Контакт

Спорт

Рено е пред колапс, целата компанија може да „исчезне“

Објавено пред

Министерот за финансии на Франција, Бруно Ле Мер тврди дека постои огромна опасност автомобилскиот гигант Рено да не ја преживее кризата со корона вирусот, а прв чекор би бил напуштањето на Формула 1 тимот.

Рено има големи проблеми со оддржувањето на финансиската стабилност на компанијата и Ле Мер во петокот со изјавата дека „Рено може да исчезне од пазарот“, прати сурова порака до илјадниците враотени.

Министерот предупреди дека Рено ќе мора да направи големи намалувања на сопствените трошоци и покрај помошта која ја добиваат од француската држава, која се очекува дека ќе им даде заем од 5 милијарди евра. Услов на владата е да се произведуваат повеќе автомобили во Франција, а помалку во странство.

Во вакви услови, тешко е да се оправда постоењето на Формула 1 тимот на францускиот производител, кој се врати во спортот како конструктор пред неколку години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Драма на дербито на Рајна – „јарците“ спасија поен со два гола за две минути (видео)

Објавено пред

Келн и Фортуна Диселдорф освоија по еден поен во интересното 2:2 реми во последниот денешен меч од 27. коло во Бундеслигата, продолжувајќи ја грчевитата борба за опстанок.

Кенан Караман во 41. минута донесе водство за гостите, но „јарците“ имаа совршена шанса да се вратат во мечот кога во 59. минута беше досуден пенал, меѓутоа ударот на Марк Ут заврши директно во рацете на голманот на Диселдорф, Флоријан Кастемаер.

Казната за Келн дојде веднаш, откако само две минути подоцна Ерик Томи го удвои водството, пред Антони Модест во 88. минута да намали на 1:2 за интересен финиш на мечот, за во 91. минута Колумбиецот Џон Кордоба да израмни по одличното нафрлање на Дрекслер.

Фортуна останува во зоната за испаѓање на 16. место со 24 поени, три помалку од помалку од 15-пласираниот Мајнц, кој доживеа катастрофа од 0:5 од Лајпциг попладнево. Келн се на 10. место со 34 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон размислува за пензија поради корона вирусот

Објавено пред

Луис Хамилтон признава дека размислува за својата иднина во Формула 1 додека чека, конечно, да стартува сезоната 2020, која е во хаос поради корона вирусот.

Хамилтон оваа сезона со титула може да се израмни со Михаел Шумахер на седум светски титули, но бидејќи неговиот договор со Мерцедес завршува на крајот на 2020, пред најавената прва трка во Австрија во јули, Британецот размислува зза индината.

„Ментално е навистина тешко да се чувствуваш  најдобро во овој период. Треба да најдеш начин да се сакаш самиот себеси и да бидеш смирен со таа ситуација. Има денови кога ќе станам и навистина не сум мотивиран да работам. Си мислам за тоа што понатаму, дали воопшто да продолжам со тркањето. Следниот час се враќа мотивацијата и дознавам повторно дека го сакам тоа што ми е работа“, вели Хамилтон.

На овие мисли на шампионот сигурно не помагаат големите шпекулации околу тоа кој ќе биде возач на „сребрената стрела“ во 2021 година, по заминувањето на Себастијан Фетел од Ферари и најавите дека управата на германскиот тим сака да му даде шанса на четирикратниот шампион.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон: Ги посетувам луѓето со кои бев во затвор, тие ми се најстарите пријатели

Објавено пред

Мајк Тајсон признава дека уште ги посетува своите стари пријатели во затвор, откако тој двапати во својот живот беше зад решетки, велејќи дека тие му се „најстарите пријатели“, иако меѓу нив има и убијци кои отслужуваат доживотна затворска казна.

53-годишниот Тајсон имаше бурно детство и беше уапсен 38 пати пред својата 13-та година.

„Откако заглавив во затвор, почнав со боксот и велев дека нема да го правам тоа повеќе. Но, одев да ги видам моите стари пријатели со кои ограбував. Отидовме во две различни насоки. Тие станаа убијци, јас станав боксер. Среќен сум што не сум во затвор, но одам и ги посетувам. Има луѓе кои имаат четири или пет доживотни казни, или казни од по 90 години. Тие ми се најстарите пријатели“, вели Тајсон.

Две години по неговиот шокантен пораз од Џејмс „Бастер“ Даглас, Тајсон во 1991 година беше осуден на шест години затвор за силување на поранешната мисица Дезири Вошингтон. Тој отслужи три години од таа казна пред да се врати на боксот, но во 1999 година повторно беше во затвор по напад по една сообраќајна несреќа.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Во Црна Гора веќе нема заразени од Ковид-19

Во Црна Гора воопшто нема пациенти заразени со новиот коронавирус, по 68 дена од првиот регистриран случај, објави денеска Институтот...

Европа2 часа

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа3 часа

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет8 часа

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија9 часа

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт9 часа

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет9 часа

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Македонија9 часа

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше...

Регион11 час

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до...

Европа12 часа

Португалски град ќе ги тестира сите жители за коронавирус

Крајбрежниот град Каскаис во близина на Лисабон планира да биде првиот во Португалија којшто ќе ги тестира сите 200 000...

Спорт12 часа

Тајсон: Сите ќе бидете шокирани од името на мојот прв противник (видео)

Мајк Тајсон тврди дека договорот за неговиот камбек во боксерскиот ринг ќе се потпише следната недела и додава дека мистериозниот...

Регион13 часа

Бугарски новинар пронајден мртов во езерото Варна

Бугарскиот новинар Георги Александров бил пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија...

Свет24 часа

И Амазонската дождовна шума погодена од коронавирусот

И, Амазонската дождовна шума, значајна за балансирање на климата во светот и борбата против климатските промени, страда од пандемија на...

Спорт1 ден

Маса: Знам, но нема да откријам во каква состојба е Шумахер

Фелипе Маса поранешниот тимски колега на Михаел Шумахер тврди дека има информации за состојбата во која се наоѓа легендарниот возач...

Европа1 ден

(Видео) Поради коронавирусот илјадници Шпанци излегоа на улиците

Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Шпанија на повик на десничарската партија Вокс, барајќи оставка на владата на премиерот Педро...

Топ1 ден

Од две возила со автоматски пушки пукано кон скопјанец во населбата Бутел

Скопјанец пријавил дека попладнево од две возила биле испукани стотина куршуми кон него. Престрелката се случила во скопски Бутел 2....

Македонија1 ден

Васил Огњановски: Му благодарам на семејството што спаси три животи, од кои едниот е татко ми

„Операцијата се направи. Полека го будат. Очекувањата се големи. Еднаш докторите го спасија, го вратија меѓу живите, сега тоа го...

Македонија1 ден

Филипче: Бевме немоќни да го спасиме Иван – сега тој доби шанса за втор живот

„Сите ние, а и самиот пациент Иван Огњановски бевме свесни дека тој ги живее последните недели од својот живот, бидејќи...

Свет1 ден

(Видео) Американската морнарица претстави моќно ласерско оружје кое може да уништи авион во лет

Американската морнарица успешно тестираше ново оружје на воен брод. Станува збор за високо-енергетски ласер што може да сруши борбен авион...

Свет1 ден

СЗО: Јужна Америка е нов епицентар на пандемијата, најпогоден е Бразил

Јужна Америка е нов епицентар на пандемијата на Ковид-19, при што Бразил е најзагрозен, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО)....

Досие