Контакт

Спорт

Роналдо нема да се врати во Реал

Објавено пред

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, ги демантирал медиумските шпекулации околу враќањето на Кристијано Роналдо.

Роналдо, во 2018 година, за 100 милиони евра го напушти Реал и се пресели во Јувентус.

„Тој нема да се врати во Реал. такво нешто не би имало смисол. Многу го сакам Кристијано, многу има дадено за Реал, но тој има договор со Јувентус. Приказните за негово враќање се без врска“, рекол Перез.

Открил какви пораки добива од навивачите кога ќе го сретнат на улица.

„Му порачуваат да го купам Мбапе. Мислам дека на Реал му се потребни промени. За десет години освоивме многу трофеи, но треба да ги раздвижиме работите. Работам на тие планови. Оваа година наместо 900 ќе имаме приходи од 600 милиони евра. И во 2000 година кога дојдов во Реал имавме многу проблеми. Ќе направам се Реал да остане на сегашните позиции“.

На крајот, Перез, рекол дека преговорите со Серхио Рамос биле тешки и дека одлуката дали капитенот ќе замине ќе биде донесена на крајот од сезоната.

Спорт

Статистиката не лаже, Алисоки блескаше против Тотенхем

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Џани Алиоски, во победата на Лидс јунајтед над Тотенхем (3:1), одигра еден од своите најдобри натпревари во Премиер лигата.

Алиоски му асистираше на Банфорд во 42.минута, кога Лидс јунајтед ја вратија предноста (2:1). Статистиката покажува дека Алиоски целосно го надигра директниот чувар Серж Орие.

За Топспорт Soca Score

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон ја освои 100 пол-позиција во кариерата

Објавено пред

Луис Хамилтон ја освои јубилејната 100 пол-позиција во кариерата. Британецот на вечната листа е далеку пред великаните Михаел Шумахер (68) и Аиртон Сена (65).

На патеката во Каталуња, во првиот круг од последната квалификациска сесија, Хамилтон го постави најдоброто време 1:16.741 минути. Неговиот голем конкурент, Макс Верстапен, трката ќе ја започне веднаш до него. Времето на Холанѓанецот беше за 36 илјадити делови од секундата послабо од резултатот на Британецот.

Блиску до водечките беше и Валтери Ботас, тој задоцни за 132 илјадити делови од секундата. Во вториот ред место избори Шарл Леклер од Ферари.

Изненадувањето го направи Естабан Окон, кој со својот Алпин избори пласман на петтото место. Во Топ 10 се пласираа Карлос Саинц, Даниел Рикардо, Серхио Перез, Ландо Норис и Фернандо Алонсо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алиоски асистираше Лидс го „згазија“ Тотенхем

Објавено пред

Лидс јунајтед, во 35.коло во Премиер лигата, го победија Тотенхем со 3:1. Македонскиот репрезентативец, Џани Алиоски, беше асистент за вториот гол на Лидс јунајтед, кој во 42.минута го постигна Бамфорд.

Лидс јунајтед го надиграа Тотенхем, постигнаа три гола, а Иго Љорис ќе спречи да постигнат уште три. Мечот го обележа уште една контроверзна ВАР одлука, кога на Кејн му беше поништен гол при резултат 1:1.

Првиот гол на мечот го постигна Далас, кој ја искористи лошата реакција на Регуилон во 13.минута. Тотенхем израмнија во 25.минита со голот на Сон,

Во финишот на првиот дел, асистенцијата на Алиоски, Бамфорд ја претвори во гол.

Во второто полувреме двата тима пропуштија по неколку добри шанси за гол, се до 79.минта кога Родриго го совлада Љорис.

Тотенхем со овој пораз ги губат шансите за пласман во Лига Европа. Спарси се шестти со 56 поени, имаат два бода и два натпревари повеќе ид Ливерпул. Лидс јунајтед скокнаа на деветтото место со 50 поени.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија3 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија5 часа

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ7 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија7 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет8 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија9 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија21 час

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија1 ден

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија1 ден

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија1 ден

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија1 ден

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија1 ден

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија1 ден

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија1 ден

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет1 ден

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион1 ден

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија1 ден

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион1 ден

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Досие