Контакт

Спорт

Рејмонд победи во Охрид, Поп Ацев втор

Објавено пред

Актуелниот светски првак, Французинот Аксел Рејмонд победи на Ултра маратонот на 25 километри, што се одржа денеска на Охридското Езеро. Тој патеката „Климе Савин“ од Св. Наум до Охрид ја мина за 5.20.55ч.

Инаку, 25-годишниот Аксел Рејмон триумфираше во Охрид и во 2013 година.

33 издание на маратонската трка во водите на Охридското езеро, на второто место ја заврши Евгениј Поп Ацев (05:21:03).

Македонскиот маратонец со овие бодови изби на првото место во вкупниот пласман пред Италијанецот Стокино, кој во Охрид заврши на делба на четвртото место заедно со Холанѓанецот Марсел Шоутен.

Трет беше минато годишниот победник Франческо Џетини од Италија.

Маратонот во Охрид е четврта трка во рамките од Ултра пливачка серија под капата на Фина. До крајот на сезоната има уште две трки, во Хрватска и Италија.

Вкупниот награден фонд на 33-от Охридски пливачки маратон е 15 000 долари. Покровител на маратонот е претседателот на државата Стево Пендаровски.

извор/ohridnews.com
фото/архива topsport



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чеферин: На еден или на друг начин Ливерпул ќе бидат шампиони

Објавено пред

И покрај претходните закани дека шампионатите мораат да бидат комплетирани, претседателот на УЕФА, Александер Чеферин вели дека не гледа ситуација во која Ливерпул нема да ја освојат титулата од Премиер лигата дури и остатокот од шампионатот да не се доигра.

Тимот на Јирген Клоп имаше 25 поени предност пред Манчестер сити кога лигата беше прекината минатиот месец и им беа потребни само две победи за да ја осигураат првата титула по 30 години пауза. По ова следуваа безброј коментари за тоа како ќе се заврши сезоната, дали Ливерпул треба да го добие трофејот, но сега Чеферин вели дека без разлика дали ќе ја освојат на теренот или ќе им биде доделена.

„Не гледам начин на кој Ливерпул ќе останат без титула. Ако Премиер лигата продолжи, Ливерпул сигурно ќе ја освојат титулата. Теоретски не е готово, но практично е така. Дури и да се случи да не се заврши сезоната, ќе мораме да најдеме начин да ги прогласиме конечните резултати, да ги прогласиме шампионите. И повторно, не можам да замислам сценарио во кое Ливерпул нема да се шампиони. Сфаќам дека фановите ќе бидат разочарани ако тоа се случи на празен стадион или во канцеларијата на федерацијата, но титулата ќе ја добијат“, вели Чеферин во интервју за словенечкиот спортски весник „Екипа СН“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури со бизарна приказна за „дуелот“ во сауна со Кличко

Објавено пред

Тајсон Фјури уште еднаш повтори дека обезбедил „ментална победа“ против Владимир Кличко и пред двајцата да влезат во боксерскиот ринг, и тоа во сауна!

Пред мечот за титулата во тешка категорија во 2015 во Диселдорф, каде што Фјури на поени го совлада Украинецот, „Џипси кинг“ откри приказна како прво ментално го победил на необично место.

„Бев во неговиот тренинг камп, влеговме во сауната и имаше околу 10 луѓе таму. На крајот останавме јас и Влад. Се сеќаваш на ова, Владимир? Во мојот ум јас ментално се борам со него. Тој може да каже што сака, да демантира, но јас бев подготвен да умрам во таа сауна, но ќе изддржев повеќе од него. Останав 40 минути“, вели Фјури.

Сега, пет години по повој пораз, 44-годишниот Кличко вели дека приказната е „вознемирувачка“.

