Контакт

Спорт

Руни контра својот поранешен соиграч: Однесувањето на Роналдо беше неприфатливо

Објавено пред

Однесувањето на Кристијано Роналдо во Манчестер јунајтед оваа сезона е неприфатливо, вели неговиот поранешен соиграч Вејн Руни оценувајќи дека Португалецот направил несакани пречки во тимот.

dobivaj vesti na viber

Петкратниот освојувач на „Златната топка“ се надеваше дека ќе го принуди тимот да го продаде во текот на летото, но на крајот 37-годишниот ветеран остана на „Олд Трафорд“, каде што неколкупати се најде на насловните страници откако поголемиот дел од сезоната ја помина на клупата, а исто така беше казнет кога одби да влезе во игра на мечот со Тотенхем. Во 16 настапи тој има постигнато само 3 гола.

„Кариерата што тој ја имаше, таква имаат само тој и Лео Меси како двајца најдобри на сите времиња, но работите што ги направи од почетокот на сезоната во Манчестер јунајтед не се прифатливи. Гледам дека Рој Кин го брани на ТВ, но Рој немаше да го трпи во соблекувалната. Тоа е пречка за Јунајтед, која е непотребна во моментот кога се обидуваат да го градат тимот и Кристијано требаше да ја држи главата долу и да биде подготвен кога ќе му е потребен на менаџерот. Ако го направи тоа, ќе вреди за тимот, ако не, ќе биде несакана пречка“, вели Руни.

Спорт

Маркус Рашфорд го постигна 100. гол за Англија на Светските првенства

Објавено пред

Маркус Рашфорд по вторпат стрелаше против Велс, за практично да ја потврди победата на Англичаните и да ја има честа да го постигне 100. гол за Англија на Мундијалите.

dobivaj vesti na viber

Покрај тоа, ѕвездата на Манчестер јунајтед стана првиот фудбалер на „ѓаволите“ кој дал три гола на едно СП по легендарниот Боби Чарлтон во 1966 година. Рашфорд со три гола се израмнува со Коди Гакпо (Холандија), Килијан Мбапе (Франција) и Енер Валенсија (Еквадор) како најдобар стрелец на шампионатот.

Рашфорд и Фоден за две минути ги „нокаутираа“ Велшаните

Прикажи повеќе...

Спорт

Пелистер го победи Мотор, на добар пат за осминафинале во Европската лига

Објавено пред

Еурофарм Пелистер стигна до тешко извојувана, но значајна 33:30 (18:16) победа над украинскиот Мотор Запорожје во Диселдорф, Германија, со што се поставија во одлична положба да обезбедат пласман во осминафиналето на Европската лига на ЕХФ.

dobivaj vesti na viber

По тешкиот, но очекуван пораз од Фуксе Берлин во претходното коло, тимот на Ларс Валтерс ја забележа втората победа во четири кола, за да се на четвртото место во групата Д со ист скор, како и третопласираниот тим на Бидасоа Ирун.

Мотор имаа подобар старт на мечот, поведувајќи со 3:1, пред Пелистер да направи пресврт и да поведе со 6:3, предност која потоа не ја испуштија до крајот на мечот. Себастијан Хенеберг беше убедливо најдобар на теренот со дури 14 постигнати голови, а Мирко Радовиќ додаде четири гола.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-22631-44390”));

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

Дешам: Килијан Мбапе нема големо его!

Објавено пред

Францускиот селектор Дидие Дешам ги отфрла тврдењата дека неговата прва ѕвезда, Килијан Мбапе има „голем его“ и инсистира дека тој нема никакво влијание во неговиот избор на составот на „триколорите“.

dobivaj vesti na viber

Околу 23-годишниот Мбапе има голем број  тврдења дека има проблем со тоа што не трпи поголеми ѕвезди од себе, посебно во Пари Сен-Жермен, каде што доби фантастичен нов договор со големо влијание на одлуките на тимот. Но, Дешам најави дека може да го „ротира“ на мечот против Тунис и посочи дека тој го има авторитетот.

„Тој е физички подготвен и не треба да го менаџираме тоа, така што велите дека треба да го менаџирам неговото его? Што знаете за тоа? Јас знам, но вие не знаете. Килијан нема големо его, тоа не е вистина. Тој е клучен играч, но е тимски играч. Секако, несомнено сега е ѕвезда, нема веќе 18 години, туку има далеку поголемо искуство. Сака да игра утре, но нема да може да стартуваат сите. Можете да замислите колку фактори земам во предвид. И тоа е информација од прва рака“, вели Дешам.

