Контакт

Спорт

Роналдо: Не бркам рекорди, тие мене ме бркаат

Објавено пред

Кристијано Роналдо, по завршувањето на сезоната, напишал дека се гордее на она што го постигнал сезонава и во својата досегашна кариера. Јувентус не успеа да ја одбрани титулата, а дури во последното коло обезбеди пласман во Лигата на шампионите.

„Животот и кариерата на секој врвен фудбалер се проткани со подеми и падови. Секоја година се соочуваме со фантастични тимови, со исклучителни фудбалери и со амбициозни цели. Поради тоа, мораме да даваме сѐ од себе за да ја одржиме врвната форма.

Оваа година не успеавме да ја освоиме Серија А, му честитаме на Интер, заслужено ја освоија титулата. Сепак, морам да се гордеам на она што го постигнав со Јувентус оваа сезона, тимски и индивидуално. Ги освои Купот и Суперкупот, индивидуално го освоив трофејот за најдобар стрелец. Во земја во која ништо лесно не се освојува овие трофеи ме прават да бидам среќен.

Со овие успеси ја остварив целта што си ја поставив од првиот ден кога дојдов во Италија – да освојувам трофеи и да бидам најдобар играч и стрелец.

„Многупати сум рекол дека не бркам индивидуални рекорди, тие ме бркаа мене. За оние што не разбираат што сакам да кажам, ова е многу едноставно: фудбалот е колективна игра, но со индивидуалните достигнувања им помагаме на нашите тимови да си ги остварат целите“, им порачал на своите фанови 36-годишниот Роналдо.

Спорт

Дани Олмо: Ми „гори“ мобилниот од пораки од Хрватска

Објавено пред

Шпанскиот фудбалски репрезентативец, Дани Олмо со „Фуријата“ место за во четвртфинале на ЕУРО 2020 ќе бара во дуелот против светскиот вицешампион, селекцијата на Хрватска.

Олмо блесокот во кариерата го имаше во дресот на загребски Динамо, па не е чудно што пред осминафиналниот дуел во кој ќе игра против екс-соиграчите Ливаковиќ, Иванушец, Оршиќ и Петковиќ му стигнуваат голем број пораки од хрватски фанови.

„Мислам дека добив повеќе од 100 пораки од Хрватска. Некои пишуваат `Дани, те сакаме, но во понеделник си одиш дома`, други пишуваат, `Не знаеме како да навиваме против тебе`. Мобилниот ми `гори` од пораки од Хрватска, навивачите на Динамо и понатаму мислат на мене. Шведска и Полска во судиското надополнување се уште имаа 2-2. Внимателно следевме. Мислевме дека ќе бидеме први во групата, но тогаш Швеѓаните во 4 минута од судиското надополнување погодија и на крајот останавме втори во групата, дознавме дека ќе играме против Хрватска.Ние сакавме да ја избегнеме Хрватска затоа што знаеме дека сте страшно јаки. Само јас се радував кога Шведска даде трет гол. За мене беше сон да играм против Хрватска“ вели Дани Олмо за хрватските медиуми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Феран Торес го провоцираше Левандовски, па се извинуваше!

Објавено пред

Шпанскиот фудбалски репрезентативец, Феран Торес се извини за коментарите пред дуелот меѓу „Фуријата“ и селекцијата на Полска (1-1) во групната фаза на ЕУРО2020.

Фудбалерот на Манчестер Сити рече дека воопшто не е загрижен што неговата екипа ќе игра против Роберт Левандовски, актуелниот освојувач на Златната топка и дека е уверен дека шпанските дефанзивци ќе го „изедат“ напаѓачот. Вчера следуваше извинување:

„Ако во некој момент некого сум го навредил, сакам да кажам дека ми е многу жал. Го почитувам Левандовски, тој ми е еден од идолите“ изјави Торес.

Младиот крилен фудбалер на првиот меч за Шпанија против Шведска доби можност за настап во стартниот состав, но против Полска и Словачка влегуваше од клупата.

Во понеделник го очекува мечот со Хрватска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клиперси се будат, Крис Пол недоволен за брејк на „сонцата“

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс со резултат 106-92 славеа на ноќешниот трет дуел против Феникс Санс во финалето на Западната конференција во НБА лигата.

Клиперси ги загубија двата претходни меча од „сонцата“, но пред својата публика се „разбудија“ и ја вратија неизвесноста во серијата.

Отсуството на Каваи Ленард го надополни Пол Џорџ кој мечот го заврши со 27 поени, 15 скока и 8 асистенции. Сјаен во тимот беше и Хрватот Ивица Зубац со 15 поени и 16 скока, додека Реџи Џексон мечот го заврши со 23 поени.

На другата страна – Ејтон имаше ефект од 18 поени и 9 скока, а Дејвин Букер, кој играше со заштитна маска поради повреда на носот уфрли 15 поени. Толку имаше и повратникот во екипата, Крис Пол, надополнето со 12 асистенции.

Четвртиот меч од финалето на Западот се игра исто така во Лос Анџелес, во недела наутро во 3 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

„Не си играјте со европската иднина на Северна Македонија“ – Сириза побара од Мицотакис ратификување на меморандумите

Грчката опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис итно да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција...

Македонија52 минути

Топлиот бран ќе се задржи и во текот на викендот

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност, информираат од УХМР. Ќе дува слаб...

Европа1 час

(Видео) Апокалиптични снимки по торнадото во Чешка, расте бројот на мртви

Торнадо и силно невреме проследено со грмотевици, во четвртокот вечерта погоди неколку градови на југоистокот од Чешка, во регионот Јужна...

Свет16 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија18 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија19 часа

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија19 часа

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион21 час

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија23 часа

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија23 часа

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија1 ден

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет1 ден

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа1 ден

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет1 ден

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија2 дена

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет2 дена

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ2 дена

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Македонија2 дена

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија2 дена

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Досие