Контакт

Спорт

Рио со порака за другарот Оле: Време е да си одиш

Објавено пред

Рио Фердинанд смета дека сега е вистинското време неговиот стар пријател и поранешен соиграч, Оле Гунар Солскјер да ја „предаде палката“ во Манчестер јунајтед и самиот да си замине од клубот.

dobivaj vesti na viber

Иднината на норвешкиот тренер повторно е неизвесна по лошата форма на тимот кој загуби четири од последните шест меча, вклучувајќи две домашни посрамотувања – 0:5 од Ливерпул и 0:2 од Манчестер сити. На ова се надоврзаа шпекулациите за бунт на Бруно Фернандеш и Кристијано Роналдо во соблекувалната, иако од клубот најавуваат дека нема да има брза смена на тренерот.

Фердинанд, како поранешен соиграч на Солскјер, долго време го поддржуваше Норвежанецот по неговото именување во 2018 година, но сега се сомнева дека тој може да донесе некој трофеј на „Олд Трафорд“.

„Ја почнавме сезоната со многу надеж и по одличните трансфери, со возбуда. Сите си помисливме: ‘Ова е нашето време’. Оле не донесе до овој момент. Беше донесен во клубот да го среди тимот, да ги донесе играчите за да освојуваме титулата. Сега, седам тука и не мислам дека можеме до лигата. Го гледам тимот секоја недела и си мислам што ќе направиме тактички. Не гледам филозофија или идентитет во начинот на играње како Манчестер јунајтед. Збунет сум. Тоа што го видовме оваа сезона, покажува дека тој треба да ја предаде палката на некој друг кој може да не однесе таму. Мислам дека Оле треба да си замине сам со високо крената глава, бидејќи од позицијата која бевме до тоа каде што бевме на почетокот на сезоната беше позитивно“, вели Фердинанд.

Според Фердинанд, главниот проблем за Јунајтед е што никој од фудбалерите не се „плаши“ од Солскјер.

„Кога го гледам нашиот тим, сметам дека фудбалерите не се во страв, немаат интезитет, не го даваат максимумот, и тоа е знак на непочитување на менаџерот. Секој менаџер кој успеал во овој спорт, носел страв со себе. Клоп, Пеп, Тухел, Ферги во мое време, Џорџ Греем и Арсен Венгер во Арсенал… Кај сите имаше фактор: ‘Ако не го правиш тоа што го кажувам, тогаш ќе седиш на клупа’. Таков страв нема во овој тим и тоа не е исправна работа“, додава Рио.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пике: Фудбалот воопшто не ми недостига

Објавено пред

Поранешниот дефанзивец на репрезентацијата на Шпанија и играч на Барселона, Жерар Пике, зборуваше за својот живот по завршувањето на кариерата. Шпанецот беше искрен и сподели дека фудбалот во моментов не му недостига.

dobivaj vesti na viber

„Не ми недостига фудбалот. Тоа е многу чудно чувство. Како да поминав цел еден живот и сега живеам сосема поинаку“, изјави Пике.

36-годишниот Шпанец ја заврши кариерата на 1 јануари 2023 година.

Дефанзивецот одигра 616 натпревари за Каталонците, на кои постигна 53 гола и забележа 15 асистенции.

Неодамна тој се раздели со сопругата Шакира и започна нова љубовна врска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хорнер: Ред Бул не е заинтересиран за Хамилтон

Објавено пред

Шефот на тимот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, беше категоричен дека во таборот на „биковите“ немаат интерес да го привлечат седумкратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон.

dobivaj vesti na viber

Како што е познато, Британецот не е многу задоволен од моментната форма на тимот на Мерцедес, со кој освои шест од седумте титули.

Договорот на Хамилтон со „црните стрели“ истекува на крајот на оваа година, а доколку тимот на Мерцедес не покаже напредок во текот на сезоната, сосема е можно Хамилтон да бара алтернативен развој на кариерата.

