Контакт

Спорт

„Салах секогаш е себичен, а против Брајтон беше супер-себичен“

Објавено пред

Легендарниот фудбалер на Ливерпул Греем Сунес смета дека Мохамед Салах е себичен. Египќанецот постигна два гола во победата на Ливерпул над Брајтон (3:1).

„Од првата минута размислуваше само како да постигне гол. Се забележува дека му е важно да ја земе Златната копачка. Можевте да ги забележите неговите реакции кога ќе добиеше лоша топка или кога воопшто не го проигруваа. Шутираше од сите позиции, поради што и неговите соиграчи не беа премногу задоволни. Тој секогаш е себичен, но вечерва беше посебно себичен. Вечерва беше супер-себичен. Салах е сконцентриран само на постигнувањето на голови, малку е алчен“, смета Сунес.

Салах оваа сезона во Премиерлигата има постигнато 19 голови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Озил го комплетираше трансферот во Фенер

Објавено пред

Освојувачот на Светското првенство, Месут Озил го комплетираше официјално трансферот во Фенербахче, ставајќи крај на речиси осумгодишниот престој во северен Лондон кај Арсенал, престој кој заврши неславно.

„Топчиите“ го раскинаа неговиот договор со 350.000 фунти неделна плата шест месеци предвреме, и тој сега го комплетираше трансферот во клубот за кој навиваше во своето детство, и Фенер, конечно, го потврдија тоа во неделата.

Озил може да дебитира за новиот клуб на гостувањето кај Сиваспор во четврток во меч од Суперлигата, но најверојатно тоа ќе се случи против Кајзериспор четири дена подоцна. 32-годишниот поранешен германски репрезентативец треба да биде голема помош на тимот на Ерол Булут, кој ја брка првата титула од 2014 година со само три поени разлика од лидерите Галатасарај.

Трансферот беше најавен уште во понеделник кога Озил на социјалните мрежи ја објави горната фотографија како за рака се држи самиот себе како дете, со дресовите на Фенербахче и со пораката „Минато и иднина“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Абрахам со хет-трик, Челси рутински со Лутон

Објавено пред

Во меч во кој ќе се заборави новата голема грешка на Кепа Аризабалага и новото разочарување за Тимо Вернер (утна пенал) и ќе се зголеми самодовербата на фудбалерите на Челси, тие стигнаа до 3:1 победа над Лутон во четвртото коло од ФА купот благодарение на фантастичниот Теми Абрахам, кој постигна хет-трик.

Дека тимот на Френк Лампард е под притисок да се остварат подобри резултати по инвестициите од 250 милиони евра во текот на летото не е тајна, и мечот со второлигашот Лутон може да служи како инспирација и покрај некои негативни елементи во мечот.

Абрахам даде два гола во првите 17 минути од мечот, и „сините“ можеа да дадат уште некој гол пред во 30-тата минута, Кларк да ја искористи лошата интервенција на Кепа за да намали на 2:1. Сепак, сигурен пласман во осминафиналето обезбеди Абрахам со убав гол во 74. минута. Во 86. минута, Тимо Вернер имаше совршена шанса да постигне редок гол по трансферот на „Стемфорд бриџ“, но неговиот удар заврши во рацете на хрватскиот голман Симон Слуга.

Прикажи повеќе...

Спорт

Артур со деби-гол за Јуве, рутинска 2:0 победа над Болоња

Објавено пред

Јувентус по освојувањето на Суперкупот на Италија, сврза втора победа во низа, триумфирајќи со 2:0 над Болоња да се искачи на четвртото место на табелата.

Бразилецот Артур во 15-тата минута од мечот го постигна својот прв гол во дресот на „бјанконерите“ со малку помош од одбранбените играчи на Болоња, додека Вестон Меккени во 71. минута ја потврди победата.

Со ова се подобри скорот против Болоња, која нема славено над Јувентус од 2011 година, и „старата дама“ се искачи на четвртото место на табелата со 36 поени, седум зад лидерот Милан со натпревар помалку. Болоња е на 13. место со 20 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион2 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Регион3 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион4 часа

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет5 часа

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион6 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет6 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион6 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет7 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион20 часа

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ21 час

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет23 часа

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ24 часа

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет24 часа

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија1 ден

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ1 ден

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ1 ден

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија1 ден

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Свет1 ден

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Досие