Контакт

Спорт

Ројс нема да игра против Тотенхем

Објавено пред

Марко Ројс ќе го пропушти првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампионите. Борусија Дортмунд в среда ќе гостува кај Тотенхем во Лондон.

Капитенот на „милионерите“ се повреди минатата среда во Купот на Германија против Вердер. Ројс дуелот го заврши по првото полувреме, а поради повредата, не настапи во првенствениот меч против Хофенхајм.

„Набргу ќе решиме, но не очекувам да се случи некое чудо до среда“, рекол спортскиот директор на Дорусија, Михаел Цорк.

Отсуството на Ројс ќе претставува голем проблем за Борусија бидејќи тој со 13 гола е најдобрите стрелец на тимот во Бундеслигата.

Утеха за „милионерите“ е информацијата дека двајцата најдобри играчи на Тотенхем, Хари Кејн и Деле Али, исто така ќе го пропуштат дуелот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Денвер водат против САС, Филаделфија ги решија Нетс (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Филалделфија изборија дуел во полу-финалето во Источната конференција, во НБА лигата, против Торонто Репторс. Изминатата ноќ триумф запишаа и Денвер Нагетс, за предност од 3-2 во серијата со Сан Антонио Спарс.

Филалдлефија беа поразени во првиот меч од серијата со Бруклин Нетс, а потоа ги добија наредните четири и се пласираа во полу-финалето. Петтиот меч од серијата Филалделфија го доби убедливо со 122.100.

Екипата до победата ја предводеше Џоел Ембид со 23 поени и 13 скока, односно Бен Симонс кој забележа 13 поени, 5 скока и 8 асистенции. Одличен меч одигра и српскиот џин Бобан Марјановиќ (7 поени, 7 скока, 4 асистенции).

Сонародникот на Марјановиќ, Никола Јокиќ, беше еден од најзаслужните за победата на Денвер Нагетс над Сан Антонио Спарс 108:90.

Јокиќ реализира 16 поени, 11 скока и 8 асистенции, поен повеќе постигна Вил Бартон, а најефикасен кај Нагетс беше Џамал Мареј со 23 поени.

Во редовите на Сан Антонио со по 17 поени се истакнаа Ламаркус Олдриџ и Демар Дерозан.

Прикажи повеќе...

Спорт

КК Будуќност ќе барале поништување на финалната серија

Објавено пред

Челниците на КК Будуќност не можат да се помират со поразот во финалната серија во АБА-лигата. Во вторникот тие ја загубија „мајсторката“ во Белград, вчера останаа без тренер, откако Јасмин Репеша си поднесе оставка, а сега бараат да биде поништена серијата.

Финалната серија, која мина во знакот на инцидентите и во Подгорица и во Белград, на крајот ѝ припадна на Црвена ѕвезда со 3-2. Во текот на серијата двата тима „војуваа“ со соопштение, а последното стигна од Подгорица, во кое се најавува дека Будуќност ќе бараат измени во пропозициите за натпреварување во АБА-лигата и поништување на финалната серија.

„Новите пропозиции треба да ги елиминира ситуациите во кои играчите ќе размислуваат само за она што треба да го направат на теренот, а не да размислуваат за својата безбедност. Бидејќи на петтиот меч ескалираше расистичкото и националистичко навивање на домашните навивачи, ние сме должни за сите детали да ја информираме и Евролигата“, стои во дел од соопштението на КК Будуќност.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса со победа кај Алавес на чекор до шпанската титулата (видео)

Објавено пред

Ернесто Валверде можеше да си дозволи да му даде одмор на Лионел Меси пред полуфиналето на Лигата на шампионите со Ливерпул и да го пушти во игра во финишот на мечот, откако Барселона беше пресилна за Алавес и стигна до 2:0 гостинска победа.

По повеќето пропуштени шанси во првото полувреме, 21-годишниот поранешен член на „Ла масија“, Карлес Алења во 55. минута доби убава топка околу пеналтикот и донесе водство за Каталонците. Само пет минути подоцна беше 0:2, откако по ВАР проверката судијата досуди пенал за Барса, кој рутински го реализираше Луис Суарез.

По ова, кога победата беше осигурана, во игра влезе и Меси, кој имаше две убави шанси за гол, но не се запиша во листата на стрелците. Во одредени моменти од натпреварот гостите имаа и речиси 80 отсто од поседот на топката.

Со триумфот Барселона на врвот на табелата има 80 поени, дури 12 поени повеќе од Атлетико Мадрид, кои утре ја пречекуваат Валенсија. До крајот на сезоната, Барса има уште четири, а Атлетико уште пет натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет15 часа

В четврток прва средба меѓу Путин и Ким на рускиот Далечен Исток

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, в четврток ќе се состане со рускиот претседател, Владимир Путин, на рускиот Далечен Исток, објави советникот...

Свет18 часа

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија20 часа

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ20 часа

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ20 часа

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија21 час

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија22 часа

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет22 часа

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион23 часа

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет23 часа

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет24 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ1 ден

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа2 дена

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 20192 дена

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет2 дена

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 20192 дена

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија2 дена

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 20192 дена

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 20192 дена

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Досие