Контакт

Спорт

Сала загинал од страшни повреди на главата и бил идентификуван преку отпечатоци на прстите

Објавено пред

Емилијано Сала загинал од повреди на главата и градите и морал да биде идентификуван преку отпечатоците на прстите, покажала аутопсијата на неговото тело во Дорсет, Велика Британија.

Сала, кој само што направи трансфер од Нант во Кардиф сити, леташе со пилотот Дејвид Иботсон кога нивниот авион падна во близината на Алдерни на 21 јануари. По потрагата организирана од семејството на Сала, беа пронајдени остатоци од авионот и телото на Сала на 4 февруари, додека телото на Иботсон уште не е пронајдено.

„Господинот Сала беше идентификуван на 7 февруари преку отпечатоците на прсти со помош на експертот Кристофер Бредбјури. Аутопсијата беше направена во ’Холи три лоџ’ во Дорсет, а како причина за смртта се наведува повреди на главата и градите“, изјави Јан Пери, претставникот на мртовечницата во Дорсет.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Леванте спаси поен против Еспањол во „бурен“ меч (видео)

Објавено пред

Леванте на македонскиот репрезентативец Енис Барди освои важен поен во борбата за опстанок во Ла лига, откако одигра 2:2 во возбудлив меч против Еспањол, иако гостите беа во водство двапати.

Еспањол дојде во водство преку Борха Иглесиас во 16. минута, но домаќините успеаја да израмнат преку Рубен Везо во 62. минута, за Еспањол само три минути подоцна повторно да дојде во водство преку Марк Рока. Важниот поен за клубот од Валенсија го обезбеди Рубен Рочина во 72. минута, за само две минути подоцна да го добие вториот жолт картон и да ги остави Леванте со 10 играчи до крајот на мечот.

Со поенот, Леванте се на 16. место во Ла лига со 34 поени, колку што има и 15-пласираната Џирона, Вилјареал има 33, а Валјадолид 32 на 18. место, кое води во втората лига.

Borja Iglesias 16′

Ruben Vezo 62′

Marc Roca 65′

Ruben Rochina 72′

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанците во Јунајтед лути – со нив поинаку се преговара отколку со Англичаните

Објавено пред

Шпанските фудбалери на Манчестер јунајтед не се задоволни бидејќи сметаат дека клубот им дава предност на англиските фудбалери во преговорите за нови договори, создавајќи нов проблем во соблекувалната на Оле Гунар Солксјер пред финишот на сезоната, јавува „Дејли мејл“.

Давид де Хеа, Андер Ерера и Хуан Мата и нивните агенти сметаат дека се третирани поинаку од клубот, кој наводно сака да се потпре на старата стратегија на „домашни“ фудбалери како под Сер Алекс Фергусон. Лук Шо, Крис Смолинг и Ешли Јанг веќе потпишаа нови договори со клубот од „Олд Трафорд“, но нема договори за Шпанците.

29-годишниот Ерера е блиску до трансфер во Пари Сен-Жермен откако не успеа да издејствува повисока плата во Јунајтед, 28-годишниот Де Хеа веќе цела година преговара со клубот, додека 30-годишниот Мата е исто така пред крајот на договорот.

Покрај овие тројца, Чилеанецот Алексис Санчез, близок пријател на Ерера, има катастрофална сезона и Јунајтед сакаат да се ослободат од неговите скапи услуги.

Изворите на „Дејли мејл“ тврдат дека клубот сака да промовира британски фудбалери, како и фудбалери кои излегле од нивната академија откако под Луис ван Гал и Жозе Мурињо се „изгореле“ со скапите трансфери.

Прикажи повеќе...

Спорт

Симеоне лут: Судијата го „удри“ Мората, јас добивав казни за глупости! (видео)

Објавено пред

Атлетико Мадрид го совлада Еибар со 1:0 во саботата, но повторно имаше контроверзи со „јорганџиите“, откако Томас Лемар во финишот ја донесе тешката победа, но и неверојатниот случај кога судијата Хавиер Алберола Рохас неочекувано го допре Алваро Мората на вратот во финишот, предизвикувајќи лута реакција на напаѓачот.

Тренерот Диего Симеоне беше лут по мечот, додавајќи дека тој добивал казна за допирање на четвртиот судија.

„Секако дека Алваро беше лут. Тоа ме потсети на моментот кога јас го направив истото на еден судија и добив суспензија од четири меча“, вели Симеоне.

И соиграчот на Мората, Коке беше шокиран.

„Никогаш не сум видел такво нешто. Не знам што треба да се случи. И нашите фудбалери некогаш грешеле со судиите, но овојпат вината беше кај судијата. Мора да се разгледа ситуацијата“, вели Коке.

