Контакт

Спорт

Ридигер чека понуда од Челси

Објавено пред

Дефанзивецот на Челзи, Антонио Ридигер (29) планира за неколку дена да донесе конечна одлука за својата иднина.Тој му дал рок, на лондонскиот клуб да му понуди нов договор, до крајот на април. Доколку не добие понудата, или ако таа не ги задоволи неговите барања, Германецот ќе бара друг клуб, пишува „Атлетикс“.

dobivaj vesti na viber

Ридигер дефинитивно е клучен одбранбен играч во тимот на Томас Тухел. Сезонава одигра 47 натпревари во сите натпреварувања и постигна пет гола. Неговиот договор истекува на крајот на јуни, кога би можел да стане слободен играч.

Интересот за репрезентативецот на Германија е огромен. Неколку од најголемите европски клубови веќе јавно го канат во своите редови. Фудбалерот веќе имаше неколку интервјуа со заинтересираните страни, но се уште нема потпишано преддоговор со ниту еден клуб. Тој не крие дека сака да остане во Челзи, но под многу подобри услови од оние во актуелниот договор.

Во исто време, на „Стемфорд Бриџ“ владее огромна неизвесност околу новиот сопственик на клубот, па во оваа фаза никој не е подготвен да преземе одговорност за потпишување на нови договори. Затоа е пореално Ридигер да си замине од Челзи.

Како што стојат работите, тој ќе избира помеѓу Реал Мадрид, Пари Сен Жермен, Манчестер Јунајтед и Баерн. Комплетната ситуација ја следат Барселона и Јувентус, но се верува дека нема да ги прифатат високите услови што ги постави Ридигер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ајнтрахт ја наполни касата со триумфот во Лига Европа

Објавено пред

Ајнтрахт Франкфурт го доби пенал-рулетот против Ренџерс и го освои трофејот во Лигата на Европа. По 90 и 120 минути беше 1:1, а Германците ги реализираа сите пет пенали, додека за Шкотите, во четвртата серија промаши искусниот Арон Ремзи.

dobivaj vesti na viber

Ајнтрахт со победата во финалето на Лига Европа заработи 8.600.000 евра. Глазгов Ренџерс по овој натпревар заработи 4.600.000 евра. Но, тоа е само еден дел од заработката. Во нокаут фазата двата клуба заработија дополнителни 5.800.000 евра.

Секој тим заработи по 3.630.000 евра со пласманот во групната фаза од Лигата на Европа.

Во групата Ајнтрахт имаше три ремија и три победи, што значи и дополнителни 2.520.000 евра во нивната каса. Кога сето ова ќе се собере, германскиот клуб од Лига Европа излезе побогат за 20.550.000.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал нуди 45 милиони за Депај

Објавено пред

Арсенал во финишот на сезоната го испушти четвртото место на табелата. Како сега стојат работите Арсенал и наредната сезона нема да играат во Лигата на шампионите. Сепак овој неуспех нема да им ги расипе плановите на клупските челници, во врската со планираните засилувања.

dobivaj vesti na viber

Списокот постои, приоритетите на „топчиите“ се јасни, а најнова желба е поранешен фудбалер на Манчестер Јунајтед.

Шпанските медиуми пишуваат дека Арсенал е заинтересиран за фудбалерот на Барселона Мемфис Депај (28).

Во првиот мандат, во Премиерлигата, не се прослави, на „Олд Трафорд“ мина две сезони, а потоа „процвета“ во Лион.

Тоа му даде можност да игра во Барселона, каде пружа релативно добри игри, но со доаѓањето на Чави, Холанѓанецот падна во втор план, што Арсенал би сакал да го искористи.

Наводно, клубот е подготвен да и понуди на Барса 45 милиони евра, што би било голема заработка за Каталонците кои го доведоа како слободен играч.

За статусот на Депај се заинтересирани и Евертон и Њукасл, Барса нема да ја пропушти можноста да заработи големи пари доколку пристигне добра понуда …

Прикажи повеќе...

Спорт

Херојот на Ајнтрахт: Ова е подобро од се.с

Објавено пред

Ајтрахт Франкфурт ја освои Лигата на Европа по подоброто изведување пенали против Ренџерс. Во 120 минути натпреварот заврши 1:1, а во пенал-серијата трагичар беше Арон Ремзи.

dobivaj vesti na viber

Неговиот удар од белата точка, во четвртата серија, го одбрани германскиот голман Кевин Трап, кој се претвори во херој на Ајнтрахт.

Претходно Трап, во 118.минута му одбрани зицер на Рајан Кент.

По успехот, тој рече: “Мислев дека ќе плачам, но тоа не се случи. Навистина е нереално да си одам дома со трофеј. Ова е одлично за германскиот фудбал и за сите луѓе што ги направивме горди. Мислам дека претседателот на клубот организираше некаква прослава. Не знам дали се согласувате со мене, но освојувањето на овој трофеј е подобро од сексот. Дефинитивно е нешто толку убаво како сексот. Дефинитивно мислам дека некои работи ќе се случат во наредните денови.“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион52 минути

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија3 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија3 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија4 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет4 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет4 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија6 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет15 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион16 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет18 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија18 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија19 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион23 часа

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија23 часа

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа1 ден

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа1 ден

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија1 ден

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...