Контакт

Спорт

Реал со победа во Атина по две продолженија, ЦСКА го „прегази“ Ефес

Објавено пред

Реал Мадрид беше поизддржлив во борбата во две продолженија за да стигне до 97:93 победа на гостувањето кај Панатинаикос, додека ЦСКА Москва ја забележа деветтата победа во низа во Евролигата со 100:65 уништување на Анадолу Ефес.

Двете слободни фрлања на Треј Томпкинс го решија мечот во Атина, иако ПАО успеа да стигне на два поени разлика на три секунди пред крајот преку Немања Недовиќ. Алберто Абалде со 19 поени (од кои 15 во двете продолженија) и 6 аситенции, како и Валтер Таварес со 20 поени и 14 скока беа најдобри за Мадрид, додека Недовиќ заврши со 27 поени за Панатинаикос.

ЦСКА Москва, пак, продолжува да доминира оваа сезона, откако со 100:65 ги декласираа Ефес и стигнаа до 11-4 скор оваа сезона. Тие успеаја да го заддржат Шејн Ларкин во директниот дуел со Мајк Џејмс – Ларкин си замина со само 4 поени во 17 минути. ЦСКА водеа со 20 поени на полувреме и Димитрис Итудис и покрај ротацијата во второто полувреме имаше одличен меч. Вил Клајбурн заврши со 22 поени, Даран Хилиард со 16, а Џејмс со 11 поени и 10 асистенции.  За Ефес ова е трет пораз во низа и сега имаат 7-7 скор.

ЕВРОЛИГА, 14.КОЛО

ЦСКА Москва – Анадолу Ефес 100:65 (20:13, 27:21, 27:15, 26:16)

Фенербахче – Милано 71:79 (25:26, 10:18, 13:24, 23:11)

Црвена зведа – Алба Берлин 84:90 (16:15, 21:19, 20:14, 19:28, 8:14)

Жалгирис Каунас – Басконија 92:73 (25:22, 19:14, 24:11, 24:26)

Панатинаикос – Реал Мадрид 93:97 (15:14, 14:19, 19:23, 20:12, 25:29)

Спорт

Озил на пат за Истанбул, Фенербахче го чека!

Објавено пред

Месут Озил е на пат за Турција, каде што ќе го комплетира трансферот во Фенербахче, откако се откажа од скапиот договор со Арсенал за трансфер во клубот за кој навива од своето детство.

32-годишниот Озил се збогувал со своите соиграчи во тренинг-центарот во Колни, во неделата, ставајќи крај на седумиполгодишниот престој во северен Лондон и тој доби дозвола да патува за Турција, каде што ќе има медицински тестови пред да го комплетира трансферот.

Од Арсенал за англиските медуми објавија дека нема да има официјално соопштение додека не се комплетира потребната документација, но Озил веќе зборуваше за турскиот канал „НТВ“.

„Многу сум возбуден и среќен. Јас сум навивач на Фенербахче, и Господ овозможи да го носам тој дрес. Ќе го дадам мојот максимум. Денеска пристигнувам во Истанбул со семејството, иако не е јасно кога ќе биде летот. Вечерва ќе сум таму“, изјавил Озил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Левандовски сруши уште еден стар рекорд во Бундеслигата

Објавено пред

Ѕвездата на Баерн Минхен, Роберт Левандовски сруши уште еден рекорд на Бундеслигата, овојпат стариот рекорд на Герд Милер, кој стоеше неверојатни 42 години.

Полјакот го постигна својот 21. гол оваа сезона при 2:1 победата со која Баерн се одвои на +4 на врвот на табелата во Германија, со што го сруши рекордот на Милер од 20 гола во првата половина од бундеслигашката сезона.

Овој успех доаѓа откако минатата сезона тој погоди неверојатни 55 гола во 47 меча во сите натпреварувања, и не ја доби „Златната топка“ само бидејќи организаторите „Франс фудбал“ ја откажаа поради пандемијата на КОВИД-19. На Лева минатата сезоан за еден гол му избега и „златната копачка“, која отиде кај Чиро Имобиле од Лацио.

Баерн се намачи, но го совлада Фрајбург

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн се намачи, но го совлада Фрајбург

Објавено пред

Баерн Минхен стигна до тешко извојувана 2:1 победа над Фрајбур на „Алијанц арената“, иако европскиот шампион ја продолжи незгодната традиција да прима гол во бундеслигашките мечеви од октомври наваму.

Човек на одлука беше Томас Милер, кој прво во четвртата минута му асистираше на Роберт Левандовски за неговиот 21. гол оваа сезона, па откако Фрајбург израмни преку Нилс Петерсен во 62. минута, капитенот се најде на вистинско место во шестнаесетникот за да го врати водството во 75. минута.

Баерн се зацврстија на првото место на табелата со 36 поени, сега четири пред РБ Лајпциг, откако тие вчера одиграа само 2:2 со Волфсбург и дури седум пред Баер Леверкузен и Борусија Дортмунд. Фрајбург пак, ја прекина низата од пет победи едноподруго и останува на осмото место со 23 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион30 минути

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Свет3 часа

Бродот што потона во Турција не бил руски туку украински, загинаа најмалку 4 лица

Шест лица се спасени, а четири загинаа кога украински товарен брод со 12 член екипаж потона денес крај брегот на...

Македонија4 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија4 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Економија5 часа

Одобрени 5,9 милиони евра за 506 компании преку Ковид 3 бескаматнaта линија

Одобрена е првата група барања од Ковид 3 бескаматната линија наменета за микро и мали трговски друштва, односно за трговци-поединци...

Македонија7 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет8 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт9 часа

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион10 часа

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија10 часа

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија22 часа

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт23 часа

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија24 часа

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија1 ден

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија1 ден

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Топ1 ден

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа1 ден

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Регион1 ден

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет1 ден

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет1 ден

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Досие