Контакт

Спорт

„Росонерите“ му го расипаа враќањето на Михајловиќ на клупата на Болоња (видео)

Објавено пред

Синиша Михајловиќ се врати на клупата на Болоња по последната тура на хемотерапија, но фудбалерите на Милан му го расипаа кам-бекот однесувајќи 3:2 победа на „Ренато Дал’Ара“.

Михајловиќ доби аплаузи од домашната публика откако се врати на своето работно место по последната тура на хемотерапија за леукемијата и по трансплантација на коскената срж, а моментот беше посебен бидејќи го пречекуваше тимот кому му беше тренер во минатото.

Кшиштоф Пјонтек уште во 15. минута ги донесе гостите во водство со гол од пенал, пред Тео Ернандез во 32. минута да зголеми на 0:2. Сепак, Ернандез само осум минути подоцна си постигна автогол, давајќи надеж дека Болоња може да извлече барем реми.

Џакомо Бонавентура само што почна второто полувреме ја врати предноста од два гола за Милан, меѓутоа финишот на мечот беше многу интересен, откако Никола Сенсоне од пенал во 84. минута намали на 2:3.

Сепак, Милан изддржа и конечно сврза две победи во низа под водство на Стефано Пиоли и да се искачи на 9. место на табелата со 20 поени. Болоња пак, не успеа по сензационалната 2:1 победа над Наполи да собори уште еден голем ривал, и останува на 13. место на табелата со 16 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Домашен

(Видео) Александар Кирковски за рекордно време реализира брзинско искачување на Пелистер

Објавено пред

На 22 јули годинава Александар Кирковски, планинар и планински тркач, реализира брзинско искачување на врвот Пелистер 2601 мнв со старт од Инфоцентар по патеката “преку Болници“.

Рутата до врвот и назад е долга вкупно 19 километри со 1200 висински метри, а Александар ја мина за вкупно 2 часа 05 минути и 31 секунда (1 час 16 минути успон, 49 минути спуст) што претставува најдобро регистрирано време досега на планината. За време на овој потфат имаше поддршка од битолските планинари: Горан Кузмановски, Саша Грбиќ, Стефан Петровски, Даниело Божиновски и Влатко Гроздановски.

Претходниот рекорд на оваа патека изнесуваше 2 часа 10 минути, а постои реално очекување во планинската заедница дека во иднина е можно оваа дистанца да се мине под 2 часа.

Брзинските искачувања на високите планини се актуелни од 90-тите години на Алпите, а во последните десетина години доживуваат светска популаризација. Со појавата на коронавирусот и откажувањето на најголем дел од спортските настани ширум светот, се повеќе спортисти се насочени кон различен тип на индивидуални потфати.

Во претходните неколку години Кирковски има реализирано брзински искачувања на повеќе светски врвови како Аконкагва 6962 мнв, Елбрус 5642 мнв, Мон Блан 4810 мнв, Матерхорн 4478 мнв и други.

Прикажи повеќе...

Спорт

Андреа Пирло официјално на клупата на Јуве!

Објавено пред

Јувентус ги потврдија шпекулациите и го именуваа Андреа Пирло како тренер на клубот откако го отпуштија Маурицио Сари, само една недела откако го именуваа поранешниот фудбалер на клубот како тренер на У-23 тимот (неофицијално Јувентус-Б).

„Андреа Пирло е нов тренер на Јувентус. 41-годишниот Пирло е роден во Флоре во провинцијата Бреша и имаше легендарна кариера како фудбалер и тренер, освојувајќи ја Лигата на шампионите и Светското првенство. Во четири години во клубот, тој освои исто толку лигашк титули, и еден трофеј од Копа Италија. Денеска е почеток на ново поглавје во неговата кариера – од Маестро до Мистер. Од денеска тој е тренер на луѓето на Јувентус, и клубот му ја дава целосната доверба“, се вели во соопштението на Јуве.

Ова е прва тренерска работа за Пирло, кој го заменува Сари, кој доби отказ неколку часа по елиминацијата од Лион во Лигата на шампионите, откако ја освои деветтата титула во низа во Серија А.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПМФЛ: Борец сред Скопје го зема „скалпот“ на шампионот Вардар уште во 2. минута

Објавено пред

Во корона-услови попладнево започна 29-тата сезона во ПМФЛ.

На стартот, на нашиот најголем стадион некрунисаниот шампион од минатата сезона Вардар го пречека Борец од Велес. Гостинската екипа постигна еден гол доволен да направи „изненадување“ и да ги однесе трите бода.

Никола Радовиќ уште на стартот, во втората минута, со првиот удар кон голот на голманот на Вардар, Илиќ донесе предност за Борец.

Познати се турбуленциите во Вардар откако Сергеј Самсоненко одби повеќе да го финансира најтрофејниот македонски клуб.

До крајот на мечот иако гостите од Велес имаа уште неколку убави шанси за зголемување на водството, сепак резултатот остана непроменет.

Македонски фудбал се игра по пауза од 5 месеци, а сезонава ПМФЛ се состои со 12 екипи (Пелистер и Беласица се новајлии), 2 повеќе од минатото првенство.

Останатите дуели од 1. коло во ПМФЛ се играат утре со почеток од 17.30 часот, а дуелите се:
Шкупи – Шкендија, Македонија ЃП – Работнички, Пелистер – А. Пандев, Беласица – Силекс, Ренова – Струга ТЛ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет4 часа

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија4 часа

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет6 часа

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет7 часа

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија7 часа

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет8 часа

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион9 часа

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија9 часа

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија11 час

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ11 час

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија12 часа

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет12 часа

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Свет13 часа

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Македонија13 часа

Деветнаесет години од нападот кај Карпалак во кој беа убиени 10 војници

Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Свет1 ден

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет1 ден

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Топ1 ден

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Досие