Контакт

Спорт

Садио Мане првпат со наградата за најдобар африкански фудбалер

Објавено пред

Ѕвездата на Ливерпул и на сенегалската репрезентација, Садио Мане првпат во кариерата ја доби наградата за најдобар африкански фудбалер, победувајќи го соиграчот Мохамед Салах и Ријад Марез од Манчестер сити, додека фудбалерката на Барселона и на нигеријската репрезентација, Асисат Ошоала е најдобра фудбалерка од Африка.

Сенегалецот ја доби наградата од четирикратниот освојувач на оваа награда, Самуел Ето на церемонија во Хургада, Египет. Мане последните две години завршуваше на второто место зад Салах, а сега е вториот Сенегалец со овој трофеј по уште еден фудбалер на Ливерпул, Ел Хаџи-Диуф во 2001 и 2002 година.

„Да бидам искрен, повеќе сакам да играм фудбал отколку да зборувам пред многу луѓе. Но, среќен и горд сум што добивам ваква награда. Сакам да се заблагодарам на семејството за овој голем ден и на сите Сенегалци кои гласаа за мене. Јас доаѓам од многу мало село кое се вика Бамбали, но сигурен сум дека денеска сите го гледаат ова“, изјави Мане.

Алжир ја доби наградата за тим на годината по освојувањето на Африканскиот куп на нации, додека Џамел Белмади е најдобар тренер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нов план на Ливерпул и Јунајтед: Европска Премиер лига за најголемите и најбогатите

Објавено пред

Само една недела откако не им успеа предлогот за „кратење“ на Премиер лигата на 18 тимови преку проектот „Биг пикчр“, англиските гиганти Ливерпул и Манчестер јунајтед имаат нов план – Европска Премиер лига вредна 6 милијарди долари, открива британскиот „Скај њуз“.

Со англискиот проект тие сакаа да имаат повеќе влијание и моќ во англискиот фудбал, додека со новиот проект, 18 клубови од Англија, Франција, Германија, Италија и Шпанија би формирале супер-силна лига веќе во 2022 година, проект кој е директна конкуренција на Лигата на шампионите на УЕФА, иако според „Скај“, дури и ФИФА е вклучена во проектот.

Гигантот од Вол Стрит „ЏП Морган“ ќе обезбеди 6 милијарди долари финансирање за старт на проектот, по што ќе ги собира парите од ТВ-договорите. Натпреварувањето со 18 клубови (од кои 5 од Англија) би оддржувало мечеви во текот на нормалната европска клупска сезона, по што би постоел и нокаут финиш за шампион, кој би заработувал стотина милиони долари.

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, кој долго време е поддржувач на формат на Супер лига на европската елита, е уште еден клучен човек во проектот, со низа шпански инвеститори, а двигатели на проектот се американските газди на Ливерпул (Џон Хенри) и Манчестер јунајтед (семејството Глејзер).

Ливерпул и Манчестер јунајтед бараат „кратење“ на Премиер лигата на 18 клуба

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе вечерва може да собори уште еден рекорд на Меси

Објавено пред

Францускиот шампион ПСЖ, вечерва, од 21 часот, во првото коло од новата сезона во Лигата на шампионите, е пред голем предизвик, на „Паркот на принцовите“ доаѓа Манчестер јунајтед.

Екипата предводена од Томас Тухел има големи проблеми со повредите, но нивната ударна игла – Нејмар и Мбапе се очекува да бидат во стројот. Токму на младиот Мбапе вечерва му треба еден гол за да собори уште еден рекорд и да влезе во историјата.

Мбапе во досегашната кариера во ЛШ има постигнато 19 гола. Ако вечерва погоди против „ѓаволите“, ќе стане најмладиот играч во историјата на ова натпреварување со 20 погодоци.

Тој рекорд сега е сопственост на Лео Меси, кој 20. гол го постигна на 22 години и 267 дена. Со оглед на тоа што Мбапе сè уште нема ниту 22 години, јасно е дека ќе го постигне рекордот ако даде барем еден гол до крајот на сезоната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шарапова купи ранч во Калифорнија за 8,6 милиони долари (фото)

Објавено пред

Руската тенисерка Марија Шарапова одлучила да се почести со недвижност, и тоа далеку од родната Русија. Таа купила ранч во Санта Барбара, Калифорнија, а за луксузот издвоила 8,6 милиони долари.

Главната куќа е скриена зад препознатлива црвена капија, плафонот е од дрво, а целото осветление е природно.

За потсетување, Русинката веќе има една куќа во Лос Анџелес.

Еве како изгледа новата инвестиција на Шарапова.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија1 час

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија3 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија4 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија6 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија8 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија8 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа9 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија9 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа10 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија11 час

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија11 час

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет11 час

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет12 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет12 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија1 ден

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет1 ден

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија1 ден

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Досие