Контакт

Спорт

Ребенсбург победи во Солде, Шифрин ја освои титулата во супер-џ

Објавено пред

Михаела Шифрин го освои малиот Кристален глобус во супер-џ. Таа до трофејот во оваа дисциплина откако во Солде, Андора го освои четвртото место. За Американката ова е десетти Кристален глобус во кариерата, прв освоен за вкупна победа во брзите дисциплини.

Шифрин, досега во кариерата три пати победила во Светскиот куп, а со денешниот има шест мали Кристални глобуси освоени во слалом.

фото: epa

Трката во Солде ја заврши со 44 стотинки послабо време од она што го постигна победничката Викторија Ребенсбург од Германија (1:23.91 минути).

Покрај Германката место на победничкиот пиедестал изборија уште Тамара Типлер од Австрија и Федерика Брињоне од Италија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Скола не мисли на пензија, по 12 години се враќа во Европа?

Објавено пред

Легендарниот аргентински кошаркар, Луис Скола не само што не размислува за пензија иако е на прагот од 40-тата година од животот, туку тој следната сезона би можело повторно да се врати во Европа.

Шпанскиот новинар, Карлос Санчез Блас пренесува информација дека Аргентинецот кој беше еден од петте најдобри кошаркари на Мундобаскетот во Кина сака да го засили мадридски Реал, каде веќе се неговите сонародници Факундо Кампацо, Габриел Бек и Николас Лапровитола.

Пред 5 години, „Кралевите“ не успеаја Скола да го доведат во Мадрид, но одличниот центар и понатаму е на радарот на шпанскиот клуб.

Аргентинецот на маса има и финансиски поповолни понуди од Кина, каде настапува од 2017 година, но понуди стигнаа и од Аргентина.

Се чини дека Скола посакува потполно подготвен да ги дочека Олимписките игри во 2020 година во Токио. Доказ за тоа е фактот што за Мундобаскетот се подготвувал цели 2 месеци.

Тој моментно со семејството е во Кина и наскоро се очекува одлука за продолжението на кариерата.

Луис Скола кој со „гаучосите“ во неделата го освои среброто на СП во Кина, кариерата ја започна во Деро Карил Остеу, па подоцна играше за Таукерамика (денешна Басконија), Хјустон Рокетс, Феникс Санс, Индијана Пејсерс, Торонто Репторс, Бруклин, Шанкси и Шангај Шаркс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дел Пиеро: Роналдо ќе биде уште подобар од минатата година!

Објавено пред

Поминаа 23 години откако „Старата дама“ од Торино вторпат и последен во историјата стана европски шампион, а еден од клучните фудбалери во тој успех е уверен дека „сушата“ наскоро ќе заврши.

„Тој момент ќе дојде, порано или подоцна“ – вели Алесандро Дел Пиеро во интервју за „Газета дело Спорт“ по повод почетокот на новата сезона во Лигата на шапиони.

Неговиот Јувентус во кој помина 19 години и одигра 706 натпревари, со 290 гола сезоната во ЛШ ќе настапува во групата Д, со Атлетико Мадрид, Баерн Минхен и Локомотив Москва.

„Мислам дека групата не е лоша. Кристијано Роналдо не е доволен да се освои ЛШ, но не може да се рече дека не го стори она за што е доведен, а оваа сезона ќе биде уште подобар од минатата година“ – вели Дел Пиеро.

Тој ги прокоментира и шансите на останатите италијански преставници во елитното европско клупско натпреварување (Наполи, Интер и Аталанта).

„Сите три клуба имаат шанси да ја поминат групата, вклучително и Аталанта“ – смета екс-фудбалерот.

Како најсериозен кандидат да го симне Јуве од тронот во Италија, Дел Пиеро го смета Интер.
„Ме потсетува на Интер од 2011, има одлучност, желба за победа, големо влијание на Конте како тренер врз играчите“ – смета популарниот „Пинтуричио“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бобан: Интер е фаворит на „Дерби дела Мадонина“!

Објавено пред

По неделата посветена на Лигата на шампиони и Лигата на Европа, наредниот викенд во Италија на програмата е дербито во Италија меѓу Интер и Милан, популарното „Дерби дела Мадонина“.

Спортскиот директор на „росонерите“, Звонимир Бобан статусот фаворит му го препушта на противникот. Тој смета дека треба уште време за работите да дојдат на свое место во Милан.

„Сега сме на почетокот на процесот и Интер е во тој дуел фаворит во однос на нас иако дербито секогаш е отворен меч. Во текот на дербито мора да знаете да ги исконролирате емоциите, јас тоа скапо го платив во мојата играчка кариера. Ќе ни треба уште време, по 2-3 тренинга ќе почувствувате дека тоа е тоа, дека добро се разбирате. Интер игра 3-5-2 формација што е полесно за играње отколку со 4 играчи во дефанзивата“ – вели Бобан.

Хрватот вели дека не сака да се меша во изборот на тренерот за тоа кој ќе игра, а кој ќе биде на клупа.

„Нови играчи во дербито? Тренер е Марко Џампаоло, прашајте го него“ – вели спортскиот директор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија3 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија5 часа

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија5 часа

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија6 часа

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија6 часа

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија8 часа

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет9 часа

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Свет10 часа

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд...

Свет10 часа

Хамнеи: Никогаш нема да преговараме со САД

Иран никогаш нема да преговара со САД, политиката на Вашингтон заснована на максимален притисок ќе пропадне, изјави врховниот ирански верски...

Македонија10 часа

Пратеници формираа иницијатива за една изборна единица

Во Собранието на Северна Македонија се формира иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10...

Македонија11 час

Почнува внатрешното уредување на собите во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Државниот студентски центар преку Министерството за образование и наука почнува со внатрешното  уредување на собите во В и Г-блоковите во...

Свет22 часа

Путин ѝ понуди оружје на Саудиска Арабија

Рускиот претседател Владимир Путин во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да ѝ продаде свое оружје, по нападите на нафтените...

Свет23 часа

(Видео) Еруптира најактивниот вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4.000 метри висина

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам, и над кратерот исфрла облак од пепел на најмалку 1.000 метри висина,...

Македонија1 ден

(Видео) Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и Марин

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром каде што средба со граѓаните имаа градоначалниците на...

Македонија1 ден

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија1 ден

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија1 ден

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет1 ден

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Досие