиерот Зоран Заев обелодени нови детали во врска со...

Македонија1 ден

Втор земјотрес на подрачјето на Охрид за помалку од една недела

Земјотрес чиј епицентар се наоѓал на 140 километри југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје, бил регистриран синоќа...

Македонија1 ден

Слободата на Јанкулоска зависи од одлуката на врховните судии

Ако за 16 дена петмина врховни судии не одлучат за времената мерка на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, таа...

Свет1 ден

САД објавија снимка како Иран отстранува мина од танкер во Оманскиот Залив

Американската војска објави снимка на која, како што тврдат од таму, се гледа како Иранската револуционерна гарда отстранува мина која...

Домашен2 дена

Осуда од ФФМ откако репрезентативецот Алиоски беше избркан од прилепски ресторан

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) се огласи по информацијата дека репрезентативецот Езџан Алиоски бил избркан од ресторан во Прилеп, откако...

Свет2 дена

Америка го обвини Иран за нападот на танкерите во Оманскиот Залив

За нападот на танкерите во Оманскиот Залив одговорен е Иран, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео. „Процената на владата на...

Топ2 дена

Кумановци изнајмиле стан за да продаваат хероин во Охрид

Охридската полиција поднесе кривична пријава против двајца кумановци на возраст од 33 и 41 година поради сомнение дека продавале хероин...

Македонија2 дена

(Видео) Јанева: Ако ме викнат, ќе го презентирам извештајот и во Собранието

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два и пол часа го...

Македонија2 дена

(Видео) Меркел: Германија во септември ќе одобри старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија

Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, согласно утврдените...

Македонија2 дена

(Видео) ГОБ „8 Септември“ доби хелиодром

Од вчера во Градската општа болница „8 Септември“ ставен е во функција хелиодромот што се наоѓа на само неколку метри...

Вести2 дена

Потпишани документите за екстрадиција на Асанж во САД

Британскиот министер за внатрешни работи, Сајид Џавид, го потпиша налогот за екстрадиција на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, на САД,...

Досие