Контакт

Спорт

Ристовски и Митревски ги имаат најдобрите одбрани во ЛШ

Објавено пред

Борко Ристовски и Никола Митрвски ги имаат најдобрите одбрани во третото коло во Лигата на шампионите. Ристовски и Митревски ги предводеа Вардар, дносно Порто до победите над Алборг и Динамо Букурешт.

Митревски ја предводи листата. Македонскиот репрезентативец натпреварот го заврши со 15 интервенции.

Ристовски, забележа 15 одбрани против вице-шампионот на Европа. Неговото влегување на теренот донесе пресврт во играта и резултатот, по што Вардар ја забележа втората победа сезонава во Лигата на шампионите.

На овој линк може да ги погледнете најдобрите пет голмански интервенции во третото коло.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Контавеит го освои Кремљ со луд камбек!

Објавено пред

Анет Контавеит губеше со еден сет и со 0:4 во вториот , пред да направи неверојатен камбек за 4:6/6:4/7:5 победа над Екатерина Александрова во финалето на Кремљ купот во Москва, нејзина 21. победа во последните 23 меча. Ова е трета титула во последните три месеци за Контавеит, кој станува првата Естонка со титула од Москва.

„Чувството е фантастично, а мечот беше многу тежок. Пресреќна сум“, вели Контавеит.

37-рангираната Александрова беше седмата руска финалистка на домашниот турнир, но не успеа да го искористи огромнот оводство, пред нејзината игра да колабира. Александрова на пат до финалето победи три топ 10 тенисерки – Онс Жабер, Арина Сабаленка и Марија Сакари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус пропуштил да ги донесе Салах и Де Брујне во 2013!

Објавено пред

Според италијанскиот спортски весник „Ла газета дело спорт“, директорот на Јувентус, Федерико Керубини уште во 2013 година планирал да ги донесе во Торино Мохамед Салах и Кевин де Брујне, но клубот решил дека тие не се доволно добри за „бјанконерите“.

Керубини, кој пристигна во Јувентус во 2012 година како соработник на тогашниот генерален директор Бепе Марота, патувал во Германија и Швајцарија како скаут да ги гледа Салах, кој тогаш играше за Базел, и КДБ, кој играше во Вердер. Керубини бил задолжен за младинскиот развој на тимот, и сметал дека тогаш 22-годишниот Де Брујне и 21-годишниот Салах се доволно талентирани за тимот. Но, Јувентус решија да одат со поискусни фудбалери.

Салах потоа отиде во Челси во јануари 2014, пред да игра за Фиорентина и Рома, пред да блесне во Ливерпул. Де Брујне во 2015 година од Вердер замина во Манчестер сити за 76 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ел класико“ со намален сјај – Меси и Роналдо ќе играат свои дербија

Објавено пред

Лео Меси ќе мисли на „Ле класик“, Кристијано Роналдо ќе се обиде да го победи Мохамед Салах во свои големи дербија, но на „Ноу Камп“ денеска ќе се игра најголемото дерби на светот, „Ел класико“ помеѓу Барселона и Реал Мадрид, првпат по подолго време без Меси или Роналдо.

Оваа недела е ден на фудбалски дербија – Меси и ПСЖ одат на „Велодром“ на дуел со Марсеј, Роналдо и Манчестер јунајтед играат со Ливерпул, додека во Италија, Интер го пречекува Јувентус. Што е со „Ел класико“, овојпат без најголемите ѕвезди, со финансиски проблеми и неубедлива игра на двата тима?

Меси и Роналдо ги одбележија последните десетина години на „Ел класико“. Во деветте години на Роналдо во Шпанија, тој и Меси не прошуштија ниту едно од 18-те дербија – во 17 беа стартери, а во едно беа замени.

Меси славеше повеќе – 10 победи, додека Мадрид имаше само 4 победи со четири ремија и 39:23 предност на Блауграна. Меси исто така во тој период беше поефикасен – погоди девет пати во девет меча на „Сантијаго Бернабеу“ (четири од пенал) и три во девет домашни мечеви. Роналдо имаше 6 гола во девет меча на „Ноу Камп“, но само три на „Бернабеу“ и тоа сите од пенал.

Но, 247. издание на дербито ќе помине без нив двајца. Барселона е во поголеми проблеми по заминувањето на Меси, со слаба игра и многу порази, кои конечно беа прекинати со двата триумфа над Валенсија и Динамо Киев. Откако ниту еднаш оваа сезона не успеаја да го распродадат „Ноу Камп“, денеска сигурно ќе биде полно на трибините, со вести дека останале само ВИП билетите со цена од 750 евра.

Ниту во Реал не „цветаат рози“. Предводени од одличниот Карим Безема тие на стартот на сезоната имаа големи победи над Селта и Мајорка, но тука беше и шокантниот домашен 1:2 пораз од Шериф Тираспол во Лигата на шампионите.

Тежок пораз, сигурно ќе ги втурне во криза или Барса или Реал. Мечот стартува во 16.15 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 минути

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион2 часа

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет3 часа

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ3 часа

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија19 часа

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија20 часа

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија1 ден

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет1 ден

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија1 ден

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет1 ден

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион1 ден

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет1 ден

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 дена

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 дена

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет2 дена

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија2 дена

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија2 дена

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ2 дена

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет2 дена

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Досие