Контакт

Спорт

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Објавено пред

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк во саботата се платија неверојатни 5.64 милиони долари.

Бејб Рут, идолизиран во толку многу американски филмови, книги и приказни, го има и второто место на вечната листа, откако еден друг негов дрес на Њујорк јенкис во 2012 беше продаден за 4.4 милиони долари.

Дресот кој се продаде во саботата беше носен од Рут од 1928 до 1930 година, периодот во кој тој стана вистинска суперѕвезда. Идентитетот на купувачот и на продавачот не е објавена.

Бејб Рут беше спортска икона на почетокот на 20-тиот век, поминувајќи 22 сезони во МЛБ лигата, освојувајќи седум титули од Светската серија со Бостон ред сокс и Јенкис пред да се пензионира во 1935 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Спалети во Фиорентина?

Објавено пред

Лучано Спалети наскоро ќе го заменел Винченцо Монтела на тренерската функција во Фиорентина, тврдат италијанските медиуми.

Клубот од Фиренца сезонава има промениви резултати оваа Серија А, последниот пораз од Калјари (5:2) само ги засили шпекулациите за смена на тренерот.

Единствен проблем за Фиорентина е како да ја обезбеди платата на Спалети. 60 годишниот тренер откако доби отказ во Интер остана на платниот список на „Џузепе Меаца“.

Лучано Спалети во кариерата водел многу клубови, а последните неколку сезони ги мина во Зенит, Рома и Интер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Спарси ја пензионираа „деветката“ на Тони Паркер (Видео)

Објавено пред

Изминатата ноќ по натпреварот помеѓу Сан Антонио и Менфис, франшизата од Тексас му се заблагодари на Тони Паркер за сè што постигнал во кариерата со овој тим. Сан Антонио Спарс ја повлекоа „деветката“ на Паркер.

Како што велат Американците Тони Паркер сега е „бесмртен“. Неговото име и бројот на дресот засекогаш ќе стојат под сводовите на арената во Сан Антонио. Со повлекувањето на „деветката“ на паркер, Спарси ги направија „бесмртни“ тројцата клучни играчи во шампионската династија на оваа франшиза.

Претходно таа чест во Сан Антонио ја имаа Ману Џинобили и Тим Данкан.

Тони Паркер во НБА лигата влезе во 2001 година како 28 пик на драфтот. До 2018 година го носеше дресот на Сан Антонио, а последната сеозна во кариерата )сезона 2018/2019) ја одигра во Шарлот Хорнетс.

Со Спарс францускиот репрезентативец освоил четири шампионски трофеи во НБА лигата (2003, 2005, 2007, 2014). Во 2007 година е прогласен за МВП на финалната серија. Пест пати настапил на Ол-стар натпреварот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ново изненадување во Лондон, прв триумф на Зверев против незаздравениот Надал

Објавено пред

Германскиот тенисер, Александер Зверев за 85 минути игра, вечерва на Мастерс турнирот во Лондон триумфираше над првиот светски тениски рекет, Шпанецот Рафаел Надал со 2-0, или по сетови 6-2 и 6-4.

До пред почетокот на турнирот настапот на Надал беше под знак прашалник поради повредата, но сепак Шпанецот се појави на дуелот против бранителот на титулата на АТП финалето во Лондон од минатата година.

Надал вечерва го доживеа првиот пораз по цели четири месеци. Од друга страна за младиот германски тенисер, вечерашнава е воопшто прва победа во дуелите со Надал.

Зверев доминираше во мечот, не му дозволи ниту една брејк можност на Надал, брзо и лесно играше и на крајот заслужено се радуваше на првата победа во групата А на турнирот.

Претходно, попладнево во истата група, Циципас со 2-0 славеше изненадувачка победа против рускиот тенисер Медведев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет25 минути

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион51 минута

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија11 час

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет12 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија17 часа

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија18 часа

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија19 часа

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија19 часа

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија19 часа

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија20 часа

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија22 часа

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Свет22 часа

(Видео) Хаос во Хонгконг: запален човек, полицијата пука со вистински куршуми

Еден постар маж е запален во Хонгконг, каде што полицијата претходно пукаше на демонстрантите за време на ескалацијата на насилството...

Македонија23 часа

Заев: Во Охрид договоривме мерки за подобар Западен Балкан

Во Охрид договоривме мерки за олеснување на движењето и брз проток на трговијата, услугите и граѓаните во сите земји од...

Економија23 часа

Истражување: Министерството за здравство потрошило 39 милиони евра за јавни набавки

Министерствата, владините секретаријати и Собранието просечно исполнуваат 55,2 отсто (од максимално можни 100 отсто) од критериумите за транспарентност, отчетност и...

Македонија23 часа

Одложено судењето за „Монструм“ поради смртен случај на поротничка

Во Кривичниот суд утрово беше одложено судењето за случајот „Монструм“ поради отсуство на поротничка што имала смртен случај. Судијата Огнен...

Европа23 часа

Руски историчар свирепо ја убил 40 години помладата љубовница

Познат руски историчар признал дека ја убил својата 23-годишна љубовница кога полицијата го фатила како под дејство на алкохол се...

Свет1 ден

Неколку земји го осудија пучот против Моралес, Мексико му нуди и азил

Претседателот на Венцуела, Николас Мадуро и шефот на мексиканската дипломатија Марсело Ебрард го осудија пучот против боливискиот претседател Ево Моралес....

Свет1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Австралија поради пожарите во кои загинаа три лица

Властите во австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба поради пожарите кои избија за време на викендот,...

Македонија1 ден

Пендаровски во посета на Франција, утре ќе разговара со Макрон

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 13 ноември ќе престојува во Франција каде што ќе учествува на Парискиот мировен форум,...

Досие