Контакт

Спорт

Роналдо прво го „нокаутираше“ Кедира, потоа го суреди и Сасуоло (видео)

Објавено пред

Јувентус ја забележа 20-тата победа во 23. коло од италијанската Серија А, откако триумфираше со 0:3 на гостувањето кај Сасуоло во режија на Сами Кедира и Кристијано Роналдо.

Првиот гол на мечот „падна“ во 23. минута, кога по еден силен удар на Роналдо, одбиената топка ја зафати Сами Кедира, кој донесе водство за „бјанконерите“. Роналдо и Кедира повторно беа во „игра“, кога Португалецот упати еден силен удар во лицето на Германецот.

Вториот гол беше дело на Роналдо, кој беше највисок во скокот при корнерот на Миралем Пјаниќ во 70. минута од мечот. Ова е фантастичен гол број 18 за Португалецот по трансферот во Серија А. Конечните 0:3 беа поставени во 86. минута, повторно на „иницијатива“ на Роналдо, откако му додаде на Емре Џан, кој постигна прекрасен гол во спротивниот агол.

Јувентус е лидер во Серија А со 63 поени, дури 11 повеќе од Наполи, кои вчера одиграа само 0:0 со Фиорентина. Сасуоло е на 11. место со 30 поени.

Спорт

Клоп: Влетувањата на навивачи на терен веќе не се интересни!

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп вели дека не е воопшто смешно и интересно што навивачи втрчуваат во теренот. Германецот го рече ова пред гостувањето во Саутемптон каде денеска од 16 часот европскиот шампион ќе го одигра второто коло во Премиерлигата.

Во средата, непосредно по промашениот пенал на Абрахам и освојувањето на Суперкупот во Истанбул од страна на Ливерпул, еден навивач втрча во теренот, и бегајќи од редарите се лизна и со „лизгачки старт“ удри право во херојот на „црвените“ на тој меч, голманот Адријан.

„Не разбирам, зошто во светот на друштвените мрежи каде сме сите заедно, навивач скока преку ограда и удира во Адријан. Отече, но ќе видиме каква е состојбата. Треба да најдеме начин да стигнеме до победа. Ги сакаме нашите навивачи, нема сомнеж, но ако би можело да престанат да прават вакви работи. Игравме со Сити, некој влеа, против Норич – исто. Не е забавно, исто како и девојката во финалето на ЛШ, која потоа заработиле пари“ – рече Клоп.

Сепак, повредениот голман Адријан рече дека се чувствува подобро.

„Беше чудна ситуација затоа што славевме, а тогаш едно момче ја прескокна оградата и почна да трча кон нас. Помислив дека се лизнал кога беше блиску до нас, обезбедувањето го бркаше, и тогаш почувствував дека ме закачи по нозете од страна. Се беше чудно, но сега сум подобро, се надевам дека ќе сум подготвен за мечот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џеко останува во Рома, му здодеа „сапуницата“ на Икарди во Интер

Објавено пред

Босанскиот фудбалски репрезентативец, Един Џеко одлучи да остане во Рома затоа што не можеше повеќе да го чека расплетот на сагата на Мауро Икарди во Интер, открива неговиот агент Силвано Мартина. Најдобриот стрелец на „волчицата“ вчера го продолжи договорот на уште 3 години.

Џеко долго време беше во преговори со Интер, а наводно падна и почетен договор со „нероазурите“, но двата клуба не се договорија околу обезштетувањето.

„Џеко го сака Рим, исто и неговото семејство. Играч со негово реноме не може да ја чека одлуката на другите, на пример Икарди. Разговаравме и дојдовме до заклучок дека овде може да ужива. Последните неколку денови преговаравме со клубот, по што потпишавме нов договор“ – вели агентот Мартина.

