Контакт

Спорт

Ривалдо: Невкусно е Лук Шо да го споредувате со Роберто Карлос

Објавено пред

Ривалдо, членот на шампионскиот тим на Бразил од 2002 година, смета дека новинарите не треба да го споредуваат Лук Шо со Роберто Карлос.

Левиот бек на Англија игра одлично на Европското првенство, а се истакна со три асистенции во четврт-финалето против Украина.

„Некои новинари и навивачи го спроедуваат Шо со Роберто. Тешко е да се прават такви споредби, особено кога станува збор за еден од најдобрите леви беков на сите времиња. Карлос во 1997 година беше втор најдобар играч во светот. Поради тоа не е фер да се прават вакви споредби“, рекол Ривалдо.

„Шо игра одлично на ЕП за Англија. Брз , добар е со топката. Станува збор за одличен лев бек, но претеруваат кога го споредуваат со Роберто Карлос.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Крачлоу ќе го замени Морбидели во Петронас Јамаха

Објавено пред

Британскиот мотоциклист, Кал Крачлоу, ќе ги вози наредните три трки за тимот на Петронас Јамаха. Во тимот тој ќе го замени повредениот Франко Морбидели. Италијанскиот возач минатиот месец го оперираше коленото, пред трката за Големата награда на Холандија.

Покрај тоа што не настапи на патеката во Асен, Морбидели сигурно ќе ги пропушти двете трки на Ред Бул ринг, Големата награда на Штаерска и Големата награда на Австрија и трката за Големата награда на Велика Британија.

Крачлоу се повлече минатата година и потоа стана тест возач на Јамаха.

Британецот, во 2011 година, во Јамаха Тех 3 тимот, го имаше своето деби во мотоциклизмот. Во кариерата возеше и за Дукати, односно ЛЦР Хонда. Со овој тим ги има забележано единствените три победи во кариерата.

Крачлоу нема да биде единствениот пензиониран возач кој се враќа на патеките. На Големата награда на Штаерска, на 8.август, ќе вози и Дани Педроса. Шпанецот доби специјална покана да воси за КТМ рејсинг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германија испадна од олимпискиот турнир во Токио

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Германија го заврши својот настап на Олимписките игри во Токио. Германците пред пет години во Рио де Жанеиро го освоија сребрениот медал, но во Токио не успеаја да ја минат Д-групата.

Германците само победа против Брегот на Слоновата коска ги носеше во четврт-финалето. Меѓуусебниот дуел во третото коло заврши без победник 1:1.

Бенџамин Хендрикс во 65.минута си постигна авто-гол, а пет минути подоцна израмни со гол од слободен удар, Себастијан Левен. Сепак Германците немаа сили за целосен пресврт.

Брегот на Слоновата коска го освои второто место во оваа група зад Бразил.

Бразилците славеа над Саудиска Арабија со 3:1. Два гола за Бразил постигна најдобриот стрелец во досегашниот дел од турнирот, Ришарлисон.

Покрај Бразил и Брегот на Слоновата коска, пласман во четврт-финалето изборија Јужна Кореја и Нов Зеланд од Б-групата.Во последното коло Јужна Кореја до декласира Хондурас со 6:0 и го освои првото место во групата, додека Нов Зеланд одигра нерешено со Романија и благодарение на подобрата гол-разлика го освои второто место.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФК Вардар доби нов сопственик, Блу Скај инвесмент

Објавено пред

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, сопственикот на Блу Скај инвесмент (Blue sky investments), Слободан Крстевски и Самоил Симев, поранешниот директор на ФК Вардар, денеска одржаа прес-конференција за преземањето на фудбалскиот клуб Вардар од компанијата Блу Скај.

– На мое огромно задоволство, можам и официјално да соопштам дека успешно заврши посредувањето на Градот Скопје со стариот и новиот инвеститор и сопственик на ФК Вардар, со што всушност успеваме да обезбедиме извесна иднина за ФК Вардар, како една од најголемите спортски институции во нашава земја. Станува збор за фирмата Блу Скај инвесмент која е согласна во целост да го преземе постојниот договор со сите услови што Град Скопје го има склучено со поранешниот сопственик – кажа градоначалникот Шилегов.

Новиот инвеститор ја презема обврската во целост да ја рехабилитира екипата и што е можно побрзо тимот да се врати во првата фудбалска лига. Долгот што го остави претходниот сопственик, Сергеј Самсоненко, изнесува 2,4 милиони евра.

– Сите долгови кои се настанати во меѓувреме, кон сите коминтенти и играчи, во наредниот период ќе бидат во целост подмирени од новиот инвеститор, што е дел од новиот договор. Во наредниот период јас со гордост ќе можам да побарам од Советот на Град Скопје, на следната седница, која планираме да се одржи во втората половина на месец август, овој договор да биде одобрен, како од надлежен орган кој ја има донесено и претходната одлука за продажба на акциите на ФК Вардар – додаде Шилегов.

Извор/skopje.gov.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Свет48 минути

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен5 часа

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија5 часа

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија6 часа

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет7 часа

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија23 часа

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија23 часа

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија24 часа

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија1 ден

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ1 ден

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија1 ден

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија1 ден

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа1 ден

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија1 ден

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа1 ден

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт1 ден

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија1 ден

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет2 дена

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа2 дена

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа2 дена

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Досие