Контакт

Спорт

Роналдо повторно заработува повеќе од Меси

Објавено пред

Кристијано Роналдо, по трансферот во Манчестр јунајтед, од најголемиот ривал, Лионел Меси, го презеде првото место на листата, на најплатени светски фудбалери.

Според податоците на „Форбс“, Роналдо во сезоната 2021/2022, ќе заработи 125 милиони долари. Кога ќе ги плати даноците, од оваа сума на Португалецот ќе му останат 70 милиони долари. „Форбс“, наведува дека ја пресметале заработката на Роналдо од платата, спонзорските договори и личните брендови.

На второто место е Меси. И тој летово направи трансфер, од Барселона во ПСЖ. Аргентинецот, пред да ги плати даноците, ќе заработи 110 милиони долари.

Меѓу најплатените десет фудбалери во светот, покрај Меси има уште двајца играчи на ПСЖ, Нејмар и Килијан Мбапе.

Погледнете ја Топ 10 листата на „Форбс“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Патрис Евра бил сексуално злоставуван како дете

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед и на француската репрезентација, Патрис Евра во својата нова автобиографија открива дека бил сексуално злоставуван од својот учител кога имал само 13 години.

40-годишниот Евра открива дека живеел во куќата на учителот за да не патува долго до училиштето и дека учителот го силувал повеќе пати. Тој додава дека не зборувал за тоа што се случило и дека дури ниту неговата мајка не знаела за тоа пред да почне да ја пишува автобиографијата.

„Секако, тоа и падна многу тешко, но и за мене тоа беше многу тежок момент. Уште не сум кажал лично на неколку мои браќа и блиски пријатели. Но, не сакам некој да ме сожалува. Никоја мајка не сака да го чуе тоа од сопственото дете. Таа знаеше дека нешто не е во ред и ме прашуваше зошто не сакам да спијам во неговата куќа, но дури сега, на 40 години и кажав за тоа. Ми велеше да не го ставам тоа во книгата, но и објаснив дека тоа не е за мене, туку за другите деца“, вели Евра.

Тој открива дека француската полиција контактирала со него кога имал 24 години и бил играч на Монако за обвинувањата за учителот, но тој одбил да зборува.

„Тоа е нешто за што ќе жалам цел живот, бидејќи можев да помогнам на многу луѓе. За мојот татко, плачењето беше слабост, но ако плачеш не си слаб. Го загубив братот и пријателите, но не плачев. Мајка ми велеше: ‘Еден ден ќе експлодираш’. Не сакам да сум жртва, иако бев тоа во минатото“, додава Евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Погба и Стела Мекартни ги дизајнираа првите „вегански“ копачки

Објавено пред

Ѕвездата на Манчестер јунајтед, Пол Погба, соработуваше со „Адидас“ и славната модна дизајнерка Стела Мекартни за да ги креира првите „100 отсто вегански копачки“.

Ограничената едиција на копачки, за цена од 280 фунти, ги користи иновациите од копачките „предатор“ на германската компанија и се изработени од материјали што ги почитуваат веганските принципи.

„Јас сум првин фудбалер, но имам голем интерес во модата и дизајнот и сакав да го испитам тоа. Соработката беше посебна бидејќи долго време сум ѝ фан на Стела Мекартни. Едвај чекам да ги носам копачките што ги направивме“, вели 28-годишниот Погба.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп и Солскјер бираат: Роналдо или Салах?

Објавено пред

Пред големото англиско дерби помеѓу Манчестер јунајтед и Ливерпул на „Олд Трафорд“, менаџерите на двата клуба не сакаа да бираат меѓу Кристијано Роналдо и Мохамед Салах, иако нормално секој си го поддржа својот играч.

Клоп вели дека не може да се споредуваат кариерите на двајцата играчи, но оценува дека Салах е подобар во ударите со левата нога, додека Роналдо е посилен во воздухот, додека Солскјер изјави дека секогаш ќе го поддржува „својот човек“.

„Зошто да ги споредуваме, двајцата се играчи од светска класа. Би кажал дека левата нога на Мо е подобра, додека Кристијано е подобар во воздушните дуели и можеби со десната нога. Брзината? Двајцата се брзи и очајни по голови, но нема да ги споредувам, извинете“, изјави Клоп.

Салах има 12 гола во 11 меча за Ливерпул оваа сезона, од кои два неверојатни соло-голови кои предизвикаа самиот Клоп да изјави дека нема подобар играч на денешницата од него. Роналдо, пак, има 6 гола во Манчестер јунајтед оваа сезона, вклучувајќи два драматични голови за победа во ЛШ против Вилјареал и Аталанта.

„Секогаш би го поддржувал Кристијано во секое натпреварување. Тој е уникатен и има неверојатен број на голови. Секако, Салах е во добра форма во моментов и кога ќе ги видите головите кои ги постигна во последно време, знаете дека мора да го чувате добро. Такви играчи не се наоѓаат лесно и мора да уживаме да ги гледаме оддалеку, иако не во недела, тогаш ќе се блиску. Нападот на Ливерпул е за почитување со Мане и Фирмино, а тука е и Жота“, вели Солскјер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 часа

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 часа

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет6 часа

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија6 часа

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија8 часа

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ9 часа

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет11 час

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион1 ден

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија1 ден

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ1 ден

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија1 ден

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија1 ден

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа1 ден

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија1 ден

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ1 ден

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет1 ден

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет1 ден

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија2 дена

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Досие