Репрезентативниот капитен на БиХ имаше претходно договор со Рома до летото 2020 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ „игра шах“ за Нејмар, продажбата на Кутињо е нов предизвик за Барса

Објавено пред

Барселона со испраќањето на позајмица во Баерн на Фелипе Кутињо го растовари платниот фонд, но од друга страна остана без играч кој би можел да се стави во евентуална рокада со ПСЖ за доаѓањето на Нејмар на „Ноу Камп“.

Францускиот репрезентативец, Дембеле ќе мора да биде дел од евентуална размена, но тој не сака да се враќа во татковината.

Барса планира да го даде Дембеле и плус 50 милиони за да го земе Нејмар, затоа што Каталонците го проценуваат младиот играч на околу 130 милиони евра. На парискиот клуб тоа не му одговара затоа што бараат 100 милиони за замената на Нејмар и плус играч. Тие алудираат на Дибала од Јувентус.

Француски „Л’кип“ пишува дека ПСЖ тактизира затоа што ја чека последната понуда од Реал Мадрид. Флорентино Перез молчи, не е познато дали ќе ги прати на „Паркот на принцовите“ Бејл, Родригез или Винисијус само да го доведе на „Бернабеу“ бразилскиот напаѓач.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

(Видео) Авион слета на автопатот Загреб – Риека откако му откажал моторот

На автопатот Загреб-Риека помеѓу Врбоско и Равна Гора, помал спортски авион слета на патот. Граѓани кои се возеле во автопатот...

Топ2 часа

Гори планината над Буковиќ, отежнато гаснењето на огнот

Пожар избувна изутринава на тешко пристапен терен над селото Буковиќ, во близина на Сарај. Како што дознава ,,Макфакс”, пожарот избувнал...

Свет3 часа

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара...

Свет4 часа

(Видео) Осум лица загинаа, а десет се повредени во пожар во хотел во Одеса

Осум лица загинаа, а десетина се повредени во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти...

Свет5 часа

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во...

Култура5 часа

Почина актерот Питер Фонда, ѕвездата на филмот „Голи во седло“

Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст на својот имот во Лос Анџелес. Тој боледуваше од рак на белите дробови....

Македонија5 часа

Ленче Ристоскa: Со панични движења подлабоко се тоне во живиот песок

„Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок“, напиша на Фејсбук обвинителката Ленче Ристоска, без...

Економија6 часа

„Алибаба“ прва на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании

Кинескиот гигант за електронска трговија „Алибаба“ е прв на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании. Веднаш зад „Алибаба“ се наоѓаат...

Македонија21 час

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ1 ден

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Македонија1 ден

(Видео) Рустеми: Ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење, ќе пријавев

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали...

Топ1 ден

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Македонија1 ден

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон...

Свет1 ден

Трамп сака да го купи Гренланд

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а...

Свет1 ден

Северна Кореја повторно лансираше две ракети што паднаа во море

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул,...

Европа1 ден

Пронајден цртеж на Да Винчи што бил сoкриен 500 години под неговото ремек-дело

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, сoкриен повеќе од 500 години под една од неговите најпознати слики „Богородица во...

Регион2 дена

Грција се бори со шумските пожари, гори на неколку острови

Грчките власти испратија засилувања на пожарникарите кои се борат со голем шумски пожар во природен резерват на островот Евија, додека...

Европа2 дена

Шест европски земји ќе подадат рака за спас на 147 мигранти

Премиерот на Италија Џузепе Конте изјави денеска дека шест европски земји сакаат да ги преземат 147 мигранти кои се блокирани...

Свет2 дена

Киев и ЕУ се лути, Русија им нуди државјанство на три милиони Украинци

Киев и ЕУ се лути, откако Русија им нуди државјанство на околу три милиони Украинци од регионот на границата со...

Свет2 дена

(Видео) Кремљ ќе ги одликува пилотите херои кои слетаа избегнувајќи јато птици

Кремљ ќе им додели државни одликувања на двајцата пилота кои успешно принудно слетаа со патнички авион во кој имало 233...

Досие