Контакт

Спорт

Роналдо знае за кој клуб никогаш не би играл

Објавено пред

Кристијано Роналдо проговорил за медиумските шпекулации што го поврзуваат со трансфер во Манчестер сити. „Граѓаните“ во преодниот рок се во потрага по напаѓач кога по заминувањето на Серхио Агуеро останаа само со Габриел Жесус.

Хари Кејн е прва желба на Пеп Гвардиола, но овој трансфер ќе биде тежок за реализација. Тотенхем нема да го пушти капитенот за помалку од 160 милиони евра.

Поради тоа, се појавија шпекулации дека на „Етихад“ размислувале за Кристијано Роналдо.

„Да играм за Сити, а не за Јунајтед? Никогаш нема да го направам тоа. Зошто? Моето срце е во Манчестер јунајтед“, рекол Роналдо и дополнил.

„Можам да кажам дека би било многу, многу, многу тешко да се носи дресот на Манчестер сити. Би било тешко поради Манчестер јунајтед“.

Барем засега Роналдо останува во Јувентус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

По економската „бомба“ во Ла лига, Барса уште денеска може да потпише со Меси!

Објавено пред

Шпанската Ла лига успеа да добие финансиска инјекција од 2.7 милијарди евра по склучувањето на договорот со американската „ЦВЦ Капитал партнерс“, што во исто време е одлична вест за Барселона, која се обидува да го комплетира новиот договор на Лионел Меси.

По преговори подолги од една година, инвестицијата веднаш ќе биде пренесена на тимовите кога ќе биде одобрена – 15 отсто од 2.7 милијарди евра веднаш можат да се искористат за засилување на клубовите, додека останакот ќе оди на подобрување на инфраструктурата на клубовите.

Инвестицијата ја цени шпанската прва лига на фантастични 24 милијарди евра, а доаѓа така што „ЦВЦ“ го преземе ризикот – тие ги внесуваат парите во лигата, која потоа ќе треба да плати процент од профитот. Нема гаранции за инвеститорите.

Од сумата за клубовите, Барселона ќе добие околу 270 милиони евра, додека Реал Мадрид нешто помалку – 261 милиони евра. Според „Марка“, оваа вест посебно ги израдувала во каталонскиот клуб, кој може да го потврди новиот договор на Меси уште денеска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стојановиќ не му се лути на Ѓоковиќ: Беше чест

Објавено пред

Српската тенисерка, Нина Стојановиќ, очигледно не жали што пропушти шанса да се бори за олимписка бронза, откако Новак Ѓоковиќ се повлече од мечот по неговиот пораз во мечот за третот место во сингл, туку вели дека била вистинска чест да се дели теренот со светскиот број 1.

„Само јас знам какво е чувството да се загуби шанса да го играш најважниот меч во кариерата и да се бориш за олимписки медал. Но, исто така јас знам колку овој турнир ме исполни со емоции и ми донесе среќа. Благодарна сум што бев меѓу најдобрите светски спортисти и да ја претставувам Србија со најдобриот во историјата на спортот. Годината продолжува, предизвиците се пред нас“, вели Стојановиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ериксен ги посети колегите во Интер

Објавено пред

Данскиот ас Кристијан Ериксен денеска се врати во Сунинг тренинг-центарот во Апијано Џентиле, каде што се сретнал со вработените во Интер, со новиот тренер Симоне Инзаги и со своите соиграчи.

Клубот потврди дека фудбалерот од средниот ред, кој доби срцев напад на првиот меч на Данска на ЕУРО 2020 и мораше да биде враќан во живот, ќе работи според советите на данските лекари од Копенхаген, откако е невозможно да игра за Интер додека му е вграден минијатурен дефибрилатор во срцето.

„Утрово Кристијан Ериксен го посети тренинг-центарот во Апијано Џентиле, каде што се сретна со директорите, тренерот, соиграчите и сите во клубот. Тој е во одлична физичка и ментална форма и сега ќе продолжи со програмата предложена од лекарите во Копенхаген, со кои ќе се координираат сите наредни чекори“, велат од Интер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Пожарот во Пехчево засега не може да се гасне со хеликоптери, леталата се вратиле назад

Петте хеликоптери, два македонски и три српски, кои беа пратени да го гаснат пожарот во Пехчево, се враќаат назад. Ова...

Македонија26 минути

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија42 минути

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија2 часа

(Видео) Пожарот во Пехчево се шири и накај Беровско, локалните власти бараат помош од жителите

Градоначалникот на општина Берово, Звонко Пекевски, попладнево преку социјалните мрежи упати порака со која алармира за сериозноста на силниот пожар...

Македонија2 часа

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија4 часа

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ7 часа

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион9 часа

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа9 часа

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија10 часа

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија10 часа

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион10 часа

(Видео) Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувнаа во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите сѐ уште се борат со 40 од нив, кои...

Свет10 часа

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар може само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и во театар без потврда за вакцинација, изјави...

Топ22 часа

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија1 ден

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија1 ден

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија1 ден

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија1 ден

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Досие