Контакт

Спорт

Роналдо со магичен старт на 2020! Два гола за победа над Парма (видео)

Објавено пред

Кристијано Роналдо ја почна 2020 со стил, откако ги постигна двата гола за Јувентус за 2:1 победата над Парма за три поени со кои се одвоија на +4 пред Интер на табелата во Серија А.

Откако ја почна годината со хет-трик против Каљари (4:0 победа), Роналдо стрелаше против Рома (1:2 победа) и сега против Парма за да собере шест гола само во јануари или 11 гола во последните седум меча од Серија А, иако за неколку години ќе го прослави својот 35. роденден.

Португалецот го отвори резултатот во 44. минута од мечот, кога неговиот удар беше пренасочен од одбранбените играчи на гостите за 1:0. Сепак, гостите успеаја во 55. минута да израмнат преку Корнелиус со убав гол со глава, по што на сцената повторно стапи Роналдо само три минути подоцна кога убавата топка на Дибала ја смести во голот на гостите.

Спорт

Мајорка се врати во Ла лига по поразот на Алмерија

Објавено пред

Мајорка, клубот на македонскиот репрезентативец Александар Трајковски, експресно се врати во Ла лига, откако го потврдија второто место на табелата во втората лига зад уште еден повратник, Еспањол, откако третопласираната Алмерија загуби со 3:2 од Картахена.

Поразот ги остава Алмерија на 67 поени на два меча пред крајот, додека Мајорка, која утре гостува кај Тенерифе има 75 поени и три преостанати мечеви. Мајорка заостанува само три поени зад Еспањол и до крајот на сезоната можат да ја освојат и второлигашката титула.

За третото место кое води во елитата најверојатно ќе се борат во бараж Алмерија, Леганес, Џирона, Спортинг Хихон и Рајо Валјекано.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-37-32502”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Дешам го објави списокот, на него е и Бензема!

Објавено пред

Францускиот селектор Дидие Дешам го објави официјалниот список со 26 фудбалери што ќе настапат на Европското првенство потврдувајќи ги вестите дека по шест години егзил во синиот дрес, се враќа и ѕвездата на Реал Мадрид, Карим Бензема.

Бензема беше протеран од репрезентацијата на крајот на 2015 година кога од својот соиграч Матју Валбуена беше обвинет дека бил дел од заговорот за уценување на Валбуена со секс-лента. Оваа сезона Бензема е во одлична форма со 29 гола во 45 меча.

ГОЛМАНИ: Љорис, Манданда, Мањан.

ОДБРАНА: Павар, Дубоа, Зума, Варан, Кимпембе, Ленгле, Л.Ернандез, Дињ, Кунде.

СРЕДЕН РЕД: Погба, Канте, Рабио, Толисо, Сисоко, Лемар

НАПАД: Бен Једер, Бензема, Коман, Дембеле, Жиру, Гризман, Мбапе, Турам

Прикажи повеќе...

Спорт

„Магијата“ на Кавани недоволна за победа над Фулам, Јунајтед уште не се втори

Објавено пред

Ниту фантастичниот гол од 40-тина метри на Единсон Кавани, со кој тој се приклучи на елитната група напаѓачи на Манчестер јунајтед, не беше доволен за „ѓаволите“ да ги победат Фулам во претпоследното коло во Премиер лигата, и во исто време да го обезбедат второто место на табелата на „ѓаволите“, зад недостижните Манчестер сити.

За Уругваецот ова беше 10. гол оваа сезона, овојпат пред 10.000 фанови на „Олд Трафорд“, со што се приклучи на Теди Шерингам и Златан Ибрахимовиќ како единствени фудбалери со над 33 години кои постигнале барем 10 гола за „ѓаволите“ во една сезона. Теди Шерингам во 2000/01 постигна 15 гола во Премиер лигата за Јунајтед да ја освоја титулата, додека Ибрахимовиќ во 2016/17 постигна 17 гола, а Јунајтед ја освоија титулата од Лига Европа и Карабао купот. Кавани исто така го израмни остварувањето на неговиот сонародник Диего Форлан.

И покрај доминацијата, Јунајтед не успеа да постигне втор гол, пред во 76. минута ова да биде казнето по една брза акција на Фулам, Џо Брајан да израмни на 1:1. Ова значи дека второто место на Јунајтед уште не е гарантирано, бидејќи Лестер може да ги престигне со две победи до крајот на сезоната.

Во вториот меч, Лидс на Езѓан Алиоски, стигна до 0:2 победа на гости кај Саутемптон со головите на Патрик Бамфорд и Тејлор Робертс.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-29415”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Премиерот Зоран Заев допатува во Брисел, каде што вечерва, по покана на потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за...

Македонија3 часа

Полицискиот час останува во сила до 1 јуни, одлучи Владата

На денешната седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок активните мерки за ограничување на движењето, наместо...

Свет4 часа

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена....

Свет7 часа

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија7 часа

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија9 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија10 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ11 час

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија13 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет13 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија13 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет14 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет14 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет14 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет14 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион1 ден

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија1 ден

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија1 ден

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Досие