Контакт

Спорт

Реал ќе го продолжи договорот со Винисиус Жуниор

Објавено пред

Реал Мадрид подготвиле нов договор за Винисиус Жуниор. Бразилецот блеска оваа сезона, заедно Карим Бензема е најдобриот играч на Реал. Винисиус има постигнато седум гола на првите 11 натпревари во Примера. Тој е втор стрелец во лигата, пред него е само соиграчот Бензема.

Реал Мадрид за Винисусис, во 2018 година на Фламенго му платија 45 милиони евра. Бразилецот, со актуелниот договор има годишна плата од 3,5 милиони евра.

Шпанските медиуми тврдат, дека младиот Бразилец ќе добие речиси три пати поголема плата. Кога ќе го потпише новиот договор тој годишно ќе заработува 10 милиони евра.

Спорт

Абу Даби во календарот до 2030 година

Објавено пред

Формула 1, во четвртокот објави, дека трки во Абу Даби ќе се возат најмалку до 2030 година.

Абу Даби е во фокусот на вниманието на Ф1 фановите, в недела, во последната трка ќе биде познатот кој ќе биде шампион. Луис Хамилтон и Макс Ферстапен со ист број на бодови влегуваат во завршниот чин од оваа сезона.

Ф1, пред одржувањето на прес конференциите на тимовите и возачите, објави дека е постигнат договор со менаџментот на компанијата „Абу Даби Мотоспорт“.

Патеката „Кас марина“, во календарот се наоѓа од 2009 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чеферин на листата на највлијателни Европејци

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, се наоѓа на листата на највлијателните Европејци. На листата кој традиционално ја објавува „Политико“, има 28 луѓе од политиката и шоу-бизнисот. Меѓу другите на оваа листа се најдоа новиот германски канцелар, Олаф Шолц и претседателката на Европската унија, Урсула фндер Лејен.

Чеферин местото на листата си го заслужи со улогата што ја имаше во осуетувањето на идејата за основање на Европската Суперлига и спротивставувањето на идејата на ФИФА, Светските првенства да се одржуваат на секои две години.

„Успеа да им застане на патот на најмоќните клубови и да ја запре нивната идеја за формирање на Супер лигата. Таа идеја тој ја нарече „себична и срамна“. Сега се бори против ФИФА и нејзината идеја СП да се играат на секои две години“, стои во образложението на „Политико“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Статистиката предвидува две дерби пресметки во осмина-финалето

Објавено пред

Ждрепката за осмина-финалето во Лигата на шампионите ќе донесе најмалку две дерби средби. Статистиката вели дека актери ќе бидат клубовите од Мадрид, Реал и Атлетико.

Реал го освои првото место во групата и ќе биде меѓу носителите на ждрепката, што значи дека првиот меч ќе го игра на гостински терен. Атлетико не е меѓу носителите, „јорганџиите“ дури во последното коло стигнаа до второто место во Б-групата.

Статистичарите пресметале дека најголеми шанси да се сретнат во осмина-финалето имаат Челси и Реал Мадрид. 32,32 отсто се шансите Челси и Реал да ја повторат четврт-финалната пресметка од минатата сезона.

Шансите Реал да го извлече ПСЖ се 19,39 отсто.

Математиката вели дека Атлетико ќе оди во Манчестер или Торино. Доколку Виљареал ја мине Аталанта, тогаш шансите Атлетико да игра против Јунајтед или Сити, односно против Јувентус се 18,53 отсто.

Во случај Аталанта да избори осмина-финале, тогаш шансите за пресметката помеѓу Аткетико и Јувентус растат на 22,25 отсто.

Носители на ждрепката ќе бидат победниците на групите: Ајакс, Баерн Минхен, Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Реал Мадрид, Јувентус, Лил.

Во групата на неносители се: ПСЖ, Челси, Атлетико Мадрид, Интер, Спортинг Лисабон, Салцбург, Бенфика, Аталанта или Виљареал.

Ждрепката за осмина-финалето ќе се одржи на 13.декември, во 12 часот, во седиштето на УЕФА во Нион.
Првите натпревари ќе се играат на 15/16 и 22/23.февруари, а реваншите на 8/9, односно 15/16.март 2022 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

(Видео) Запленета дрога вредна 600.000 евра, пресечен канал за шверц од Косово

Во координирана акција на полицијата, во текот на вчерашниот ден (8 декември) бил пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога...

Македонија2 часа

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз Јовановски побара нејзино изземање од...

Свет2 часа

Од компанијата „Фајзер“ со најава: Можеби ќе биде потребна четврта доза за заштита од омикрон-сојот

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека две дози од нивната вакцина не обезбедуваат силна заштита од омикрон, па затоа...

Свет4 часа

Бајден: Дали да испратам војска во Украина доколку Русите нападнат – тоа не е опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија....

Европа5 часа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало...

Свет6 часа

Aкутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот блог,...

Македонија21 час

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија21 час

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет24 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа1 ден

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет1 ден

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа1 ден

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет1 ден

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет1 ден

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет1 ден

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет1 ден

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија2 дена

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа2 дена

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Досие