Контакт

Спорт

Ремзи е велшкиот херој, Белгија, Холандија и Германија со импресивни победи (видео)

Објавено пред

Aрон Ремзи се покажа како клучен човек за велшката репрезентација, постигнувајќи два гола за 2:0 победа над Унгарија праќајќи го Велс на Евро 2020 како 20-та квалификувана репрезентација (остануваат само четирите репрезентации кои ќе влезат преку Лигата на нации, се надеваме меѓу нив и Македонија).

Ситуацијата за Велс беше јасна – мораше да се победи Унгарија, бидејќи со реми, пласман на ЕП ќе оствареше репрезентацијата на Словачка. Ремзи, кој почна да е стандарден и во Јувентус, го направи потребното со гол во 15. и 47. минута за „змејовите“ да се пласираат на големо натпреварување.

Белгија со 6:1 го „прегази“ Кипар, откако Бентеке и Де Брујне постигнаа по два гола, за да го комплетира настапот во групата И со совршени 10 победи во 10 меча и гол-разлика од застрашувачки 40:3. Русија веќе го имаше обезбедено второто место и пласман на ЕП и со 5:0 го совлада Сан Марино.

Холандија и Германија, исто така веќе пласирани на Евро 2020, стигнаа до импресивни победи. Холанѓаните со 5:0 ја „прегазија“ Естонија, додека Германците со 6:1 беа подобри од Северна Ирска.

Пласман на ЕУРО 2020 изборија:

Група А: Англија, Чешка

Група Б: Украина, Португалија

Група Ц: Германија, Холандија

Група Д: Швајцарија, Данска

Група Е: Хрватска, Велс

Група Ф: Шпанија, Шведска

Група Г: Полска, Австрија

Група Х: Франција, Турција

Група Ј: Италија, Финска

ЕВРО 2020, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Ц

Холандија – Естонија 5:0

Германија – Северна Ирска 6:1

Табела: 1.Германија 21, 2.Холандија 19, 3.Северна Ирска 13, 4.Белорусија 4, 5.Естонија 1

ГРУПА И

Белгија – Кипар 6:1

Сан Марино – Русија 0:5

Шкотска – Казахстан 3:1

Табела: 1.Белгија 30, 2.Русија 24, 3.Шкотска 15, 4.Кипар 10, 5.Казахстан 10, 6.Сан Марино 0

ГРУПА Е

Словачка – Азербејџан 2:0

Велс – Унгарија 2:0

Табела: 1.Хрватска 17, 2.Велс 14, 3.Словачка 13, 4.Унгарија 12, 5.Азербејџан 1

Спорт

Душко Тошиќ нападнат со нож во Белград!

Објавено пред

Фудбалерот на кинескиот Гуангжу Р&Ф, Душко Тошиќ и координаторот за физичка подготовка на репрезентацијата на Србија, Андреја Милутиновиќ биле нападнати со нож и камења на Калемегдан во Белград додека џогирале, јавува српскиот „Објектив“.

Според порталот, кој наводно има извори од Тошиќ, тројца момчиња ги застанале и се заканувале барајќи пари, по што ги нападнале. Случајот е пријавен во полиција, а за среќа нема повредени.

35-годишниот Тошиќ, кој инаку е оженет со српската пејачка Јелена Карлеуша, се врати во Белград по стопирањето на кинеската Суперлига.

Прикажи повеќе...

Спорт

АС: ПСЖ се согласиле Нејмар да замине во Барса (ако има понуда)

Објавено пред

Бидејќи повторно е лето, повторно е време за шпекулациите дека Барселона ќе го врати Нејмар од Пари Сен-Жермен како „мелем“ на раните по колапсот на борбата за титулата во Шпанија ова лето, тврди шпанскиот весник „АС“.

Според нивните извори Нејмар веќе се договорил со првите луѓе на Пари Сен-Жермен дека ако каталонскиот гигант се обиде да го донесе ова лето, ќе се обидат да дојдат до договор по случките минатото лето, кога ПСЖ постави превисока цена за Бразилецот. За возврат, ПСЖ бараат Нејмар да биде целосно фокусиран на Лигата на шампионите и освојувањето на трофејот кој им недостасува во колекцијата.

Доколку се случи ова, весникот тврди дека цената би била околу 170 милиони евра, која би паднала драстично доколку ПСЖ се согласи да ги земе Антоан Гризман или Усман Дембеле, а Нејмар би ја добил ветената плата од управата на Барса.

Договорот на Нејмар со Пари Сен-Жермен завршува во 2022 година, така што ова лето би било последно во кое францускиот клуб би можел да врати голем дел од 222-те милиони евра кои ги платија пред три години. Во Каталонија сметаат дека со успешно привлекување на Нејмар би ги смириле навивачите кои се незадоволни од формата на својот омилен тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

По Редскинс, и Кливленд индијанс ќе го менуваат името

Објавено пред

По најавите дека НФЛ тимот Вашингтон редскинс по децении одбивање го почнаа процесот за менување на своето име, и безбол тимот Кливленд индијанс реши да почне процедура за „разгледување“ на името на тимот кое е такво од 1915 година.

По притисокот на јавноста и на американското движење за корегирање на расните неправди, Кливленд индијанс потврдија дека ќе направат ревизија на името кое го носат 105 години.

„Посветени сме на позитивно влијание на нашата заедница и одговорност кон подобрувањето на социјалната правда и еднаквост. Нашата организација сфаќа дека името на тимот е најважниот дел за поврзаност со заедницата“, објавија од тимот.

Во 2018 година, Индијанс го отстранија своето лого на поглавицата Ваху од дресовите и капите, но маскотата остана популарна кај навивачите на клубот од Охајо.

Вашингтон редскинс подготвени да го сменат „навредливото“ име

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија50 минути

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ1 час

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа2 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет4 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет16 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија19 часа

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа20 часа

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија22 часа

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион23 часа

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија23 часа

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа23 часа

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт1 ден

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион1 ден

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет1 ден

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет1 ден

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет1 ден

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет1 ден

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион2 дена

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет2 дена

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Досие