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 201932 минути

До 13 часот гласале 284.942 гласачи, одѕивот е 20,45 отсто

Од обработени 75,50 отсто од избирачките места, до 13 часот на гласање излегле 284 942 гласачи или 20,45 отсто од...

Свет1 час

Осма експлозија ја стресе Шри Ланка, над 180 мртви

Осма експлозија одекна во Шри Ланка, јави „АФП“. Експлозијата се случила само половина час откако експлозивна направа била активирана покрај...

Топ1 час

Полицаец загина, а четири лица се повредени откако кумановец со ,,мерцедес” направил две сообраќајни несреќи

На 21.04.2019 во 00.45 часот на регионален пат Куманово – Свети Николе во близина на крстосница со населбата Ајдучка Чешма,...

Избори 20192 часа

Едно лице приведено во Аеродром, го фотографирало гласачкото ливче

Едно лице е приведено во Скопје за време на гласањето на претседателските избори, бидејќи го фотографирало гласачкото ливче, потврдуваат од...

Регион5 часа

Двајца загинати во авионска несреќа во Бугарија

Пилотот и патник на мал приватен авион вчера загинаа во Бугарија, кога воздухопловот се урнал во јужниот дел на земјата....

Свет5 часа

(Видео) Експлозии за католички Велигден во Шри Ланка, најмалку 50 мртви

Најмалку 50 лица загинаа, а повеќе од 200 се повредени во Шри Ланка во повеќе експлозии на неколку локации, вклучувајќи...

Избори 20196 часа

Изборите ќе ги следат 3.094 домашни и 419 странски набљудувачи

Гласањето за претседателските избори денеска и на 5 мај ќе го следат 3.094 се домашни набљудувачи, а 419 од странство....

Избори 20196 часа

Граѓаните бираат претседател на државата

На 3.480 избирачки места денеска 1.808.131 граѓани со право на глас по шести пат ќе бираат претседател на државата. Гласачите...

Свет17 часа

Поглед во внатрешноста на аеродромот во Сингапур – домот на највисокиот водопад во светот

По четиригодишна изградба и огромен медиумски интерес, долгоочекуваниот аеродром ,,скапоцениот камен” Чанги во Сингапур е официјално отворен. Аеродромот се протега...

Избори 201917 часа

ДИК: Гласањето помина без проблеми

Државната изборна комисија вечерва излезе со оценка дека денешното гласањето поминало тековно и без проблеми. Ден пред претседателските избори во...

Европа18 часа

Париз: Уапсени 126 лица на протестите на ,,Жолтите елеци”

На протестите на,,Жолтите елеци” во Париз се уапсени 126 лица, а полицијата со демонстрантите, кои подметнуваа и мали пожари, се...

Регион18 часа

САД ќе и испорачаат три хеликоптери ,,Блек Хок” на Албанија

Соединетите Американски Држави (САД) ќе испорачаат три хеликоптери ,,Блек Хок” во Албанија, со цел да ги зајакнат нивните воени капацитети,...

Регион20 часа

Трговски центар во Сараево евакуиран поради дојава за бомба

Трговски центар во Сараево беше евакуиран попладнево откако во сараевската полиција пристигнала дојава за поставена бомба. Со брза реакција на...

Регион1 ден

Во Косово вратени со авион десетици жени и деца на џихадисти од Сирија

Дестици жени и деца, членови на семејствата на косовски џихадисти кои војувале во Сирија, со авион биле вратени во Косово,...

Избори 20191 ден

Поради изборите МВР ќе издава лични карти денеска и утре

Министерството за внатрешни работи соопшти дека сите одделенија за управни работи ќе работат и денеска и утре. Сите барања за...

Топ1 ден

Трактор и три возила се судрија кај Струмица

Сообраќајка помеѓу трактор и три возила се случила синоќа на магистралниот пат Струмица-Граничен премин „Ново Село“, на место викано „Леска“. МВР...

Топ1 ден

Сообраќајна несреќа на улица во Скопје, меѓу повредените и деца

Пет лица со повреди биле пренесени во болница по сообраќајна несреќа што се случила вчера на улицата „Кемал Сејфула“ во...

Свет1 ден

Брачен пар осуден на доживотен затвор, ги злоставувале нивните деца

Брачен пар од Калифорнија кој ја призна вината за повеќегодишното злоставување на нивните 12 деца, е осуден на доживотна казна...

Европа1 ден

Јункер: Постои страв дека ќе дојде до брегзит без договор

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, побара од Велика Британија да го искористи шестмесечното одложување на брегзит за разработка на...

Свет1 ден

Во Египет референдум за продолжување на мандатот на претседателот

Египѓаните на референдум ќе гласаат за амандманите за продолжување на мандатот на претседателот Абдел Фатах ал Сиси. Одлуката за распишување...

Досие