Контакт

Спорт

Рома со гол во 92 минута се искачи на врвот во Серија А

Објавено пред

Екипата на Рома успеа да го продолжи победничкиот низ во новата сезона во Серија А. Предмалку избраниците на Жозе Мурињо (вечерва по 1.000-ти пат води една екипа во својата богата кариера) победија со 2-1 на „Олимпико“ против екипата на Сасуоло и со новите три бода се искачија на врвот на табелата.

Двајцата голмани, Руи Патрисио кај Рома, односно гостинскиот Консилји имаа по неколку успешни интервенции.

„Волчицата“ поведе на мечот, Кристанте во 37 минута ја затресе противничката мрежа.

Сепак, израмнувањето стигна во 57 минута, преку Ѓуричиќ.

Оттогаш гостите од Реџо Калабрија имаа на моменти и повеќе од играта, а во 87 минута Траоре ја погоди стативата на домашниот гол.

Казната стигна во 92 минута.

Ел Шарави по додавање на Шомуродов од работ на шеснаесетникот бие неодбранливо за голема радост на стадионот во Рим.

Со 9 бода по 3 кола и со гол разлика 9-2 Рома е на врвот на Серија А, следуваат, Милан и Наполи со послаба гол-ефект.

Спорт

Валенсија загуби во Подгорица – Тренерот тргна да се тепа со судиите

Објавено пред

Тренерот на Валенсија, Џоан Пењароа, предизвика инцидент во Подгорица, по поразот на Валенсија од Будуќност (71:70), во второто коло во Еврокупот.

Валнесија го имаше последниот напад на натпреварот, меѓутоа Џастин Кобс успеа да го одбрани својот кош од Бојан Дубљевиќ. Пењароа смета дека неговиот играч бил фаулиран, поради што по завршувањето на натпреварот вербално ги нападна судиите.

Потоа тој се обиде и физички да се пресмета со нив, поради што реагираше обезбедувањето во салата.

На прес конференцијата, тој не сакал да го коментира инцидентот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона го отпушти Роналд Куман

Објавено пред

Роналд Куман повеќе не е тренер на Барселона. Холанѓанецот доби отказ по поразот од Рајо Ваљекано. Барселона, синоќа, загуби на „Ваљекас“ со 1:0. Отказот на Куман му го „потпишаа“, стрелецот на голот Радамел Фалкао и македонскиот репрезентативец Столе Димитриевски, кој му одбрани пенал на Мемфис Депај, во финишот на натпреварот.

Првиот човек на Барселона, Џоан Лапорта, му го врачил отказот на Куман, веднаш по поразот во Мадрид. Барселона од почетокот на сезоната има пет порази во сите натпреварувања. Три од нив се во Примера, два во Лигата на шампионите.

Барселона во Примера се наоѓа на деветтото место со 15 поени.

Куман ја предводеше Барселона од август 2020 година, на 67 натпревари забележал 40 поебеди и 16 порази, а 11 пати тимот одигра нерешено.

Барселона со него на клупата освои само еден трофеј, Купот на Кралот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал без одговор за „паркираниот автобус“ на Осасуна

Објавено пред

Свежи по победата во „Ел класико“ над Барселона на „Ноу Камп“, Реал Мадрид пропуштија шанса да се одвојат на врвот на табелата во Ла лига, одигрувајќи само 0:0 со Осасуна.

Овој резултат ги остава „кралевите“ на првото место на табелата со 21 поен, но ист број на поени зад нив имаат освоено и Севилја, Реал Бетис и Реал Сосиедад, и тоа Севилја и Сосиедад со натпревар помалку.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион50 минути

Во Србија се поголем број на деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа1 час

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен „Медикен“ го...

Свет12 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија17 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет19 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија21 час

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија22 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија22 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет23 часа

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија1 ден

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија1 ден

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија1 ден

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија1 ден

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија1 ден

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет2 дена

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија2 дена

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Досие