Контакт

Спорт

Руски е-спортс тим доби 18.2 милиони долари на „Дота 2“ шампионатот

Објавено пред

Рускиот тим „Тим Спирит“ е шампион во „Дота 2“ е-спортс тунрирот, освојувајќи неверојатни 18.2 милиони долари по победата над тимот „ПСГ:ЛДГ“ во финалето.

„Духот“ поведе со 2:0, но противничкиот тим, инаку поврзан со францускиот фудбалски гигант Пари Сен-Жермен се бореше до крај за на крајот да загуба со 3:2. Тие ќе однесат дома 5.2 милиони долари, додека третопласираниот „Тим Сикрет“ освои 3.6 милиони долари.

По групната фаза на турнирот од 18 тимови, кој се играше во „Националната арена“ во Букурешт, Романија, најдобри беа петчлениот тим составен од Русите Јарослав Најденов (Мипошка), Магомед Халилов (Колапс), Александер Хертек (Торонтотокио) и Украинците Мирослав Колпаков (Мира) и Иља Муљарчук (Јаторо).

„Не знам што да кажам, не знам дали ќе ја браниме титулата. Можеби ќе се пензионираме имаме голема награда. Има ли смисла да играме ‘Дота’ повеќе“, вели Најденов.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Преговорите одат бавно – Дембеле ќе замине од Барселона

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Џоан Лапорта, потврдил дека бавно напредуваат преговорите со менаџерот на Усман Дембеле. Вториот најскап играч во историјата на Барселона има договор до крајот на сезоната. Менаџерот го наговарал да се пресели во Премиер лигата.

Дембеле, играч во кого Барселона вложи 135 милиони евра, не доби речиси ништо, а може да биде и полошо. Францускиот репрезентативец може без обесштетување да го напушти клубот во летниот преоден рок или за мала сума да замине во јануари.

„Продолжувањето на договорот со Дембеле тече многу бавно. Не го планиравме тоа. Ние сакаме тој да остане во клубот. Би може да биде клучен играч доколку остане“, рекол Лапорта.

Најголемиот проблем е што Барса на Дембеле му нуди палата од 10.000.000 евра, односно 2.000.000 помалку од она што сега го заработува.

Неговиот менаџер смета дека во Премиер лигата ќе добие значително поголема плата.

Прикажи повеќе...

Популарно

Нови вредни акции на Спорт Лајф!

Објавено пред

Од 30 ноември до 30 декември, играчите на Sport Life ќе имаат Втора шанса за подарок.

Играчите со најмногу тикети со еден промашен натпревар според правилата на „Втора кеш шанса“ ги очекуваат вредни подароци. Најдобриот ќе добие „Iphone 13“, второпласираниот – „Samsung“ смарт телевизор (55 инчен, кристал 4К лед екран), а за третото место следуваат 500.000 СЛ маркет поени.

Акцијата ги опфаќа само тикетите со една комбинација, микс тикетите и тикетите уплатени од понудата за обложување во живо, со приложување на СЛ клуб картичката.

За членовите на СЛ клубот во тек е уште една екслузивната понуда – тоа е Sport Life менито за „спортските гурмани“.

Секој ден, од понеделник до петок, играчите кои ќе ги уплатат тикетите со приложување на својата СЛ Клуб картичка, имаат можност да освојат различни бонуси и подароци како на пример: 10% бонус на сите игри, 10% кеш бек, двојно поени за СЛ маркет, 500 денари вредносен ваучер на СЛ клуб картичка и 10% бонус на игрите на голови.

Дополнително Sport Life ви ја нуди да ја симнете и новата андроид апликација за целосен преглед на комплетната понуда и можност за брз тикет.

Сите дополнителни информации како вашиот тикет да вреди повеќе, можете да ги прочитате на www.sportlife.com.mk

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Спорт

Комисо: За Влаховиќ мора да преговарате со мене, не со менаџерите

Објавено пред

Претседателот на Фиорентина, Роко Комисо, им испратил јасна порака на клубовите кои се заинтересирани за Душан Влаховиќ. Сите оние кои се заинтересиран да го донесат првиот стрелец во Серија, во јануарскиот преоден рок, ќе треба да преговараат со Комисо.

Влахоиќ одби да го продолжи договорот кој му истекува во јуни 2023 година. Тој ќе го напушти клубот, прашање е само кога. Самиот неколку пати изјави дека сака да остане до крајот на сезоната во Фирентина.

Најчесто со српскиот репрезентативец се поврзуваат Јувентус, Арсенал и Тотенхем.

Комисо изминатите месеи имаше проблеми со менаџерите на Влаховиќ, кои без негово знаење преговарале околу трансферот.

„Не знам дали Јувентус и Арсенал ќе можат воопшто да го донесат Влаховиќ во јануари. Сакам само да им порачам дека ние сме „сопствениците“ на Влаховиќ. Мора да преговараат со нас, не со неговите менаџери“, изјавил Комисо за „Радио 24“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Македонија2 часа

Граѓаните утре ќе можат да им оддадат последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Министерството за надворешни работи информира дека утре (3 декември), во 9 часот, на скопскиот аеродром се очекува да пристигнат посмртните...

Европа4 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија5 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија7 часа

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа7 часа

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија8 часа

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет9 часа

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија23 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија23 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија1 ден

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет1 ден

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија1 ден

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија1 ден

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија1 ден

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија1 ден

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет1 ден

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија1 ден

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа1 ден

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Досие