Контакт

Спорт

Роналдо пак во драма им донесе поен на Јунајтед, Фати блесна за Барса, Баерн и Јуве „газат“

Објавено пред

Кристијано Роналдо повторно се покажува како „спасител“ на Манчестер јунајтед и менаџерот Оле Гунар Солскјер, откако даде два гола, од кои вториот во 92. минута за ново драматично спасување за 2:2 реми кај Аталанта во четвртото коло од Лигата на шампионите.

Јосип Иличиќ уште во 12. минута успеа да им даде гол на Јунајтед по слабата реакција на целата одбрана и на Давид де Хеа, но Роналдо блесна во финишот на полувремето со еден од најубавите голови кои ги имаат дадено Јунајтед оваа сезона по комбинацијата со Бруно Фернандеш. Меѓутоа, Дуван Запата во 56. минута успеа да го наттрча Хери Мегваер за 2:1 водство. Кога изгледаше дека мечот ќе заврши така, во 92. минута на сцена пак стапи неизбежиот Португалец.

Баерн Минхен и Јувентус, пак, продолжија со импресивните настапи во Лигата на шампиони со четврти победи во четири меча. Роберт Левандовски утна пенал, но потоа даде хет-трик за Баварците со 5:2 да ја декласираат Бенфика на „Алијанц арената“. Лирој Сане и Серж Гнабри уфрлија по еден гол за германскиот гигант.

Барселона, пак, на клучното гостување кај Динамо Киев стигна до 1:0 победа, благодарение на новата „десетка“ на клубот, Ансу Фати во 70. минута, по што голот му го посвети на Серхио Агуеро, кој ќе паузира три месеци поради проблеми со срцето.

Јувентус, за разлика од домашниот шампионат каде што му оди очајно, во ЛШ продолжува убедливо, овојпат со 4:2 победа над Зенит Санкт Петерсбург. Пауло Дибала во 11. минута постигна фантастичен гол, но Леонардо Бонучи си постигна автогол во 26. минута. Дибала ја врати предноста со гол од пенал во 58. минута, пред Федерико Киеза во 74. минута да зголеми на 3:1, а Алваро Мората во 82. минута да ги постави конечните 4:1.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4.КОЛО

ГРУПА Е

Баерн Минхен – Бенфика 5:2

Динамо Киев – Барселона 0:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1466-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ф

Аталанта – Манчестер јунајтед 2:1

Вилјареал – Јанг Бојс 2:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1467-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Г

Севилја – Лил 1:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1468-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Х

Јувентус – Зенит Санкт Петерсбург 4:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1469-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

АТАЛАНТА – МАНЧЕСТЕР Ј.

ЈУВЕНТУС – ЗЕНИТ

БАЕРН МИНХЕН – БЕНФИКА

ДИНАМО КИЕВ – БАРСЕЛОНА

Спорт

„Марка“: Гвардиола се сели во Њујорк!

Објавено пред

Шпанска „Марка“ пишува дека стратегот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола би можело да го преземе кормилото на тимот на Њујорк, во МЛС лигата во САД.

Шпанскиот медиуми пишува дека Гвардиола се подготвува за напуштање и на Премиерлигата, но и на континентот

„Имав среќа од прва рака да видам колку луѓето во Њујорк го сакаат фудбалот. Тоа е град кој навистина ми се допаѓа, а со години зборувам дека пред американскиот фудбал има светла иднина“ рече Шпанецот.

Тоа дополнително ги подгреа шпекулациите дека наскоро би можело да стане тренер во Њујорк, клуб кој може да се нарече филијала на Манчестер Сити.

Тренерската кариера на Гвардиола беше во Барселона, Баерн Минхен и Манчестер Сити, а често споенува дека во Европа нема клуб кој му е предизвик.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дембеле ќе го менува Моура во Тотенхем?

Објавено пред

Францускиот фудбалер Усман Дембеле би можело од лето да стане нов играч на Тотенхем затоа што менаџерот на „петлите“ Антонио Конте во него гледа соодветна замена за Лукас Моура, пренесуваат шпанските медиуми.

Договорот на Дембеле во Барселона истекува на 30 јуни 2022 година, а доколку до крајот на годинава не го обнови договорот со клубот од „Ноу Камп“, може да почне преговори со други клубови.

Каталонскиот клуб уште од поодамна излезе со конкретна понуда за Французинот, но се чини дека понудата не ги задоволува неговите апетити, па „Спарси“ сакаат да профитираат од целата ситуација.

Репрезентативецот на Франција минатата зима беше на чекор од Манчестер Јунајтед, а во меѓувреме во трката се вклучи и Њукасл.

„Мундо Депортиво“ пренесува дека спортскиот директорот на Тотенхем, Фабио Паратичи многу ги вредува квалитетите на Дембеле.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вориорси ја прекинаа серијата од 18 победи на „сонцата“ – Клиперси се „газди“ во ЛА

Објавено пред

Кошаркарите на Феникс санс имаа 18 победи во низа во НБА лигата сезонава, но ноќеска тимот на Голден стејт вориорс им се испречи на патот.

„Вориорси“ предводени од Стеф Кари славеа на домашен терен со 118:96 и се вратија на првото место на Западот.

Одличниот Кари мечот го заврши со 23 поени, 5 скока и 5 асистенции.

Дербито на Лос Анџелес им припадна на Клиперси, славеа со 115:119.

„Езерџиите“ беа без Леброн Џејмс, а гостите беа предводени од Маркиф Морис со 21 и од Пол Џорџ со 19 поени.

Ова се сите ноќешни НБА резултати:

Индијана пејсерс – Мајами хит 104:113
Вашингтон визардс – Кливленд кавалирс 101:116
Атланта хокс – Филаделфија 76-ерс 96:98
Бруклин нетс – Минесота тимбервулфс 110:105
Хјустон рокетс – Орландо меџик 118:116
Далас маверикс – Њу Орлеанс пеликанс 91:107
Јута џез – Бостон селтикс 137:130
Голден Стејт вориорс – Феникс санс 118:96
ЛА лејкерс – ЛА клиперс 115:119

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Владата ги „замрзна“ цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион39 минути

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ1 час

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет2 часа

Уапсени родителите на тинејџер кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа3 часа

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет4 часа

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет17 часа

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија22 часа

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија23 часа

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија23 часа

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија1 ден

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава1 ден

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет1 ден

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет1 ден

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет2 дена

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа2 дена

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион2 дена

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет2 дена

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија2 дена

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа2 дена

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Досие