Контакт

Спорт

Роналдо ќе ја „грее клупата“ против Брајтон!

Објавено пред

Кристијано Роналдо треба да е подготвен за засрамувачко седење на клупата на стартот на сезоната на Манчестер јунајтед, чекајќи дозвола да си замине од клубот, тврди бритнскиот „Сан“.

dobivaj vesti na viber

Откако 37-годишниот Португалец ги пропушти турнеите на Тајланд и Австралија наа „ѓаволите“ поради семејни причини, одигра само едно полувреме во неделата против Рајо Валјекано, што не е доволно новиот менаџер Ерик Тен Хаг да го стави во првиот тим на отварањето на сезоната против Брајтон на „Олд Трафорд“ во недела.

Според „Сан“, Тен Хаг ќе го заддржи ударното трио Џејдон Санчо-Антони Марсијал-Маркус Рашфорд, кое импресионираше во пред-сезоната, што значи дека дури и да се врати во ритам за натпреварување, местото на Роналдо во првите 11 не е сигурно.

Роналдо сака да замине од Јунајтед само 12 месеци откако се врати од Јувентус, но клубот одбива да преговара за било каков трансфер, бидејќи тој има 12 месеци од договорот плус опција за уште една сезона.

Спорт

Стоичков: Глувци во облечени во скапи костуми го убија Марадона

Објавено пред

Легендарниот бугарски фудбалер Христо Стоичков во подкастот „Код спорт“ зборуваше за Диего Марадона, кој почина на 25 ноември 2020 година.

dobivaj vesti na viber

Стоичков, откри дека бил исклучително близок со Аргентинецот, истакна дека се смета себеси за еден од одговорните што не можел да го одвои Марадона од лошото друштво.

„Јас сум еден од оние кои најмногу го критикуваа Диего. Го критикував затоа што остана во капсула со некои луѓе кои секојдневно се шетаа во вратоврска, бела кошула и црн костум. Секој ден беа на иста маса бидејќи тој е Диего Марадона“, истакна Стоичков и продолжи:

„Да не беше тој човек и неговото име, тие глувци никогаш немаше да постојат. За мене тие се убијците на Марадона. Го ставија на таа позиција. Имавме големи расправии со него. Му реков дека се разликува од нив. Јас сум еден од виновниците што не инсистирав до крај. Тој не ги слушаше своите вистински пријатели“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Објавено пред

Карло Анчелоти на прес конференција на која го најави гостувањето на Реал, кај Бетис во рамките на 16. коло од шпанската Ла Лига, ја коментираше и информацијата дека голферот Џон Рахм,стана најплатен спортист во светот. Неговата годишна плата е поголема од заедничките плати на Кристијано Роналдо и Лионел Меси.

dobivaj vesti na viber

Рахм потшиша договор вреден 500 милиони евра со ЛИВ голф лигата од Саудиска Арабија. Договорот ќе трае најмалку три години, а наводно има опција за продолжување, пишува ЕСПН.

По повод таа вест Анчелоти беше запрашан дали би заминал во Саудиска Арабија доколку некој клуб му понуди договор од 500 милиони евра.

„Воопшто не би резервирал лет, би одел таму пеш. Не, не. Се шегувам. Не ми требаат пари. Светот се менува и ќе продолжи да се менува”, рече тренерот на Реал.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Роналдо со гол го прослави јубилејот

Објавено пред

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо го одбележа јубилејниот 1200. натпревар во кариерата со гол за Ал Наср во победата над градскиот ривал Ал Ријад (4:1).

dobivaj vesti na viber

По повод големиот јубилеј, на стадионот на Ал Наср во Ријад пред почетокот на натпреварот се одржа пригодна церемонија во чест на 38-годишниот Роналдо.

Португалецот постигна гол во 33. минута, а во 45+3. минута му асистираше на Отава за 2:0.

На 3:0 зголеми Андерсон Талиска во 67. минута, а на 3:1 намали Енди Греј во 69. минута. Талиска го постигна вториот гол на натпреварот, во 90+4. минута и го постави конечниот резултат.

Во текот на својата кариера, Роналдо одигра за Спортинг 31 натпревар (5 гола), Манчестер Јунајтед 346 натпревари (145), Реал 438 натпревари (450), Јувентус 134 натпревари (101) и Ал Наср 46 натпревари (39). За португалската репрезентација настапи на 205 натпревари и постигна 129 голови.

Пред Роналдо по бројот на натпревари во кариерата се само англискиот голман Питер Шилтон (1.375), уште еден Англичанец Пол Бесток (1.286) и Бразилците голманот Рожерио Сени (1.237) и Фабио (1.212).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да...

Македонија16 часа

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе...

Свет17 часа

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако...

Македонија18 часа

Рускоска: Случајот со убиствата не смее да добие политичка конотација

Поранешната обвинителка и шефица на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,  Вилма Русковска смета дека случајот со...

Свет20 часа

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште...

Топ20 часа

Најдено телото на велешанецот кој беше пријавен за изчезнат – загинал во сообраќајка, автомобилот излетал од патот

Најдено е телото на 59-годишниот маж од Велес, за кого вчера медиумите јавија дека бил пријавен за исчезнат. Според информациите...

Македонија20 часа

Поднесена е кривична пријава за возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

Полицијата поднесе кривична пријава по брза постапка против возачот кој го пренесе Љупчо Палевски од Белград до Турција поради случајот...

Регион24 часа

Грција и Турција подготвени темелно да ги обноват односите: „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата полуполна“

Атина и Анкара вртат нова страница во односите и потпишаа декларација за билатерална соработка. „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата...

Свет1 ден

Синот на израелски министер е убиен во Газа, се борел во тунелите

Синот на поранешниот командант на израелската армија Гади Ајзензот, кој моментално служи како министер во воената влада, е убиен во...

Македонија1 ден

Учениците се чувствуваат небезбедни, да се внимава на менталното здравје во училиштата, апелира Сојузот на средношколците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, поради грабнувањето и убиството на ученичката Вања...

Македонија2 дена

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија2 дена

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија2 дена

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија2 дена

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија2 дена

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија2 дена

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија2 дена

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија2 дена

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија2 дена

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет2 дена

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...