Контакт

Спорт

Робен не потпишал за Јунајтед оти му смрдело во тренинг-кампот!

Објавено пред

Многумина сметаа дека требаше да одигра уште некоја сезона, но холандскиот фудбалски интернационалец, Арјен Робен, по ангажманот во Баерн Минхен реши да ги закачи копачките.

На тој чекор се реши по помината цела деценија во Баерн, но не смее да се заборави неговиот придонес и во игрите на Челси, односно Реал Мадрид.

„Летечкиот“ Холанѓанец кариерата ја почна во Гронингем, па потоа играше во ПСВ, а во 2004 година направи трансфер во Челси.

Тогаш му се отворила можност да заигра и за клубот од „Олд Трафорд“. Некогашниот играч на Манчестер јунајтед, Рио Фердинанд, на „Инстаграм“ одговарал на прашања на навивачи, меѓу другите и за тоа зошто пропаднал трансферот на Холанѓанецот меѓу „ѓаволите“.

„Каков играч, Робен беше сјаен. Требаше да го доведеме во Јунајтед. Мислам дека дојде во тренинг-кампот. Се прошета по кампот, не му се допаѓало како мириса, па прошета и отиде во Челси. Не можев да верувам. Ќе беше сјаен за нас“, рече Фердинанд.

Арјен Робен за Челси одигра 106 меча, постигна 19 гола, а имаше и 22 асистенции.

Спорт

Педро со зборови во 2010 го уништил Роналдо

Објавено пред

Да може Жозе Мурињо би го заборавил своето деби во најголемото шпанско дерби „Ел Класико“. Мурињо како тренер на Реал против Барселона дебитирал на 29 ноември 2010 година. Португалецот и неговите играчи „Ноу Камп“ го напуштија со пет гола во мрежата.

Покрај Мурињо голема причина да го заборав дербито има и Кристијано Роналдо кој во текот на мечот имал мал вербален дуел со сегашниот играч на Челси, Педро.

По половина час игра, при резултат 2:0, додека се обидувал да изведе аут Роналдо го оттурнал тренерот на Барселона Пеп Гвардиола, во мешанивата која настанала Португалецот му се обратил на Педро: „Кој си ти сега?“, на што добил брутален одговор.

„Јас сум светски шампион, а ти?.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА има нов план

Објавено пред

УЕФА е на маки, како да ја заврши започнатата сезона која е привремено прекината поради пандемијата што ја предизвика коронавирусот. УЕФА веќе ги смени термините на одигрувањето на финалните мечеви во Лигата на шампионите (27 јуни) и Лига Европа (24 јуни), но на сите им е јасно дека нема да се играат со оглед на тоа каква е ситуацијата во Европа.

Поради тоа УЕФА има алтернативен план, цело лето да се игра фудбал, а финалињата би се играле во август, во Лигата на шампионите на 15, а во Лига Европа на 12 август.

Доколку биде реализирано ова сценарио тогаш сезоната 2020/2021 би започнала во октомври.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тоти: Доколку заминев ќе уништев сѐ што ми беше важно

Објавено пред

Легендата на Рома Франческо Тоти во интервју за „Скај Италија“ рекол дека пред крај на кариерата имал неколку понуди да го напушти клубот во кој ја мина целата кариера. Тоте ја заврши кариерата во 2017 година.

Франческо Тоти е рекордерот на Рома со 785 натпревари и 307 постигнати голови.

„Имав понуди да ја напуштам Рома на крајот од кариерата. Имав неколку понуди од Италија и од странство. Можам да кажам дека размислував да заминам, бидејќи имав идеја дека можам уште да играм фудбал. Сепак ништо немаше да ми значат уште една или две сезони на теренот, со тоа би си го уништил сонот низ целата кариера да го носам дресот на само еден тим. Доколку заминев ќе уништев се што ми беше важно во животот“, рекол Тоти.

Тоти открил дека имал понуди од САД и Обединетите Арапски Емирати но и дека челниците на Сампдорија имале конкретна понуда за трансфер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија3 часа

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет3 часа

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет5 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет6 часа

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија7 часа

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет8 часа

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија9 часа

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет9 часа

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет9 часа

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија22 часа

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет23 часа

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет24 часа

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија1 ден

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија1 ден

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ1 ден

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија1 ден

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија1 ден

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија1 ден

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија1 ден

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Досие