Контакт

Спорт

Роналдо признава: Зидан ме правеше да се чувствувам посебен

Објавено пред

Кристијано Роналдо можеби се подготвува да ја стартува втората професионална сезона како фудбалер на Јувентус, но открива дека неговиот поранешен тренер во Реал Мадрид, Зинедин Зидан го правел да се чувствува „посебен“, фалејќи ги квалитетите на Французинот како фудбалски тренер.

Роналдо си замина од Реал пред минатата сезона со договор од 100 милиони евра во Јувентус по освојувањето на трите титули во низа од Лигата на шампионите под водство на Зидан. Освојувачот на пет „златни топки“ додека беше на „Бернабеу“ во интервју за „ДАЗН“ открива што значи Французинот на тренерската позиција.

„Самодовербата која му е потребна на секој фудбалер не доаѓа само од себе, туку и од фудбалерите со кои се игра и секако, тренерот. Мораш да се чувствуваш дека си дел од важна група и Зидан ме направи да се чувствувам посебно. Ми помогна многу. Имав респект за него и претходно, но работата со него ме направи да го ценам уште повеќе. Поради начинот на кој зборува, на кој го води тимот, на кој се однесуваше кон мене. Секогаш кажуваше: ’Крис, опушти се и играј ја твојата игра, ти си тој кој ќе направиш разлика’. Секогаш беше искрен со мене и секогаш ќе го почитувам поради тоа“, вели Роналдо.

Зидан се врати во Реал Мадрид во март откако си замина по финалето од ЛШ во 2018 и победата над Ливерпул. По него тренери беа Хулен Лопетеги и Сантијаго Солари, а Реал имаше лоша сезона во Ла лига и во Лигата на шампионите. Роналдо ја освои италијанската титула со Јувентус, но исто така „падна“ во ЛШ во четврт-финалето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Секс-зависникот Одом се „зарече“ – нема секс пред бракот со свршеницата Сабрина!

Објавено пред

Поранешниот кошаркар на Лос Анџелес лејкерс, Ламар Одом, инаку познат како човек кој се фалеше дека спиел со повеќе од 2.000 жени, нема да има секс со својата свршеница Сабрина Пар додека не се ожени со неа по барање на неговиот свештеник, открива таа.

Одом, кој имаше неверојатно јавен развод со Клои Кардашијан, признавајќи дека ја мамел со стотина жени, објави дека ќе се ожени со својот личен тренер Пар, која го убедила да немаат секс до бракот

„Ова е првпат во животот на Ламар тој да е чист од дроги, марихуана, зависност од порнографија и зависност од секс. Јас и тој уште сме немале секс, ако верувате. Кога Ламар се ’спаси’, тој воспостави посебен однос со својот свештеник и сега сака да расне како човек и маж. Не сакав да се наметнувам во тој однос и му дозволив да ја направи таа одлука“, вели Пар.

Одом и Кардашијан се земаа во 2009 година, а таа побара развод во 2013 година, кој беше финализиран во 2016 година. Одом неколку пати изјавуваше дека се кае за неверството и за зависноста од кокаин во текот на четиригодишниот брак.

 

View this post on Instagram

 

Im a bit disappointed to read that people are using my words to enforce their own perceptions and assumptions pointing towards things that just are not MY TRUTH OR REALITY. This post isn’t against anyone including my ex wife that I still respect deeply. I am just PRO love. Can I do that without people feeling offended? Why does that make you mad? Our black women have been held down for centuries ! I am now deciding to send them and my NEW WOMAN a lot of love. My post goes out to the new leading woman in my life, that I’m gonna tell everyday how beautiful she is, from the inside out. Thanks @getuptoparr for teaching me what real self value means. It changed my entire mindset. #woke ❤✊🏿

A post shared by Lamar Odom (@lamarodom) on Aug 3, 2019 at 7:18am PDT

 

View this post on Instagram

 

“ What we have is much more than they can see…” @getuptoparr ❤⭐️🏆

A post shared by Lamar Odom (@lamarodom) on Aug 2, 2019 at 5:53am PDT

Ламар Одом се откажал од порнографијата и благото за да се врати на кошарката

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферари со затворена врата за Ферстапен: Не можеш да го навредуваш тимот и да сакаш да бидеш во него

Објавено пред

На вечерата за одбележувањето на крајот на Ф1 сезоната на Ферари, шефовите Матија Биното и Луис Камилери признаа дека Себастијан Фетел можеби завршил со тимот по 2020 година, зголемувајќи ги шпекулациите дека Луис Хамилтон ќе добие шанса да вози за италијанскиот тим.

