Контакт

Спорт

Ребензбург со фуриозна трка до супер-џи победа во Лејк Луис (видео)

Објавено пред

Германката Викторија Ребензбург е победничка на првата супер-џи трка од новата сезона во Светскиот куп во алпско скијање, откако имаше фуриозно возење на патеката во Лејк Луис.

Ребензбург стартуваше како седма на стартот и мораше да чека додека другите фаворитки ја поминаа патеката, а најблиску до неа беше Италијанката Никол Делаго, која со стартен број 31. заостануваше само 0.35 секунди на последната мерна точка, за да се задоволи со второто место. Последното место на подиумот отиде кај Швајцарката Корин Зутер, по што следуваа три Австријки – Штефани Фениер, Мирјам Пухнер и Тамара Типлер.

Минатогодишната победничка, Американката Микаела Шифрин овојпат немаше шанси и загуби многу време во средината на трката и заврши на 10. место.

Светскиот куп се враќа во Европа, каде што следниот викенд се возат брзинските трки во Сент Мориц, Швајцарија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Еибар го „сопна“ Атлетико во трката со Реал и Барса (видео)

Објавено пред

Заврши серијата од три последователни победи за фудбалерите на Атлетико Мадрид. „Јорганџиите“ вечерва претрпеа пораз од 2-0 на гостувањето кај Еибар.

Еибар, кој сега е на 7 бода над местата и водат во понизок ранг, ги шокираше играчите Атлетико уште во десеттата минута.

Бургос беше прецизен за домашно водство 1-0.

Иако очекувано беше пулените на Диего Симеоне да притиснат за да го свртат резултатот, во второто полувреме создадоа неколку сериозни шанси за гол, сепак не успеаја да ја затресат противничката мрежа.

Експозито во 90 минута стави точка на триумфот на Еибар за конечни 2-0.

Во моментов, по некомплетно коло Атлетико е трет на табелата со 35 бода исто колку и Севилја на четвртата позиција.

Барселона е со 40 бодови (и меч помалку) пред нив, а Реал Мадрид му бега на градскиот ривал цели 8 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

Червар: Хрватска никогаш не падна на дно, прво ќе и се јавам на сопругата

Објавено пред

Хрватска е во полуфиналето на ЕП, во клучниот меч предмалку ја совлада Германија со 25-24.

„Ова е навистина нешто. Морам да се заблагодарам и да им честитам на моите играчи кои на полувремето ја прифатија мојата теза дека не прифаќам пораз. Тоа е она што постојано го велам, дека можеш да загубиш само ако се откажеш. Мислам дека цело време ја фаќаавме предноста, ни направија голема предност, се обидоа да не добијат на физика. Ние на крајот покажавме дека вештината одлучува, беше тоа победа на сите наши играчи. Ја вративме Хрватска таму каде што и е местото. Нашите момци имаат иднина, драго ми е што ја вративме надежта. Кога бевме во минус, не се откажавме. Се договоривме на полувреме дека нема да се предадеме. Имавме доста неправди со нив, последниот пат ни го одземаа ЕП, но сега ги победивме. Ваквите мечеви се паметат“ – рече селекторот на Хрватска, Лино Червар по мечот, пренесуваат хрватските медиуми.

Тој додаде:

„Промашените пенали ни се покажаа како проблем, а ние во исто време покажавме ментална сила. Тоа ги дели врвните играчи од оние помаку силни. Само ние имаме континуитет, никогаш не сме паднале на 10. или 11. Место, мала нација сме, но секогаш сме тука. Прво ќе им се јавам на сопругата и децата, така ќе прославам“ – рече Червар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Карачиќ ја однесе Хрватска во полуфинале, Германците потклекнаа во финишот

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Хрватска е во полуфиналето на ЕП откако вечерва во драматичен меч славеше тесна победа со резултат 25-24 против селекцијата на Германија.

Ракометната публика уживаше во неизвесен меч кој беше решен со одбрана на хрватскиот голман Марин Шего во последните секунди. Иако хрватскиот чувар на мрежата не фати речиси ништо цел меч, го спречи обидот на Колбахер за голема радост на хрватските навивачи во „Штадхале“ во Виена.

Инаку играч на натпреварот беше довчерашниот ракометар на Вардар, Игор Караџиќ кој со 7 гола го предводеше тимот на Лино Червар кон голем успех. Караџиќ беше стрелец и на последниот гол за водство на Хрватска од 25-24.

Мачот го одбележа одлична игра во одбраната, посебно од страна на германскиот состав во првото полувреме. Германците во првиот дел постојано играа на работ на исклучување, а тоа им се исплатеше затоа што на полувреме имаа + 4 (14-11).

Во вториот дел продолжи тактичкото надмудрување на двајцата тренери, но Германија беше во предност, пред се поради одбраните на Волф и летаргичноста на Шего и Ашанин на спротивната страна.

Најефикасни кај Хрватска беше Карачиќ со 7, Дувњак со 5 и Степанчиќ со по 4 гола.

Кај Германија Вебер, Генсхајмер и Кастенинг постигнаа по 4 погодоци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија13 часа

Дежурни инспекциски екипи утврдуваат зошто е црвена водата на реката Серава

Министерството за животна средина информира дека екипи излегле на терен за да спроведат вонреден инспекциски надзор по течението на реката...

Македонија16 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет16 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ16 часа

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија18 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет18 часа

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура19 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија20 часа

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија21 час

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет22 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт22 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет22 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет1 ден

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа2 дена

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија2 дена

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа2 дена

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет2 дена

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион2 дена

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ2 дена

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Досие