„Она што Луис го постигна во Формула 1 е непобитно, но ние сме среќни со возачите што ги имаме сега. Тие имаат договори не само за оваа година, туку и за следната, така што немаме каде да го вклучиме Луис. Сигурен сум дека тие ќе ги решат нивните проблеми – ние сигурно сè уште не сме го отпишале Мерцедес. Слушаме работи за нивните подобрувања и сигурен сум дека ниту Ферари не се задоволни со нивната моментална позиција. Очекуваме силите да се израмнат кога ќе се вратиме во Европа“, изјави Хорнер.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФК Работнички се гордее со академијата: 16 фудбалери се дел од националните селекции на Македонија

Објавено пред

Пауза во првенството поради настапот на репрезентацијата на Македонија во квалификациите за ЕВРО 2024. Фудбалскиот клуб Работнички истакна дека е горд што има претставник во А-тимот, преку голманот Игор Алексовски, а во моментот има дури 16 фудбалери од различни возрасни категории кои се дел од националните селекции на Македонија.

dobivaj vesti na viber

Во составот на Драги Канатларовски во репрезентацијата на Македонија до 21 година, Работнички е претставен од капитенот Димитар Тодоровски, Стефан Деспотовски и Матеј Ангелов.

Во моментот повикани се и поголем број фудбалери во селекциите на Македонија до 18, 17 и 16 години.

„Секако дека сме горди на оваа голема бројка репрезентативци. Работнички отсекогаш бил расадник на фудбалери кои играле во националните селекции, и сега во А-тимот има многу интернационалци кои во минатото беа дел од клубот, а наша посебна гордост е младинската академија која редовно ‘произведува’ нови репрезентативци“, изјави шефот на стручниот штаб, Милан Илиевски за официјалниот сајт на клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да и дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион3 часа

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ6 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија8 часа

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија9 часа

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...

Македонија10 часа

Османи за апсењето на Путин: Имаме недвосмислен став

Македонија ќе постапи по потерницата за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Ова е заклучокот од одговорот на министерот за...

Економија10 часа

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се...

Македонија11 часа

(Фотовест) Преку решетки до извод од Управата на матичните книги, документи се пополнуваат на полуотшрафен дрвен шалтер

Објектот во кој е сместена Управата за водење на матичните книги во Ѓорче Петров остана непроменет. И натаму граѓаните преку...

Македонија12 часа

„Си има Обвинителство“, разрешениот директор на „Идризово“ крена раце од мрежата полицајци и затвореници за копање на тунелот

Директорот на „Идризово“ во заминување, Шпенд Тахири, и самиот потврдува дека разрешувањето што го доби од Владата е последица на...

Македонија13 часа

(Видео) Запален паркиран автомобил во близина на „Илинденска“, пожарот зафатил и друго возило

Автомобил ноќеска бил запален на паркинг на булеварот Илинденска. Речиси целосно изгоре „голф“, кој бил во сопственост на 40-годишен скопјанец....

Македонија13 часа

Студентскиот отпор: Ќе ги искористиме сите механизми за остварување на целите

Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите, кој континуирано се зголемува во...

Македонија13 часа

Од попишани 3.504 лица, само 196 Бугари ќе гласаат во Македонија на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Бугарското министерство за надворешни работи на својата официјална странива објави дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија од Македонија...

Европа14 часа

Гутереш: Човештвото е изложено на ризик од недостиг на чиста вода

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека човештвото е изложено на ризик од глобален недостиг на чиста вода, што...

Свет14 часа

Сијарто: Западноевропските земји не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека земјите од Западна Европа не се искрени кога зборуваат за...

Свет15 часа

Столтенберг: Западот мора да биде подготвен за војната за уништување на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин нема непосредни планови за мир во Украина и затоа Западот треба уште долго да се подготвува...

Македонија1 ден

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија1 ден

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија1 ден

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија1 ден

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија1 ден

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...