Контакт

Спорт

Рома го потврди заемот на Вајналдум

Објавено пред

Рома потврди дека го добива Жоржињо Вајналдум од Пари Сен-Жермен на заем откако Холанѓанецот не успеа да се избори за стартно место во францускиот клуб по слободниот трансфер од Ливерпул.

dobivaj vesti na viber

31-годишниот Вајналдум не го криеше задоволството од трансферот и од шансата да работи под обновениот тим на Рома под водство на Жозе Мурињо.

„Навистина е добро чувство да се биде фудбалер на Рома. Сите со кои зборував имаа само добри зборови за клубот и навивачите. Клубот јасно ми покажа колку ме сака во составот, нешто што секогаш носи самодоверба. Приемот од навивачите на социјалните мрежи и во живо беше фантастичен. Ветувам 100 отсто за мојот клуб“, вели Вајналдум.

Рома ќе плат 5 милиони евра за заемот и ќе покрие 50 отсто од платата на Вајналдум и ќе има опција да го купи за 8 милиони евра следното лето.

Спорт

Столе правеше чуда, Рајо Ваљекано остана непоразен на „Ноу Камп“

Објавено пред

Столе Димитривски и на третиот натпревар против Барселона успеа да го одбрани својот гол. Рајо Ваљекано на отворањето на сезоната во примера, на „Ноу Камп“ во Барселона одигра 0:0 против Барселона. Минатата сезона Рајо Ваљекано два пати со по 1:0 ја победи Барселона.

dobivaj vesti na viber

Засилувањата кои пристигнаа во Барселона во летниот преоден рок, со исклучок на жил Кунде, дебитираа пред домашните фанови, но не успеаја да го демонстрираат својот квалитет.

Рафиња и Кристенсен беа заменети во второто полувреме, Левандовски имаше само една шанса, а Кеси на теренот влезе во финишот на натпреварот.

Во текот на целиот натпревар играчите на Барселона најчесто се обидуваа со удари од далечина. На крајот Барса упати 15 удари кон голот на Димитриевски, голманот на Рајо забелеѓа шест одбрани.

Рајо воопшо не беше наивен противник, првите две чисти шанси ги имаа играчите на Андони Ираола. Гарсија во ситуација „еден на еден“ не успеа да го совлада Тер Штеген, Германецот го одбрани неговиот удар во финишот на првиот дел, а во второто полувреме Камељо немаше сили да ја заврши акцијата.

Најдобрата шанса за Барса ја имаше Обамејанг, кога Димитиревски беше совлада, меѓутоа Каден успеа да интервенира пред гол линија.

Барселона со играч помалку го заврши натпреварот. Во 94.минута капитенот Бускетс го доби вториот жолт картон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо го победи Хајдук – Спектакуларен гол на Атанасов

Објавено пред

Динамо Загреб го победи најголемиот ривал Хајдук со 4:1, во дербито одиграно во рамките на петтото коло, во шампионатот на Хрватска. По гол во дербиот постигнаа македонските репрезентативци Јани Атанасов и Аријан Адеми.

dobivaj vesti na viber

Атанасов, во втората минута од судиското надополнување на времето во првиот дел, со евро-гол го шокираше „Максимир“.

Динамо направи пресврт за само три минути, во 61.минута Батурина израмни, а во 64. Адеми погоди за водство 2:1.

Гојак во 84.минута ја зголеми предноста на „модрите“, а конечните 4:1 ги постави Оршиќ во 91.минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер со гол во 95.минута го победи Лече, Торино победи во Монца

Објавено пред

Интер и Торино со идентични гостински победи (2:1) ја започнаа новата сезона во Серија А. Торино рутински славеше кај дебитантот Монца, додека Интер во 95.минута дојде до победата во Лече.

dobivaj vesti na viber

Две минути му беа потребни на Ромелу Лукаку да постигне гол,во својот кам-бек во Серија А. Лече израмни преку Асан во 48.минута.

Од тој момент Интер тргна во целосна офанзива. Инзаги последните 20 минути ги одигра со четворица напаѓачи, но победата им ја донесе десниот дек Дензел Дамфрис во 95.минута.

Торино во Монца дојде до предност во 43.минута со голот на Мирначук. Репрезентативецот на Русија постигна гол во својот деби настап за Торино. Санабрија ја зголеми предноса во 66.минута.

Почесниот гол за Монца, кој воедно е прв за овој тим во Серија А го постигна Дани Мота во 94.минута.Прикажи повеќе...

Најново

Европа11 час

Подољак: Преговори со Русија ќе значат само едно – дека Русија победи

Мировните преговори со Русија ќе значат вистинска загуба на Украина, Европа и демократските вредности, изјавил Михаил Подољак, шеф на кабинетот...

Европа14 часа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија15 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ15 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион17 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија18 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија22 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион23 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа24 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија24 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет1 ден

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија1 ден

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија1 ден

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион2 дена

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа2 дена

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија2 дена

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет2 дена

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија2 дена

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија2 дена

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ2 дена

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...