Контакт

Спорт

Романскиот судија Колцеску суспендиран и пратен на едукација

Објавено пред

УЕФА го суспендира романскиот судија Себастијан Колцеску до крајот на сезоната за инцидентот што се случи на мечот Пари Сен-Жермен – Башакшехир кога го нарече помошник-тренерот на турскиот клуб, Пјер Вебо, црниот, предизвикувајќи прекин на мечот.

Мечот на 8 декември беше сопрен по само 13 минути откако Вебо доби црвен картон по приговорите што му ги дофрлаше на Колцеску, тогаш четврти судија на мечот. Фудбалерите одбија да се вратат на теренот и мечот се преигра утредента кога четирите романски судии беа сменети.

УЕФА оценила дека Колцеску е суспендиран за непримерно однесување за време на меч на УЕФА и тој мора да оди на едукациска програма до 30 јуни 2021 година. Суспензијата ќе важи за домашните мечеви во Романија бидејќи тој веќе е тргнат од интернационалната листа на ФИФА. За инцидентот укор доби и помошник-судијата Октавијан Совре, и тој ќе мора да оди на едукациска програма.

Колцеску секогаш се бранеше дека зборот негро едноставно значи црно на романски.

Проблематичниот судија на ПСЖ-Башакшехир е Романецот Колцеску

Спорт

Барса е највреден фудбалски клуб на светот, Јунајтед испадна од топ 3

Објавено пред

Барселона го претекна вечниот ривал Реал Мадрид како највреден клуб на светот на годишната листа која ја објавува магазинот „Форбс“, додека Манчестер јунајтед го загуби третото место од европскиот и светски шампион Баерн Минхен.

Каталонците, кои се мачат со својот огромен долг од над милијарда евра, според „Форбс“ вредат фантастични 4.76 милијарди долари, за 10 милиони повреден од Реал Мадрид, додека Баерн сега се трети со 4.22 милијарди долари вредност.

И покрај тоа што шпанските гиганти постојано се највредните на светот, зачудува што во топ 10 има дури шест премиерлигаши. Покрај Манчестер јунајтед, сега четврти, тука се и Ливерпул, Манчестер сити, Челси, Арсенал и Тотенхем, покажувајќ дека не се потребни титули за да се заработуваат многу пари во фудбалот.

ФОРБС ЛИСТА НА НАЈВРЕДНИ ФУДБАЛСКИ КЛУБОВИ

1.Барселона 4.76 милијарди $

2.Реал Мадрид 4.75 милијарди $

3.Баерн Минхен 4.22 милијарди $

4.Манчестер јунајтед 4.2 милијарди $

5.Ливерпул 4.1 милијарди $

6.Манчестер сити 4 милијарди $

7.Челси 3.2 милијарди $

8.Арсенал 2.8 милијарди $

9.Пари Сен-Жермен 2.5 милијарди $

10.Тотенхем 2.3 милијарди $

Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев: Зарем КОВИД ќе исчезне за една недела?

Објавено пред

Светскиот рекет број 2, Русинот Данил Медведев вели дека е бизарна одлуката да се одложи стартот на Франција опен една недела, велејќи дека тоа нема да има никаква врска во земјата која е погодена од „третиот бран“ на корона вирусот.

Франција по третпат воведе „локдаун“ минатата недела во обид да се намали бројот на заразени, со полициски час од 19 часот до 6 часот наутро, по што организаторите на Ролан Гарос, Француската тениска федерација (ФФТ) го одложи турнирот за една недела со старт на 30 мај.

„Навистина сум изненаден. Каква врска има ако играме една недела подоцна. Ти дава чувство дека за една недела ќе исчезне КОВИД. Не сум сигурен дека нешто ќе се смени и навистина е смешно. Не ја критикувам федерацијата, туку самата ситуација“, вели Медведев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан ги прекршил КОВИД правилата, го „отворил“ ресторанот на пријателот

Објавено пред

„Ла газета дело спорт“ тврди дека Златан Ибрахимовиќ вчера ги прекршил правилата за КОВИД-19 во Италија и дека го очекува казна.

Градот Милано е во „црвената“ зона во Италија, што значи дека сите ресторани се затворени, но Ибрахимовиќ го надминал ова ограничување со тоа што го убедил својот пријател, газдата на ресторанот Тано Симонато да го отвори за него и за неговиот пријател, поранешниот дефанзивец Игнацио Абате.

Газдата делумно ја потврдил приказната.

„Ибра, Игнацио и уште еден близок пријател дојдоа да ме видат и бевме таму неколку часа и потоа си заминаа дома. Вечера? Не, ние сме пријатели и нормално е да се видиме од време на време кога не сме се виделе долго време. Не ручаа, испивме по една чаша вино“, вели Симонато.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет47 минути

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ3 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија3 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет5 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија6 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет9 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија9 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија9 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија9 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет9 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет10 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет11 час

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија13 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Досие