Ако тоа е неизвесно, тогаш Макс Ферстапен сигурно нема шанси да заврши во „коњчето“ по неговите изјави во текот на сезоната, тоа е јасно.

Биното ги отфрли шпекулациите дека Фернандо Алонсо може да направи кам-бек, бидејќи тој веќе не е „во плановите“, додека за Ферстапен, Камилери беше јасен откако Холанѓанецот ги обвини Ферари дека мамеле со моторите за 2019.

„Такви изјави обично не те носат далеку. Макс има 22 години, не е тинејџер, и зошто би му давале кредибилетет ние кога сме Ферари? Понекогаш тишината е погласна од зборовите. Возач кој ќе го обвини Ферари за мамење, не може да размислува да биде со нас. Матија кажа дека инспекторите на ФИА беа секаде, а неговите зборови предизвикаа проблеми во тимот“, изјави Камилери.

Ферари лошо поминаа во САД: Ферстапен: Така е кога ќе престанете да мамите

Прикажи повеќе...

Спорт

Како Роналдињо го „зезнал“ Клеберсон да потпише за Манчестер јунајтед

Објавено пред

Бразилецот Клеберсон беше едно од најразочарувачките засилувања на Манчестер јунајтед во ерата на Сер Алекс Фергусон, заедно со можеби Ерик Џемба-Џемба, и сега во интервју тој признава дека потпишал за „ѓаволите“ во 2003 година поради тоа што го „зезнал“ неговиот соиграч, Роналдињо.

Роналдињо и Клеберсон беа посакувани од Фергусон откако беа дел од бразилската репрезентација која го освои Светското првенство во 2002 година, но успеаја да го убедат само Клеберсон од Атлетико Параненсе за 6.5 милиони фунти. Роналдињо бил блиску до трансфер и Клеберсон вели дека тој му кажал дека набргу ќе му се приклучи во Англија, пред да направи трансфер во Барселона.

„Имаше два клуба заинтересирани за мене: Манчестер јунајтед и Лидс. Тоа беше лесен избор, но имаше и интересна позадина. Кога Јунајтед го потврдија интересот бевме со бразилската репрезентација во Франција за Купот на конфедерации. Јасно се сеќавам, бевме со Роналдињо и неговиот брат и агент Асис и тој ми кажа дека сакаат да потпишат со двајцата. Јас бев пресреќен што ќе одиме двајцата се вратив во Бразил и преговарав со Јунајтед, но тогаш тој ме ’зезна’ и отиде да игра на топло време во Барселона. Тоа е уште тема меѓу нас двајца и тој знае дека ми должи“, вели Клеберсон во интервју за магазинот „Фор фор ту“.

Клеберсон никогаш не доби вистинска шанса на „Олд Трафорд“ и имаше само 20 лигашки настапи пред во 2005 година да биде продаден на Бешикташ.

Роналдињо пак, неодамна оваа година призна дека бил на само „48 часа“ од потпис со Јунајтед, пред да му се јави Сандро Росел, претседателот на Барселона и да го убеди да отиде во Каталонија. Во Барса, Роналдињо ќе освои две шпански титули и трофеј од Лигата на шампиони, а во 2005 ја освои и „Златната топка“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Изгласани одредбите за импичмент на Трамп

Одборот на американскиот Претставнички дом, каде мнозинство се демократите, одобри обвинение за злоупотреба на власта и попречување, против претседателот на...

Македонија20 минути

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ1 час

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија2 часа

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ3 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија5 часа

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија7 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија8 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет9 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет10 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет10 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија21 час

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет21 час

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет22 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа22 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет23 часа

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт23 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија1 ден

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа1 ден

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија1 ден

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Досие