Контакт

Спорт

Рубен Дијаш играч на сезоната во Премиер лигата

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер сити, Рубен Дијаш (24) го доби признанието за најдобар играч во Премиер лигата, во сезоната 2021/2022.

dobivaj vesti na viber

Репрезентативецот на Португалија, во изборот победи пред соиграчот Кевин Де Брујне и Хари Кејн од Тотенхем, кој сезоната ја заврши како најдобар стрелец и асистент во Премиер лигата.

Покрај овие тројца во изборот беа уште и Бруно Фернандеш од Манчестер јунајтед, Џек Грилиш (Астон Вила), Мохамед Салах (Ливерпул), Томас Соучек (Вест Хем) и Мејсон Маунт (Челси).

Успехот на Дијаш е уште поголем ако се знае дека, сезоната 2021/2022 беше прва за него во Премиер лигата. Португалецот, минатото лето, за 65 милиони евра од Бенфика се пресели во Манчестер сити.

Со Дијаш во тимот, Сити зебележале 23 победи на 32 натпревари, на 15 натпревари „граѓаните“ не примиле гол. Во текот на сезоната, Дијаш имал 35 интервенции, добил 24 дуели, блокирал 23 удари и освоил 135 топки.

Претходно и новинарите го прогласија Рубен Дијаш за играч на сезоната во Премиер лигата.

Новинарите го избраа играчот на сезоната во Премиер лигата©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Објавено пред

Реал Мадрид се приклучи на Барселона, Осасуна и Атлетик Билбао во полуфиналето на Копа дел реј, откако во интересен, интензивен и контроверзен меч на „Сантијаго Бернабеу“ успеа да ги совлада лутите градски ривали, Атлетико Мадрид со 3:1 по продолженијата.

dobivaj vesti na viber

На мечот му претходеа контроверзи, откако навивачите на Атлетико Мадрид „обесија“ кукла од Винисиус Жуниор на еден од мостовите во Мадрид со порака: „Мадрид го мрази Реал“, а во деновите пред мечот во шпанските медиуми нашироко се пишуваше за наводната „забрана“ на навивачи на Атлетико на „Бернабеу“. Ова од Реал го демантираа, но потврдија дека доделиле под 350 билети за навивачите на Атлетико, бидејќи тие го направиле истото на претходниот меч на „Метрополитано“.

На теренот, првото полувреме, дефинитивно му припадна на тимот на Диего Симеоне, а поранешниот фудбалер на Реал, Алваро Мората во 19. минута го отвори резултатот по асистенцијата на Нахуел Молина. Второто полувреме, пак, започна со поинаква игра на „кралевите“, кои постојано вршеа притисок на голот на Јан Облак, пред во 79. минута од мечот супер-замената Родриго, конечно, да израмни.

Ритамот целосно се смени во продолженијата, кога Стеван Савиќ успеа да добие два жолти картони за две минути во 97. и 99. минута, за само пет минути подоцна, Карим Бензема да постигне гол за водство на Реал. Винисиус, кој беше во центарот на контроверзите пред мечот, во 120. минута од мечот стави точка за полуфинале на „кралевите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Објавено пред

Атлетик Билбао успеа да ги совлада Валенсија со 3:1 на гости за да се пласира во полуфиналето на Кралскиот куп, приклучувајќи се на Барселона и на Осасуна, во исчекување на последниот полуфиналист по градското дерби меѓу Реал и Атлетико.

dobivaj vesti na viber

Икер Муниан ги донесе гостите во водство во 35. минута од мечот, пред Валенсија да успее да израмни со автоголот на Оскар де Маркос во 43. минута, за Нико Вилијамс со одличен гол по асистенцијата на неговиот постар брат Ињаки во 45. минута пак да ги донесе Билбао во водство.

Промените кои ги направи Џенаро Гатузо на полувреме донесоа поголема иницијатива на Валенсија, но во 74. минута беше досуден пенал за Атлетик, кој Микел Весга го реализираше за конечни 1:3.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија

Објавено пред

Реал Мадрид се искачи на првото место на евролигашката табела, откако во големото шпанско и европско дерби по продолженијата со 91:86 беа подобри од Барселона во фантастичен меч полн со пресврти.

dobivaj vesti na viber

Во последната четвртина, Реал надополни двоцифрена разлика предводени од Серхио Љуљ, за во продолжението да доминира Џанан Муса за голем триумф во „Визинк центарот“. Мус, постигна половина од своите 18 поени во продолжението за да ја осигура победата.

Покрај Муса, Дек имаше одличен меч со 23 поени, 7 скока и една асистенција, додека Љуљ заврши со 17 поени. Кај Барселона, повторно најдобар беше Миртиќ со 15 поени и 2 скока.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион7 часа

Курти: На Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека на Косово нема српски општини и дека договорот за формирање Заедница на српски...

