Контакт

Спорт

Реал постави тројкашки рекорд и влезе во плејофот на Евролигата

Објавено пред

Реал Мадрид го декласираше Фенербахче со 97:63 сред Истанбул за да обезбеди место во плејофот во Евролигата, и да постави рекорд во европската елита со неверојатни 19 постигнати тројки.

„Кралскиот“ клуб водеше од стартот до финишот на мечот, покажувајќи неверојатна супериорност во првата и последната четвртина. Фабиен Касер (20 поени), Габриел Дек (19 поени) и Николас Лапровитола (18 поени и 10 асистенции), го предводеа Реал до неверојатна победа.

Кошаркарите на Пабло Ласо го завршија првото полувреме со ниту една загубена топка и седум офанзивни скока, постигнувајќи 19 поени по грешки на нивните противници.

ЕВРОЛИГА, 34.КОЛО

ЦСКА Москва – Асвел Лион 88:70 (18:15, 24:21, 16:24, 30:10)

Жалгирис – Панатинаикос 93:78 (27:14, 25:33, 22:13, 19:18)

Фенербахче – Реал Мадрид 67:93 (11:23, 25:26, 21:18, 10:26)

Алба Берлин – Црвена звезда 79:55 (24:22, 25:8, 17:16, 13:9)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Mакедонските возачи на TWINGO CUP викендов со настап на SLOVAKIA RING

Објавено пред

· AKK Рено Спорт најавува уште еден возбудлив викенд заедно со LEMA Racing

Интернационалните настапи на македонските возачи во Twingo Cup продолжуваат викендов со настап на патеката Slovakia Ring во Словачка.

Таму ќе се вози втората трка од Twingo Eurocup бодувани согласно регулативите и признанија на FIA CEZ, a истата трка ќе се бодува и за првенството на Македонија. Пријавени се вкупно 27 возила, од кои осум Македонци: Ненад Костовски, Давид Малинковски, Мартин Костовски, Зоран Миракоски, Емил Нацка, Ангелче Стојковски, Владимир Тренески и Милан Ѓорѓевиќ.

Преносот на натпреварите ќе се емитува на Канал 5 Телевизија во следните термини:

  • 05.2021 (Сабота) Прва трка – 16:10 часот
  • 05.2021 (Недела) Втора трка – 10:50 часот

Оваа втора сезона покрај две кружни трки во Кичево и две ридско брдски на домашно тло, купот ќе биде дел и од меѓународни натпревари каде нашите возачи ќе бидат бодувани согласно регулативите и признанија на FIA CEZ и тоа во: Серес – Грција (Јуни), Гробник – Хрватска (Јули) Red bull Ring – Австрија (Септември) и финална трка за заокружување на сезоната повторно во Серес – Грција (Ноември) CEZ  во  организација на АКК Рено Спорт Скопје.

Голема благодарност до нашите поддржувачи: Аутомотив Груп, RENAULT, Триглав Осигурување, Power Sport System (PSS) и Шпаркасе Лизинг кои овозможуваат да трките се организираат на високо ниво како на домашните така и на меѓународните автомобилски стази.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Спорт

Азар ќе биде ставен на трансфер листата

Објавено пред

Реал Мадрид се подготвени да го продадат Еден Азар. Белгиецот, не ги оправда вложените 100 милиони евра во неговиот трансфер, а отказот со го потпиша во средата во Лондон. По елиминацијата на Реал од Лигата на шампионите, Азар со насмевка на лицето се дружеше со поранешните соиграчи од Челси.

Флорентино Перез, нема повеќе трпение со фудбалерот кој од доаѓањето во Мадрид повеќе време мина на рехаблитиација откулу на фудбалските терени. Азар, во првата сезона одигра 22, а досега во втората само 18 натпревари. Премалку за сумата која клубот ја вложи во него.

Кога го направи трансферот во Реал, според „Трансфермаркт“, негоата ведност беше 150 милиони евра, денес според истиот извор изнесува 40 милиони евра.

Во Реал се свесни дека нема да можат да ги вратат вложените пари, а „Марка“ тврди дека во клубот би прифатиле сума од 40 до 50 милиони евра за Азар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Менаџерот им го понудил Вајналдум на Баерн

Објавено пред

Барселона нема да го добие Жоржињо Вајналдум од Ливерпул. Холанѓанецот, по завршувањето на сезоната ќе биде слободен играч, долго време се поврзува со трансфер во Барселона, меѓутоа неговиот менаџер им го понудил на Баерн Минхен.

Јасно е дека Барселона, за да ги исполни финансиските барања на Вајналдум, ќе мора да се натпреварува со клубови кои немаат финансиски проблеми.

Гостувајќи во подкастот на Спорт1, менаџерот Хемфри Нијман, рекол дека неговиот клиент нема да остане во Ливерпул и во исто време испратил порака во Минхен.

„Вајналдум наскоро ќе биде слободен играч што ги остава отворени опции за неговата кариера. Баерн е одличен клуб, ако се заинтересирани треба да разговараат со нас“, порачал Нијман.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија49 минути

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија1 час

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија3 часа

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија6 часа

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет6 часа

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион6 часа

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија7 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион7 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет7 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија23 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија1 ден

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија1 ден

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа1 ден

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион1 ден

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет1 ден

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет1 ден

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет1 ден

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Досие