Контакт

Спорт

Роналдо со бонус од 850.000 фунти за хет-трикот, секој следен гол 100.000 фунти!

Објавено пред

Кристијано Роналдо ги „спаси“ Манчестер јунајтед вчера со својот хет-трик за 3:2 победа над Норич, достигнување што убаво ќе го наплати, откако стигна до бонусот во својот договор со „ѓаволите“, тврди британскиот Сан.

dobivaj vesti na viber

Според нивните извори, во договорот на Роналдо има бонус од 750.000 фунти за тоа што стигна до над 20 голови во сезоната (сега има 21), а ќе добие и 100.000 фунти бонус за хет-трикот.

Покрај ова, Јунајтед ќе му исплаќаат дополнителни 100.000 фунти за секој гол кој ќе го постигне до крајот на сезоната, а најверојатно ќе го добие и бонусот од 1 милион фунти кој клубот го исплаќа на најдобриот стрелец во сезоната – тој има 12 повеќе од својот најблизок конкурент, сонародникот Бруно Фернандеш. Доколку успее да стигне до 30 гола оваа сезона, тој ќе добие и дополнителни 2.75 милиони фунти.

И покрај сите критики за неговото влијание во потпросечната сезона на Јунајтед, Роналдо е клучен за заддржување на шансите за топ 4 пласман.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ибрахимовиќ: Пиев апчиња, од болки шест месеци не спиев

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ се огласи на социјалните мрежи по успешната операција на предните вкрстени лигаменти и откри шокантни детали за повредата и состојбата на неговото колено во текот на оваа сезона.

dobivaj vesti na viber

Според прогнозите, Швеѓанецот ќе паузира околу осум месеци, па останува да се види дали потоа ќе може да ја продолжи кариерата, со оглед на тоа дека тогаш ќе наполни 42 години.

„Во изминатите шест месеци играв без лигаменти на левото колено. Имам оток шест месеци, можев да тренирам со тимот само 10 пати. Примив повеќе од 20 инјекции, земав лекови против болки секој ден. Едвај можев да спијам од болки. Никогаш не сум страдал толку многу на теренот и надвор од него. Нешто што е невозможно го овозможив, имав само една цел на ум, да ги направам соиграчите и тренерите шампиони на Италија бидејќи тоа го ветив. Денеска имам нови лигаменти и уште еден трофеј“, изјави Ибрахимовиќ.

Милан, по пауза од 11 години, повторно е шампион на Италија. Интересно, и таа титула Милан ја освои со Ибрахимовиќ во тимот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лукас Пакета пред трансфер на „Сент Џејмс парк“

Објавено пред

Њукасл јунајтед, клубот со најбогатите сопственици во светот, летово ќе прави голема реконструкција на тимот. „Тајмс“ објави дека првиот фудбалер што ќе го донесе Њукасл, во летниот преоден рок, ќе биде Лукас Пакета.

dobivaj vesti na viber

Бразилскиот играч за врска има договор со Лион до 2025 година, а Њукасл за неговиот трансфер подготви 60 милиони евра. Доколку трансферот биде реализиран тоа ќе биде клупски рекорд. Во јануари, Њукасл од Лион за 50 милиони евра го донесоа Бруно Гимараеш.

Пакета, 24-годишната бразилски репрезентативец е во Лион од 2020 година. Лион му плати на Милан 20 милиони евра, 18 милиони помалку отколку што Милан година и пол порано му плати на бразилскиот Фламенго.

Во последниот преоден рок Њукасл потроши повеќе од 100 милиони евра за да го засили тимот во борбата за опстанок во Премиер лигата. Тој ги доведе Бруно Гимараеш од Лион, Крис Вуд од Барнли, Киран Трипие од Атлетико и Ден Бурн од Брајтон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија преку Лигата на нациите ќе се подготвува за квалификациите за Евро 2024

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе ги почне подготовките за новиот циклус во Лигата на нациите. Македонија во Ц-дивизијата, во Лигата на нациите, ќе се натпреварува во Групата 4 заедно со Бугарија, Грузија и Гибралтар.

dobivaj vesti na viber

Во Лигата на нациита во јуни Македонија за десет дена ќе одигра четири натпревари. На почетокот Македонија ќе гостува најпрвин во Бугарија (2 јуни), а потоа и во Гибралтар (5 јуни).

Потоа следуваат домашните натпревари со Грузија (9 јуни) и Гибралтар (12 јуни).

„Овие натпревари ќе ги искористиме да им дадеме шанса на сите, за да знаеме со што располагаме, за она што следува во иднина, а тоа се квалификциите за ЕП 2024. Сите учесници во оваа група се со израмнет квалитет, не би го нарекол аутсајдер ниту Гибралтар“, рече селекторот Милевски.

Селекторот повика 28 фудбалери за овие натпревари. Уште пред да го објави списокот ги ослободи од обрските Адис Јаховиќ и Аријан Адеми.

Дополнително, од списокот отпаднаа капитенот Стефан Ристовски и Ердал Ракип.

„Ристовски има контузија на стапалото, станува збор за сериозна повреда. Добро е што нема скршеница, туку има голем оток“, откри македонскиот селектор.

Селекторот потврди дека нема да повика други фудбалери во репрезентацијата, туку преостанаите 26-мина ќе бидат во конкуренција за четири натпревари во јунскиот циклус во Лигата на нациите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија38 минути

Ковачевски: Ги реализираме ветувањата, политиките на раст на платите и на животниот стандард продолжуваат

Покачувањето на платите, покачувањето на пензиите, покачувањето на стандардот на граѓаните е она на што останавме доследни и на што...

Македонија2 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ3 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Европа3 часа

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа7 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа7 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа7 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија17 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија18 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет20 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија22 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет24 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија1 ден

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија1 ден

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...