Контакт

Спорт

Рикардо го начека Леклер: Што правеше 30 минути во тоалет? (видео)

Објавено пред

Даниел Рикардо е познат како еден од Ф1 возачите со најдобра смисла за хумор, и тоа уште еднаш го докажа при летањето назад од Јапонија заедно со возачот на Ферари, Шарл Леклер.

Возачот на Рено, кој речиси секогаш е насмеан во боксот и при интервјуата, а добар пример беше прес-конференција оваа сезона кога го праша тинејџерот на Мекларен, Лендо Норис дали му пораснале срамни влакна.

Овојпат, Рикардо го „начека“ Лендо Норис како излегува од тоалетот од авионот и му постави едно незгодно прашање: „30 минути човеку, што ли правеше внатре?“. Ова беше одмазда на претходното видео кое го постави Леклер во кое возачот на Рено спиеше.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ова не е Бундеслига, туку Баернлига! (видео)

Објавено пред

Баерн Минхен направи уште еден огромен чекор кон нов трофеј од Бундеслигата, откако со 5:0 го декласираше Фортуна Диселдорф на „Алијанц арената“ во меч во кој уште еднаш својата класа ја покажа Роберт Левандовски.

Полјакот постигна два од петте гола, за прво да стигне до 44 голови во една сезона, рушејќи го личниот рекорд, а во исто време ја реши „енигмата“ на гостите од Диселдорф, кои беа единствен клуб од Бундеслигата кому тој не им постигнал гол.

Дека гостите нема што да бараат во Баварија стана јасно уште во првото полувреме. Во 15. минута Матијас Јоргенсен си постигна автогол, во 29. минута Бенжамин Павар зголеми на 2:0, за Левандовски да го постигне за него значајниот гол во 43. минута. Во второто полувреме, во 50-тата минута Лева го постигна вториот гол, пред Алфонсо Дејвис само две минути подоцна да зголеми на 5:0.

Со триумфот, Баерн се одвои на 10 поени пред Борусија Дортмунд на врвот на табелата, но „милионерите“ утре гостуваат на Падерборн.

Левандовски го скрши „малерот“, сега им дал голови на сите бундеслигаши (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Халеп: Карантин? Сега сфатив дека јас живеам во изолација веќе шест години

Објавено пред

Светската тенисерка број 2, Симона Халеп вели дека по двомесечната изолација дома поради пандемијата на корона вирусот, сфатила дека и последните шест години живеела во слична изолација со целосно фокусирање на тениската кариера.

„Научив многу овие два месеци. Сфатив дека последните 6 години исто како да живеев во изолација. Сфатив дека морам да направам некоја промена во мојот живот за да ја развијам и емоционалната и личната страна. Со тоа што живеев во изолација станав светска тенисерка број 1, но сега, среќниот живот без тенис ми дозволува да имам нови искуства. И така имам менталитет дека во 22 часот треба да бидам дома, бидејќи утре сум на тренинг“, објаснува Халеп.

Таа признава дека враќањето на турнирите ќе биде тешко, но како и на другите тенисери и тенисерки и недостасуваат мечевите.

„Најдолгата пауза пред карантинот ми беше 3-4 недели и тогаш беше тешко, бидејќи губиш брзина, фокус, подготвеност. Не знам што правеа другите овие месеци, но јас чувствувам дека ќе биде многу тешко да се вратам. Можеш да тренираш пет часа дневно, но додека не одиграш официјален меч не знаеш каква ти е формата“, додава Халеп.

Прикажи повеќе...

Спорт

Битенкорт со магичен гол ја зголеми мизеријата на Шалке (видео)

Објавено пред

Мизеријата на германскиот гигант Шалке продолжи и во саботата, откако Вердер Бремен, клуб за кој се мислеше дека е дефинитивно отпишан во борбата за опстанок, стигна до 1:0 победа, оставајќи го клубот од Гелзенкирхен со дури 11 меча без победа!

Ова е четврти пораз во четири меча по рестартот на Бундеслигата за тимот на Давид Вагнер, чие место на клупата на клубот е речиси неоддржливо.

Човек на одлука беше Леонардо Битенкорт, кој во 32. минута со фантастичен гол по асистенција на Милот Рашица донесе водство за „зелените“, кои и покрај трите поени остануваат претпоследни со 25 поени, три од зоната на испаѓање. Шалке ја имаше иницијативата во второто полувреме, но не успеа барем да израмни, со што паднаа на 10. место со 37 поени.

Гостите беа поусшени уште во два саботни натпревари – Хофенхајм со минимални 1:0 славеше кај Мајнц, додека Ајнтрахт Франкфурт направи пресврт и изненади на гости против Волфсбург, со 2:1 победа. Херта ја оправда домашната предност и со 2:0 го победи Аугзбург за да се искачи на 9. место на табелата пред Шалке.

БУНДЕСЛИГА, 29.КОЛО

Херта Берлин – Аугзбург 2:0

Мајнц – Хофенхајм 0:1

Шалке – Вердер Бремен 0:1

Волфсбург – Ајнтрахт Франкфурт 1:2

Баерн Минхен – Фортуна Диселдорф 18.30 ч.

ШАЛКЕ – ВЕРДЕР

ХЕРТА – АУГЗБУРГ

МАЈНЦ – ХОФЕНХАЈМ

ВОЛФСБУРГ – АЈНТРАХТ

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Со полиција ќе се земаат анкети од семејството на починатиот од Ковид-19, на чиј погреб имало 200 луѓе

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, а под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска...

Македонија4 часа

И денеска Чаир, Бутел и Сарај имаат најмногу заразени

Од денешните 22 случаи на заразени со коронавирус во Скопје, најмногу се од Чаир, Бутел и Сарај. Според податоците, Чаир има...

Македонија5 часа

Протокол за градинките: Децата да држат растојание, за секое дете да се обезбедат 2 постелнини

Владата денеска на седница го усвои протоколот за активности во установите за згрижување и воспитание на деца по престанување на...

Македонија7 часа

Потврдени се 35 новозаразени, а починаа уште 5 лица меѓу кои и бебето кое беше испратено во Швајцарија

Денеска се потврдени 35 нови случаи на ковид 19, а починати се 5 лица, информираат од Министерството за здравство. На...

Македонија8 часа

Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четвртта по...

Македонија9 часа

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка: „Спремен сум да одговарам пред Бога и пред законот“

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од...

Свет9 часа

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658...

Македонија10 часа

Чулев законски делел решенија во МВР, Управниот суд утврди дека Владата погрешно ги поништила

Управниот Суд на седница одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи застапувано...

Македонија11 час

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија11 час

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие,  на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за...

Македонија11 час

СДСМ посочува на одговорност кај министерот Чулев за зголемувањето на бројот на новозаразени

Наместо да работи на почитување на мерките од страна на граѓаните и санкционирање на прекршувањата, министерот за внатрешни работи, Наќе...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ бара разрешување на членовите на Комисијата за заразни болети

Повикуваме да се разрешат членовите на Комисијата за заразни болести и на нивно место да дојдат експерти со морален интегритет,...

Македонија12 часа

Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност....

Свет24 часа

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија1 ден

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион1 ден

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија1 ден

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија1 ден

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија1 ден

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Досие