Контакт

Спорт

Реал најмногу троши за плати, Барса има помал буџет од Сосиедад и Билбао

Објавено пред

Буџетот за плати што го има Барселона оваа сезона, четири пати е помал од минатосезонскиот. За разлика од Барслеона, реал својот буџет го зголемил за 50 отсто. Според буџетот за плати Барселона се наоѓа на седмото место во Примера.

Лимитот на Барселона за платите, минатата сезона изнесуваше 347.000.000 евра, оваа е помал три и пол пати, изнесува 97.000.000 евра. Претседателот Џоан Лапорта значително ги намали платите, а клубот остана и без двајцата најплатени, Лионел Меси и Антоан Гризман.

За разлика од Барселона, Реал го зголеми буџетот, од 473.000.000 на 738.000.000 евра. На второто место е Севилја, чии буџет од 183.000.000 евра, сега изнесува точно 200.000.000 евра.

Атлетико ги намали трошоците, за 40.000.000 евра. Актуелниот шампион на Шпанија е трет на листата со 171.000.000 евра.

Следуваат Виљареал (159.000.000), Реал Сосиедад (127.000.000), Атлетик Билбао (111.000.000) и Барселона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Епскиот камбек на Милан комплетиран со еден од најсмешните автоголови во историјата

Објавено пред

Милан успеа да го заддржи темпото со лидерот во Серија А, Наполи, откако имаше неверојатен камбек во второто полувреме за да се врати од 0:2 за 3:2 победа над Хелас Верона и покрај тоа што тимот им е „десеткуван“ со повреди и позитивни случаи на КОВИД-19.

Првото полувреме беше за заборав за „росонерите“ – Џанлука Капрари уште во 7. минута го донесе тимот на Игор Тудор во водство, за во 24. минута, Антонин Барак од пенал да зголеми на 0:2. На тоа се надоврза и повредата на Анте Ребиќ, кој мораше да биде заменет во 36. минута од мечот.

Сепак, „росонерите“ не се предадоа – во 59. минута, Оливие Жиру намали на 1:2, пред во 76. минута, Френк Кеси од пенал да израмни на 2:2. Тука беше и враќањето на 40-годишниот Златан Ибрахимовиќ во игра во 77. минута, за една минута подоцна, дефанзивецот на Верона, Корај Гунтер да си постигне многу смешен автогол за 3:2.

Со трите поени, Милан се искачи на првото место во Серија А со 22 поени, пред Наполи, кои утре ги пречекуваат Торино. Верона се на 12. место со 8 освоени поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Најбизарниот црвен картон во историјата – Луиз Фелипе го провоцираше пријателот Кореа

Објавено пред

Во италијанското дерби помеѓу Лацио и Интер имаше многу интересни, комични, контроверзни моменти, но крајот на мечот беше навистина неверојатен откако Луиз Фелипе доби црвен картон за тоа што му скокна на грбот на својот близок пријател Хоакин Кореа, а судијата Ирати го сфати тоа како провокација.

Кореа, заедно со тренерот Симоне Инзаги, во текот на летниот преоден рок премина во Интер, и по победата во дербито додека одеше разочаран до соблекувалната, Фелипе скокна на него, а тој го оттргна.

Фелипе беше во солзи по картонот, тврдејќи дека сакал да се пошегува со својот близок пријател.

Дефанзивецот на Лацио, Патрик призна дека Луиз Фелипе направил погрешна проценка.
„Тројцата сме добри пријатели и мислам дека двајцата згрешија. Луиз Фелипе требаше да знае дека Туку само што загубил меч и нема да е расположен за шеги. Се чувствувам малку виновен бидејќи јас му кажав да оди и да се обиде да го развесели. Вистинска штета и сега двајцата ќе мораат да ги средат своите односи“, вели Шпанецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конор како ѕвезда во Рим, го крштеваше синот во Ватикан

Објавено пред

Покрај средбата со тренерот на Рома, Жозе Мурињо, УФЦ легендата Конор Мекгрегор ја искористи посетата на Рим да го крсти својот син Рајан во Ватикан, а на улиците на „вечниот град“ беше опседнат со фанови.

Иако во последниот меч во УФЦ кафезот, тој загуби од лутиот ривал Дастин Поаире на УФЦ 264, тој останува мегаѕвезда што го покажа со фрлањето на безбол топчето на меч на Чикаго Кабс, со посетата на Мајами, и сега со посетаа на италијанската престолнина.

Заедно со неговата долгогодишна партнерка Ди Девлин и нивните деца Конор Јуиор, Ријан и Кроја, како и неговата мајка Маргарет и сестрите Ерин и Оифи, тој беше во Ватикан, најсветото место за католиците за да го крштева Рајан.

Покрај тоа, тој предизвика и мал хаос во хотелот „Де ла виле“ во Рим, каде што резервираше цела тераса за неговата вечера, а италијанските фанови го сопираа на улиците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија10 часа

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија11 час

„Ти почина без да умреш, а ние умревме без да починеме“ – Maкедонија се сеќава на Тоше Проески

Македонија се сеќава на музичката ленегда, Тоше Проески кој загина пред 14 години во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска....

Македонија12 часа

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ14 часа

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија15 часа

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија17 часа

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија18 часа

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија20 часа

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион1 ден

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет1 ден

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ2 дена

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет2 дена

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет2 дена

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија2 дена

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ2 дена

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија2 дена

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија2 дена

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија3 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Досие