Контакт

Спорт

Рома нуди попуст за оние што ќе се вакцинираат на „Олимпико“

Објавено пред

Рома нуди попуст на билетите за нивните натпревари за фановите што ќе се решат да се вакцинираат против Ковид-19 на „Олимпико“. В среда и четврток „Олимпико“ и областа Форо Италико ќе биде центар за вакцинација, каде што без закажување ќе може да се добијат вакцини на „Модерна“.

Во обид да се охрабри вакцинацијата за добивање на зелениот пасош на ЕУ, Рома ќе понуди попуст за следните домашни мечеви.

„Од почетокот на пандемијата Рома сакаше да им помогне на своите фанови и на градот Рим во борбата против пандемијата. Делевме маски, заштитна опрема и вентилатори на болниците, а сега учествуваме во кампањата за вакцинирање“, вели Гвидо Фиенга, генералниот директор на клубот.

Според последните податоци, повеќе од 85 отсто од популацијата на провинцијата Лацио (каде што е и Рим) добиле вакцина. За да присуствуваш на фудбалските мечеви во Италија, потребен е зелениот пасош на ЕУ или негативен тест во период од 48 часа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Победата на Радукану во Њујорк не е добра за женскиот тенис“

Објавено пред

Поранешната шампионка на Ју-ес опен, Флавија Пенета, тврди дека годишениот триумф на Ема Радукану, на терените во Њујорк, не е добра за женскиот тенис.

Радукану, до трофејот на последниот гренд слем во сезоната дојде преку квалификациите.

„Не ми се допаѓа тоа. Не постои континуитет. Мислам дека тоа не е добро за женскиот тенис. Кога јас играв немаше шанси, млада девојка, која игра квалификации на крајот да освои гренд слем титула. Радукану тоа го направи оваа година. Тука нешто не во ред“, рекла Пенета.

„Нема повеќе харизма, поради што женсиот тенис тешко се продава“.

Титулата во Њујорк на Радукану и донесе 1.800.000 фунти, спонзорски договор со „Диор“ и 2.000.000 нови следбеници на „Инстаграм“.

На првиот турнир по Ју-ес опен, мастерсот во Индијан Велс, Радукану испадна во второто коло.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ќе беше подобро доколку Роналдо порано си заминеше“

Објавено пред

Јувентус се уште ги чувствува последиците од заминувањето на Кристијано Роналдо. Португалецот го напушти Торино на 28.август, тој по 12 години се врати во Манчестер јунајтед. Капитенот Џорџо Кјелини мисли дека трансферот требало да се случи порано, тимот немал време да се адаптира на заминувањето на Роналдо.

„Ја започнавме обновата, ова е нов почеток. Да останеше Роналдо, тимот ќе имаше дополнителен квалитет, со задоволство ќе го користевме неговиот потенцијал, но тој повеќе размислуваше за сегашноста отколку за иднината. Замина на 28.август, ќе беше подобро за нас доколку заминеше порано. Неговата одлука предизвика шок и тоа го плативме со губењето на бодови. Да си заминеше на 1.август ќе имавме повеќе време да се подготвиме за она што не очекува“, изјави Кјелини за ДАЗН.

Капитенот на Јувентус верува дека Роналдо барал нов предизвик во кариерата.

„Во односот со Роналдо дојдовме до тоа тој да бара нов предизвик, тим кој ќе игра за него, бидејќи кога ќе се најде во таков тим тој е „убиец“. Тоа го покажа во годините кои ги мина во Јувентус“.

Јувентус, во Серија А, по осум кола се наоѓа на седмото место со десет бода помалку од лидерот Наполи.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Десетката“ не притиска туку мотивира

Објавено пред

Ансу Фати го продолжи договорот со Барселона. Договорот важи до јуни 2027 година. Откупната клаузула е поставена на 1.000.000.000 евра. Неколку дена претходно под исти услови, договорот, со Барселона го продолжи и Педри, а наскоро се очекува тоа да го направи и третиот голем талент, Гави.

Анту Фати, неодамна се врати во тимот, откако една година паузираше поради повредата на коленото. Со заминувањето на Лионел Меси, клубот му ја додели „десетката“.

„Бројот 10 не претставува притисок туку мотивација. Никој не може да биде како Меси, или како Пујол и Чави. Јас ќе одам по мојот пат. Можеше „десетката“ да ја добие некој друг, за среќа дојде кај мене. Благодарен сум им на капитените што ми ја понудија“, рекол Фати на денешната прес конференција.

Минатата недела поранешниот претседател на Барселона, Џосеп Марија Бартомеу, откри дека минатото лето одбил 150.000.000 евра од еден англиски клуб за Фати.

„Од првиот ден на мојот менаџер му кажав дека сакам да остана тука. Можеби имав понуди, но секогаш знаев дека сакам да растам и да успеам во Барселона“.

Каталонците и Фати, во недела ги очекува најголемото дерби, на „Ноу Камп“ ќе гостува Реал Мадрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија3 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа4 часа

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија5 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ7 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет7 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет7 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет8 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија18 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет21 час

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија22 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ1 ден

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија1 ден

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија1 ден

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија1 ден

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија1 ден

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија1 ден

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија1 ден

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Досие