Свет8 часа

Претседателот на Израел ја повика ЕУ да го искорени антисемитизмот

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави денеска дека антисемитизмот е во пораст во западниот свет и апелираше до Европската унија да...

Македонија11 часа

Градоначалникот на Крива Паланка, кој удри полицаец, заработи прекршочна пријава

Случајот со боксовите од градоначалникот на Крива Паланка, Сашо Митовски, кон полицаецот Кристофер Стоевски стигна и на седницата за пратенички...

Македонија14 часа

Мицкоски: За да останат на власт, отстапија и прифатија сè, невозможно ќе биде да се исправат нивните грешки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека тоа што се случува со Бугарија е нешто за што како партија предупредувале...

Македонија14 часа

„Повлекувањето на амбасадорот во Софија е неосновано“ – Османи смета дека Бугарија потклекнува на провокации

Бујар Османи, министер за надворешни работи, изрази жалење оти Бугарија го повлече амбасадорот во Македонија, Ангел Ангелов. Смета дека тоа...

Култура14 часа

Арсовска: Со ревизија откриени 250 незаконски договори во МКЦ, шанкери добивале 750 евра месечно

Лаги и манипулации се обвинувањата за директорската смена и за кратењето на буџетот на Младинскиот културен центар (МКЦ), вели градоначалничката...

Македонија16 часа

ЦУК: Стабилна е состојбата со излевањето на Вардар во Зелениково и во Велешко, но опасноста не е надмината

Состојбата во Зелениково и во Велешко е стабилна и излевањето на реката Вардар е стопирано, информираа утрово од Центарот за...

Топ16 часа

Скопјанец викнал жена на кафе и почнал да ја допира, го одбила, па ја истепал и ја заклучил

Против 60-годишен скопјанец Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за кривични дела тешка телесна повреда од член 131 став 1...

Регион17 часа

Лајчак: Во Приштина согласност за спроведување на сите договори со Белград

Специјалниот претставник на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, по вчерашната ненајавена посета на Приштина, соопшти...

Македонија17 часа

Милков: Не можеме да го прифатиме наративот дека Пендиков бил дилер

Бугарија ќе ги преземе сите мерки за случајот со Пендиков и тие се веќе во тек. Ова за БТВ го...

Свет17 часа

(Видео) Зеленски: Немам интерес да се сретнам со Путин, тој е никој за мене

Украинскиот претседател Володимир Зеленски за „Скај њуз“ изјави дека не е заинтересиран да се сретне со Владимир Путин за мировни...

Македонија18 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Попусливоста кон Бугарија поттикната поради штитење на криминалот на Ковачевски и Ахмети донесе нова блокада

Попусливоста кон Бугарија поттикната поради штитење на криминалот на Ковачевски и Ахмети донесоа нова блокада, прифатија сè што бараше Бугарија,...

Свет18 часа

Путин: Ние сме гарант на уставниот поредок на Австрија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека американските трупи во Германија сè уште се окупаторски сили и во правна смисла...

Свет18 часа

Американски генерал: Најновото оружје што Украина ќе го добие од САД ќе предизвика паника во руските редови

Пензионираниот американски генерал-полковник Бен Хоџис во средата изјави дека оружјето што САД наводно набргу ќе ѝ го обезбедат на Украина...

Свет19 часа

Канаѓанка се обидела да го отруе Трамп: Ги уништуваш САД и ги водиш до катастрофа

Паскале Сесил Вероник Фериер, жена со француско и канадско државјанство, денеска се изјасни за виновна за испраќање писма со отров...

Свет19 часа

Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во Нигерија

Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во централна Нигерија, а многу други се повредени, изјави владин претставник. Инцидентот...

Македонија1 ден

Бугарија го повлече амбасадорот и ги замрзнува сите меѓудржавни проекти со Македонија

Бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангел Ангелов останува во Софија се’ додека, според бугарските власти, не се случи вистинска промена, а...

Македонија1 ден

МНР: Безбедносните органи да донесат одлука за ограничување на пристапот на Џамбаски

Министерството за надворешни работи реагираше со осуда за изјавите на европратеникот Џамбаски за што по дипломатски пат го известува и...

Топ1 ден

Пензионер почина по удар од автомобил во Куманово – возачот побегнал, па бил пронајден

Седумдесетгодишник од Куманово почина во сообраќајна несреќа. Според информациите од полицијата, тој управувајќи велосипед бил прегазен од автомобил чијшто возач...

Македонија1 ден

Уставниот суд ја укина одлуката за спорниот ДУП во Центар кој ги опфаќа и парцелите на Водно

Уставниот суд на денешната седница одлучи да ја укине Одлуката со која на 18 јули 2014-та година Советот на општина...