Контакт

Спорт

Роналдо: Халанд и Мбапе се типовите што доаѓаат, фантастични се!

Објавено пред

Португалскиот ас Кристијано Роналдо, кој веќе има 36 години, во претходните 13 години, заедно со Лео Меси, доминира во светскиот фудбал. Тие двајца освоија 11 од последните 12 „Златни топки“ (лани не се доделуваше, а една година Лука Модриќ се закити со златното одличие).

Роналдо и Меси и понатаму се важни алки во своите екипи, но медиумите сѐ погласно ги бараат нивните наследници.

„Тешко е со прст да се покаже само на еден играч, но возбудливо е да се гледаат новите генерации што доаѓаат. Ерлинг Халанд и Килијан Мбапе се типовите што доаѓаат, фантастични се. Некои играчи може да имаат една или две успешни сезони, но оние најголемите се способни да држат високо ниво многу долго. За тоа е потребно многу работа и труд. Се надевам дека ќе ме паметат како голем играч, како некој што напорно работел и секогаш давал сѐ од себе за да ѝ помогне на екипата. Сметам дека со тоа заслужив место во историјата“, вели Кристијано Роналдо.
Португалецот сезонава во првенството даде 29 гола на 33 меча.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Федерер се намачи против Ивашка во Хале

Објавено пред

Враќањето на омилената тревната подлога за Роџер Федерер за малку ќе завршеше неславно, откако  на Хале опен, освојувачот на 20 гренд слем титули се намачи за да стигне до 7:6(4)/7:5 победа над Белорусинот Иља Ивашка, 27-годишен тенисер кој поголемиот дел од својата кариера ја игра на Челенџ турнирите.

Федерер има неверојатни 10 титули од германскиот турнир, кој му е постојана станица за подготовка за Вимблдон, и убаво се испоти да го елиминира противникот, но по малкуте натпревари оваа сезона, можеби му беше потребен баш ваков тест.

Следен за Швајцарецот е подобриот од мечот помеѓу канадскиот тинејџер Феликс Оже-Алијасим и Полјакот Хуберт Хуркач.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фановите на Милан сакаат Кјер да стане капитен

Објавено пред

Фановите на Милан преку социјалните мрежи побараа Симон Кјер да биде промовиран во капитен на „росонерите“, а според „Ла газета дело спорт“, таа идеја е добро прифатена и од клубот.

Хештегот #KjaerCapitano стана популарен на Твитер, откако Кјер, како капитен на данската репрезентација беше клучен човек во спасувањето на неговиот соиграч Кристијан Ериксен во страшните сцени од Копенхаген во саботата. Бекот веднаш реагираше да му помогне на Ериксен кој колабираше, а потоа беше човекот кој ја тешеше девојката на Ериксен и ги организираше соиграчите да го заштитат соиграчот.

Според „Ла газета дело спорт“, тренерот Стефано Пиоли ќе разговара со клубот во иницијативата и можно е Данецот, кој пристигна од Севилја во јануари 2020 да ја добие капитенската лента, иако Алесио Ромањоли е капитен од 2018, но под Пиоли не беше стартер.

Џиџио Донарума веќе не е во клубот, а Златан Ибрахимовиќ не е сигурен на секој натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арнаутовиќ се извини, но тврди дека не го навредил расистички Алиоски

Објавено пред

Марко Арнаутовиќ, по мечот со Македонија на Европското првенство, поради расправијата со Езгијан Алиоски, е цел на напади на социјалните мрежи.

Австриецот, со српски корени, постигна гол во 89.минута и го постави конечниот резултат 3:1. Откако го постигна голот тој започна да го навредува Алиоски.

На социјааните мрежи го обвинија Арнаутовиќ дека е расист.

„Имаше вербална расправија од двете страни“, рекол Арнаутовиќ на денешната прес конференција, на која не било планирано тој да им се обрати на новинарите.

Тој решил да дојде на пресот за да објасни дека она што се случило немало врска со политиката или расизмот.

„Имам пријатели насекаде низ светот“, рекол Арнаутовиќ.

Сепак признал дека прославата на голот не била примерна.

„Се радував и секако дека паднаа некои зборови кои ме заболеа. Тоа беше емоционална расправија. Можам да им кажам дека ми е жал на сите оние кои почувствуваа дека се навредени. Сакам да го заборавиме тоа што се счучи, на такви работи не им е местото во фудбалот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Македонија58 минути

Започна Северноатлантскиот совет на НАТО

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинашниот Самит на...

Свет2 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија3 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа3 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија4 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија5 часа

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион6 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија6 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија8 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет8 часа

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија8 часа

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт20 часа

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт21 час

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт21 час

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија1 ден

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа1 ден

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ1 ден

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија1 ден

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт1 ден

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Досие