Контакт

Спорт

Ред бул потврдија контра-протест доколку Мерцедес протестира во Баку

Објавено пред

Советникот на Ред бул рејсинг, Хелмут Марко потврди дека неговиот тим ќе поднесе контра-протест против Мерцедес доколку шефот на „сребрената стрела“ Тото Волф протестира за задното крило на Ред бул пред Азербејџанското ГП.

Војната на зборови меѓу двата ривали за светската титула ескалира во последните недели, откако прво следуваше „врбување“ на голем број на вработени во Мерцедес во новиот проект на Ред бул за развој на моторите, а откако ФИА со техничка директива реши да ги оневозможи флексибилните крила на болидот на Ред бул од 15 јуни, се веруваше дека ситуацијата се смирува.

Меѓутоа, Мерцедес најавија протест на Азербејџанското ГП следниот викенд, по што Ред бул одговорија со најава за протест за флексибилното предно крило на болидот.

„Заканата на Мерцедес е навистина чудна. ФИА ги одреди правилата за тестирањето, но тоа се случува од трката во Пол Рикар натаму. Регулативите се јасни и РБ16Б е ист како другите болиди, одобрен од ФИА. Доколку тие навистина протестираат и ние ќе го направиме истото за нивниот болид, за кој има повеќе докази“, вели Марко.

Видео-доказ дека крилото на Мерцедес се „витка“ повеќе од тоа на Ред бул©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дали сте експерт за типување? – наптревар на Sport Life

Објавено пред

Играчите кои ќе погодат најмногу добитни тикети во периодот од 11 јуни до 11 јули 2021 година ќе имаат можност да станат „Експерти за типување“ на Sport Life и да освојат вредни подароци покрај редовната добивка.

Прворангираниот експерт за типување со најмногу погодени тикети, ќе освои 150.000 денари и подарок официјален дрес на македонската фудбалска репрезентација, додека второрангираниот и треторангираниот ќе освојат одделно 60.000 денари и 30.000 денари вклучително и официјален дрес на македонската фудбалска репрезентација

Доколку натпреварувачите имаат повеќе од еден добитен тикет во текот на еден ден, во предвид за пласман ќе биде земен само добитниот тикет со најголем погоден коефициент. Односно, најмногу добитни тикети може да се освојат онолку колку што има предвидено денови во акциската кампања. Затоа, бидете активни, секој ден е важен за максимален успех и победа во натпреварот Експерт за типување.

Во случај двајца или повеќе играчи да имаат погодено ист број на добитни тикети, за победник ќе се смета оној типувач којшто има погодено највисок вкупен коефициент  со неговите рангирани тикети.

Акцијата важи за несистемски тикети, со една комбинација, уплатени со приложување на СЛ клуб картичката. Минималниот број на натпревари на еден тикет за учество во акцијата се шест натпревари. Повеќе детали за правилата на „Експерт за типување“ и за тековното рангирање на играчите, може се најдат на следниот ЛИНК .

За учество во „Експерт за типување“ како и во другите бројни акции и промоции на обложувалниците на Sport Life, не заборавете да се регистрирате во SL клубот и при уплаќањето на тикетите да ја приложите вашата клупска картичка.

Прикажи повеќе...

Спорт

АБЦ: Рамос во последен момент ја прифатил понудата, лутиот Перез го одбил

Објавено пред

Реал Мадрид, вчера, објави дека долгогодишниот капитен, Серхио Рамос, ќе го напушти клубот. Рамос 16 години играше за Реал, настапил на 671 натпревар и со клубот ги освои сите можни трофеи во клупскиот фудбал.

Долго време се одвиваа преговорите помеѓу Реал и Рамос. Капитенот не ги прифаќал условите што му ги понудил клубот, договор на една сезона и 10 отсто помала плата. Ставот на Рамос, до пред некој ден бил, договор на две сезони беа кратење на платата, односно 18 милиони евра по сезона.

Шпанските медиуми, во денешните изданија, тврдат, дека Рамос во последен момент се премислил, ги прифатил условите што му ги понудил клубот, но претседателот Флорентино Перез му рекол „Не“.

„Рамос ја загуби битката со Перез, со тоа што тој му се јавил на претседателот, призна дека ја загубил битката. Рекол дека го прифаќа она што го одбиваше во претходните шест месец, но Перез го одбил“, пишува најчитаниот весник во Мадрид, „АБЦ“.

„Рамос не сакаше да го напушти Реал, до последен момент се надеваше дека ќе остане. Сека знае дека тој план му пропадна“, објави радиото „Копе“.

Прашање е каде Рамос ќе ја продолжи кариерата, дали ќе се врати во Севилја или можеби ќе постигне договор со ПСЖ или Манчестер јунајтед.

Заминувањето на Рамос значи дека Реал со сите сили ќе се обиде да го задржи во тимот Рафаел Варан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Против Украина одиме на победа

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација, попладнево во Букурешт, ќе го одигра еден од најзначајните натпревари во својата историја. Македонија, во второто коло на ЕУРО 2020, ќе игра против Украина. Ова е дуел на репрезентации кои беа поразени во првата рунда, Македонија од Австрија (1:3), Украина од Холандија (2:3).

Победа ќе ја остави Македонија во трката за пласман во осмина-финалето, истото важи и за Украина. Нерешен резултат ќе им ги продолжи надежите на двата тима, дека со победи во последното коло, ќе влезат во нокаут-рундата.

Двете селекции со оптимизам ќе влезат во дуелот, откако нивниот труд во дуелите од првата рунда не беше нагаден барем со освојување на по еден бод.

„Професионалци сме и не смееме да дозволиме пад на атмосфера. Ова е големо натпреварување, ние не смееме да дозволиме ништо да не деконцентрира. Следуваат уште два меча, ќе го дадеме максимумот. Ние овде не дојдовме како туристи, имаме огромен квалитет. Со три блока, со бранење на нашиот гол, и брзи контри да го изненадиме противникот. Кога играте со вакви селекции мора да си подготвен за се. Со Австрија се подготвувавме за едно, а тие излегоа со пет дефанзивци. Секој се обидува да те изненади“, изјави пред натпреварот, Стефан Ристовски.

Селекторите ги кријат тактичките варијани и составите. Македонскиот селектор, Игор Ангеловски, можно е да направи промена во нападот, да стави некој друг фудбалер на местото на Алкесандар Трајковски. Кај Украина, селекторот Андриј Шевченко, ќе може да смета на Циганков, кој не играше против Холандија.

Натпреварот во Букурешт ќе започне во 15 часот. Во вториот натпревар, од 21 часот, во Амстердам, ќе играат Холандија и Австрија.

Фото/ffm.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ1 час

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Спорт1 час

Против Украина одиме на победа

Македонската фудбалска репрезентација, попладнево во Букурешт, ќе го одигра еден од најзначајните натпревари во својата историја. Македонија, во второто коло...

Македонија2 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија3 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт3 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 часот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија4 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет16 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет16 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет18 часа

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа18 часа

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија22 часа

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија22 часа

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија22 часа

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет1 ден

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион1 ден

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет1 ден

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија1 ден

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Досие