Контакт

Спорт

Реал Мадрид го продаваат Азар за да направат место за Мбапе

Објавено пред

Реал Мадрид го поставија Еден Азар на продажба подготвувајќи се за пристигнувањето на Килијан Мбапе од Пари Сен-Жермен, тврди порталот „Гол“.

По понудата од 170 милиони евра плус 10 милиони евра, се очекува Пари Сен-Жермен да го пушти Мбапе да го оствари сонот и да отиде на „Сантијаго Бернабеу“, и Карло Анчелоти почнува да го „крати“ напаѓачкиот состав, со Азар, Марко Асенсио и Родриго на излезна врата.

Реал веќе ги информираа заинтересираите клубови дека ги имаат Герет Бејл, Лука Јовиќ и Маријано Дијаз на понуда, а сега се очекува да има заминувања пред крајот на преодниот рок на 31 август.

Азар беше поврзуван со враќање во Челси, но тој планира да остане во Реал и да се бори за своето место. Платата на Бејл претставува најголема пречка за било која позајмица или продажба.

Карим Бензема и Винсисиус Жуниор се „недопорливи“, исто како Касемиро, Тибо Курта и Дани Карвахал, како и Лука Модриќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Славна победа на Алафилип и покрај навредите од белгиските навивачи

Објавено пред

Во една од најдобрите трки во последните години, Французинот Жулиен Алафилип стигна до фантастична одбрана на својата светска титула, доминирајќи на Светското првенство во Белгија со соло победа.

Алафилип се одвои во последните 20 километри по 200 километри брутално тркање на калдрмата во Фландрија, за незаборавна победа. Борбата за подиумот се реши во спринт на четири велосипедисти, за Холанѓанецот Дилан ван Барле на крајот да биде сребрен пред Данецот Михаел Валгрен, додека домашниот фаворит Јаспер Стајвен успеа да загуби во својот домашен град, Левен. Алафилип призна дека бурната белгиска публика го навредувала во финишот.

„Во финишот фановите бараа да успорам и немаа најдобри зборови за мене, но сакам да им се заблагодарам за таа мотивација. Кога нападнав мислев дека тоа нема да биде одлучувачки, но кога победата беше на дофат, решив да одам по неа“, изјави 29-годишниот Алафилип.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новата „десетка“ Фати со гол во камбекот – Барса не е „мртва“!

Објавено пред

По сите критики и крајно неубедливото реми на гости кај Кадиз, Барселона на Роналд Куман се созеде и со одлично прво полувреме забележи 3:0 победа над Леванте во седмото коло на шпанската Ла лига.

Поените беа обезбедени во првите петнаесет минути од мечот. Прво Мемфис Депај беше прецизен од белата точка уште во шестата минута од мечот, пред Лук де Јонг, толку критикуваното засилување на Каталонците да го постигне својот прв гол за Блауграна во 14. минута. Во првото полувреме, Барселона имаше уште неколку шанси за гол, додека Леванте, за кои не играше повредениот Енис Барди, имаше навистина слаб меч. Точка на мечот стави Ансу Фати, новата „десетка“ на каталонскиот клуб, за кого ова е прв меч по долгата пауза поради повреда

Ова е трета победа за Барса во новата сезона, со кои се на 5. место со 12 поени, пет зад лидерот Реал Мадрид, иако Каталонците имаат натпревар помалку. Победата доаѓа во совршено време за Куман, кој според шпанските медиуми има уште неколку меча да ја крене формата или го очекува отказ. Леванте, пак, во седум кола нема победа оваа сезона – четири ремија и три порази.

ЛА ЛИГА, 7.КОЛО

Барселона – Леванте 3:0

Мајорка – Осасуна 2:3

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Хуркач со трета титула во 2021, Контавеит подобра од Сакари

Објавено пред

Полјакот Хуберт Хуркач ја освои својата трета титула оваа сезона, откако во финалето на Мозел опен во Мец со 7:6(2)/6:3 го совлада вториот носител, шпанскиот ривал Пабло Карењо Буста.

Хуркач, кој е светски број 13, е загуби ниту еден сет на патот до титулата, повторно импресионирајќи од основната линија за победа по 82 минути. Претходно оваа сезона, 24-годишниот Полјак ги освои титулите во Делреј Бич и на АТП 1000 Мастерсот во Мајами, за убедливо најдобра сезона во кариерата, а покрај тоа триумфираше во Мец и во двојки заедно со сонародникот Јан Зиелински.

„Атмосферата тука е навистина фантастична и секогаш е прекрасно да се игра. Морав да го кренам нивото против Пабло, кој е врвен тенисер“, изјави Хуркач.

Естонката Анет Контавеит, пак, ја освои својата трета титула во кариерата, победувајќи ја Гркинката Марија Сакари со 6:2/7:5 во финалето на Острава опен во Чешка. Ова е шеста победа над топ 20 тенисерка за Контавеит, која исто како Хуркач не загуби сет на патот до финалето.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Излезни анкети во Германија: Мртва трка помеѓу ЦДУ и СПД

Според првичните прогнози по парламентарните избори во Германија, демохристијаните (ЦДУ/ЦСУ) и социјалдемократите (СПД) освоија по 25 проценти од гласовите. На...

Топ4 часа

Драма во Ресен: Со нож се обидела да го повреди сопругот со кого се разведуваат, ја нападнала и неговата нова девојка

Семејна драма се случувала вчера во Ресен, кога 31-годишна девојка (Д.Н). се обидела со нож да го повреди сопругот со...

Македонија4 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија8 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа11 час

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија11 час

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија1 ден

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија1 ден

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа1 ден

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија1 ден

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија1 ден

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Досие