Франција веќе има обезбедено пласман во осминафиналето по двете победи над Австралија и Данска, но сигурно ќе го задржат првото место во групата Д ако го победат и Тунис. Мбапе, како и Коди Гакпо има постигнато три гола на Мундијалот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Државна вечера во чест на Штајнмаер, Пендаровски наздрави за заедничка европска иднина

Дозволете ми со оваа крената чаша да ве повикам да наздравиме во чест на македонско-германското пријателство, соработката и заедничката европска...

Свет3 часа

Катар за првпат призна: Стотици работници загинаа при работа за Светското првенство во фудбал

Шефот на Светското првенство во Катар, Хасан Ал-Тавади за првпат потврди дека стотици работници – мигранти загинале за време на...

Свет4 часа

Заедничка изјава на министрите на НАТО во Букурешт: Решени сме да ја зголемиме помошта за Украина

НАТО ќе ја зголеми помошта за Украина, не само со воена опрема, туку и за обновување на критичната инфраструктура и...

Македонија5 часа

Штајнмаер во Собранието: Вие решавате како треба да изгледа македонскиот идентитет денес и во иднина

Германскиот претседател, Штајнмаер, во обраќањето во парламентот за време на денешната посета во Скопје ја реафирмираше германската поддршка за членството...

Македонија6 часа

(Интервју) Ленин Јовановски: Од Арсовска зависи дали в петок Скопје ќе биде блокирано

„Арсовска е маќеа на цело Скопје“, вели Ленин Јовановски, директор на „Слобода превоз“, во интервју за „Макфакс“. Од градоначалничката на Скопје,...

Македонија10 часа

Почина доктор Јовица Угриновски

По долго и тешко боледување, утрово почина доктор Јовица Угриновски. Веста ја објавија од болницата „Неуромедика“.   View this post...

Македонија10 часа

Дискриминирачки е 10.000 денари повисока плата да имаат вработени во министерства и секретаријати, предупреди Комисијата

Неоправдано е административците вработени во министерства и секретаријати да имаат 10.000 денари повисока плата од другите административци вработени до институциите,...

Свет11 часа

Русија планира гасна унија со две соседни земји

Русија разговара за потенцијална гасна унија со Казахстан и Узбекистан со цел да го зголеми снабдувањето со гас меѓу трите...

Македонија11 часа

Претседателката на Судскиот совет поднесе оставка

Претседателката на Судскиот совет, Павлина Црвенковска, поднесе оставка од функцијата. „Ја известувам јавноста дека поднесувам оставка од позицијата претседател на...

Европа11 часа

Столтенберг: Ќе ја браниме секоја педа од нашата територија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска во Букурешт изјави дека воената алијанса е подготвена да ја брани секоја педа...

Свет12 часа

Папата Франциско ги навреди Русите, Захарова бурно реагира

Папата Франциско изјави дека најсурови меѓу руската армија во Украина се Чеченците, Бурјатите и другите „што не се дел од...

Свет12 часа

Унгарија, поради скапата струја, затвора стадиони, библиотеки, театри и базени

Драстичниот пораст на цените на енергијата ја принуди Унгарија да ги затвори библиотеките, театрите, базените и нејзините нови стадиони во...

Македонија13 часа

МОН: Испорачан дел од новите печатени учебници за основно образование

Министерството за образование и наука информира дека испораката на учебниците за прво, второ, четврто и за петто одделение во основното...

Свет13 часа

Британскиот премиер: Заврши златната доба на односите со Кина

Британскиот премиер Риши Сунак синоќа изјави дека т.н. златна ера на односите со Кина заврши со оценување дека таа земја...

Свет13 часа

Кличко: Нема да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ, ќе поставиме новогодишни елки во Киев

Киев планира да постави новогодишни елки, без светилки, во оштетениот град и покрај нападите на руската инфраструктура, кои оставија делови...

Европа1 ден

Шефот на НАТО: Путин сака да ја искористи зимата како оружје за војна

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа украинската електрична мрежа, гасната инфраструктура и основните услуги за луѓето, изјави генералниот секретар...

Економија1 ден

Евростат: На Европejците сè потешко им е да врзат крај со крај

Сè повеќе Европејци сè потешко врзуваат крај со крај поради растот на цените кои ги намалуваат нивните приходи, се наведува...

Европа1 ден

Француски пратеник: „Зеленски сака да ја вовлече Европа во трета светска војна, тој е опасна личност“

Франција треба да престане да му доставува оружје на Володимир Зеленски, кој се обидува да започне трета светска војна, рече...

Топ1 ден

Приведен малолетник кој извршил обљуба врз малолетничка од Скопје

Ноќеска по полноќ, бил приведен малолетник кој се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка од Скопје. Имено, според полицијата, денеска...

Европа1 ден

Вучиќ од Норвешка: Ситуацијата на Косово врие, Курти се повикува на силата на западните земји

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е во посета на Норвешка, каде што денеска и утре ќе разговара со државниот врв....