„Продолжувам да ги читам овие вознемирувачки приказни за Фјури и сауната. Наводно бевме во некој дуел, во неговата глава. Колку е овој човек неприлагоден ако мисли или сонува за мене во сауна“, се прашува Кличко.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мајката на Пеп Гвардиола починала од корона вирусот

Објавено пред

Манчестер сити потврдија дека Долорс Сала Карио, 82-годишната мајка на менаџерот Пеп Гвардиола починала во Барселона од корона вирусот.

„Семејството на Манчестер сити објавува дека мајката на Пеп, Долорс Сала Карио почина во Манреса, Барселона откако беше заболена од корона вирусот. Сите во клубот му праќаат пораки на сочувство во овој тажен момент на Пеп, неговото семејство и нивните пријатели“, се вели во пораката од Сити.

Долорс беше мажена со таткото на Пеп, Валенти, и исто така е мајка на двете најстари сестри на Гвардиола и помладиот брат Пере, кој е фудбалски агент.

Пеп минатиот месец донираше милиони евра на фондацијата „Анхел Солер Даниел“ во Барселона, која е поврзана со лекарската комора на градот за борба против корона вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет4 часа

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија4 часа

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ5 часа

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија6 часа

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Македонија6 часа

АХВ препорачува да се избегнува користење автомати за кафе и апарати за вода

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот Ковид-19, во услови на прогласена пандемија, Агенцијата за храна и ветеринарство...

Македонија7 часа

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На...

Регион7 часа

Брнабиќ: Србија за 10 дена почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Во Србија за десетина дена ќе почне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа...

Македонија8 часа

Препораки за трудниците за време на пандемијата со коронавирус

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако...

Македонија8 часа

Мицкоски ѝ заблагодари на Унгарија за помошта: „Пријателите се познаваат во тешките моменти“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи упати благодарност до унгарската влада за помошта од 100.000 маски и 5.000...

Македонија9 часа

Унгарскиот шеф на дипломатијата во Македонија донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Со специјален воен каргоавион, унгарскиот министер за надворешни работи, Петар Сијарто, допатува во земјава директно до Унгарија со пакети помош...

Регион9 часа

Хрватска се подготвува да воведе пократка работна недела

Хрватскиот министер за труд, Јосип Аладровиќ, не ја исклучува можноста земјата да воведе скратување на работната недела поради епидемијата на...

Македонија9 часа

Казни за 30 лица кои за време на полицискиот час се шетале низ Скопје

Скопското обвинителство  достави до Основниот кривичен суд Скопје 28 предлози за издавање казни со кои се опфатени вкупно 30 лица,...

Свет10 часа

Тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивен на коронавирус

Надија, четиригодишна женка тигар од зоолошката градина во Њујорк, е позитивна на коронавирусот. Ова е првиот потврден случај на заразено...

Свет10 часа

„Не ги следев советите што им ги давав на другите“ – главната советничка за здравство во Шкотска поднесе оставка

Главниот советник за здравство на шкотската влада, Кетрин Калдервуд, поднесе оставка откако беше откриено дека ги прекршила советите за ограничувања...

Македонија11 час

Филипче: Одговарајте точно на прашањата на лекарите и епидемиолозите

Министерот за здравство, Венко Филипче, сподели фотографии на социјалните мрежа и порача дека треба да се одговара точно  на прашањата...

Свет20 часа

Премиерот на Британија повторно во болница, откако беше заразен од коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва бил пренесен во болница за да му бидат извршени дополнителни испитувања,  откако пред 10 дена...

Свет21 час

(Видео) Британската кралица: Ја разбирам вашата болка и тага, заедно ќе ја надминеме кризата

Самодисциплина и решителност е пораката која британската кралица Елизабета Втора вечерва им ја испрати на Британците во овие тешки моменти...

Свет21 час

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар за време на пандемијата

Ирскиот премиер Лео Варадкар, кој инаку е доктор по професија, повторно се пријави за лекарска пракса и ќе работи една...

Македонија1 ден

Кумановец починал во Градската болница „8 Септември“, Филипче најави зајакнување на мерките

Освен 63-годишното лице од Лабуништа, кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно...

Досие