Контакт

Спорт

Само условна казна за Рома поради дискриминацијата и расизмот на мечот со Милан

Објавено пред

Италијанската Серија А условно го казни клубот Рома со затворање дел од трибините на стадионот „Олимпико“ на еден меч поради дискриминаторските и расистичките повици упатени кон играчите на Милан – Златан Ибрахимовиќ и Френк Кеси – на неделното дерби, што заврши во корист на „росонерите“ со 2-1.

Се работи за дел од култниот стадион на кој традиционално се собираат најжестоките фанови на „волчицата“.
Од клубот тврдат дека со години се борат против расизмот и дискриминацијата.

„Во Рома владее нулта толеранција за расизмот и тоа во кој било облик. Правиме сѐ што е во наша моќ да дојдеме до позитивни промени“, соопштија од римскиот клуб.

Тифозите на Рома при погодениот пенал кон Кеси упатија мајмунски извици, а Ибра го навредуваа поради неговото ромско потекло.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алборг го „торпедираше“ Пик Сегед, Монпелје се одвои на првото место

Објавено пред

Алборг стигна до импресивна 34:30 победа над Пик Сегед во дербито во групата А во Лигата на шампиони на ЕХФ, дозволувајќи Монпелје по тесниот 24:23 триумф над ППД Загреб да се одвои на првото место по девет одиграни кола.

Алборг веќе по 15 минути игра имаше 10:5 водство против унгарскиот шампион, но Пик Сегед неколку пати успеа да дојде на гол-разлика, за во финишот данскиот клуб да ја комплетира работата за импресивна победа. Николај Кристенсен постигна 9 гола за Алборг, а Лукас Сандел додаде 8 за да се израмнат на 12 поени со Пик Сегед на второто/третото место, додека Монпелје сега се лидери со 15 поени.

Францускиот клуб, пак, наиде на „жилавите“ ППД Загреб, за на крајот да стигнат само до победа со еден гол разлика. Карл Валиниус имаше 5 гола за Монпелје, додека Иван Чупиќ имаше исто толку голови за гостите.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Алборг – Пик Сегед 34:30 (16:14)

Монпелје – ППД Загреб 24:23 (14:12)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

ВТА турнејата ги откажа сите кинески турнири поради Пенг Шуаи

Објавено пред

ВТА турнејата, професионалната женска тениска турнеја, ги суспендираше сите турнири во Кина поради „исчезнатата“ поранешна тенисерка Пенг Шуаи, и покрај тоа што Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) и нивниот претседател Томас Бах разговараа со неа и беа убедени дека нејзиниот живот не е во опасност и дека таа е слободна.

Сагата започна на 2 ноември, кога Пенг Шуаи го обвини поранешниот кинески вице-премиер за сексуален напад на кинеската социјална мрежа „Веибо“, но постот бргу беше избришан, по што се шпекулираше дека таа „исчезнала“. По кампањата на дел од тенисерите и тенисерките, кинеските медуими објавија видеа и фотографии од Пенг, а ИОЦ организираше разговор со неа, но ВТА реши дека мора да се направи нешто повеќе.

„Пенг Шуаи ни покажа колку е важно да се зборува, посебно за сексуални напади и посебно кога се вклучени моќни луѓе. Како што Пенг кажа во пораката: ‘Дури и ако е како кога јајце удира во камен, или молец кој оди кај огнот, барајќи самоуништување, ќе ја кажам вистината за тебе’. Таа ја знаеше опасност и излезе со виситната. Кинеските официјални лица го цензурираа ова и не успеаја да докажат дека Пенг е слободна и дека може да зборува без да биде застрашена. Со целосна поддршка на бордот на директори, објавувам целосна суспензија на сите ВТА турнири во Кина, вклучувајќи го и Хонгконг. Не можеме да побараме нашите спортисти да се натпреваруваат додека Пенг Шуаи не може да зборува. Не гледам како можеме да имаме турнири во Кина во 2022 година“, се вели во објавата на претседателот на ВТА, Стив Сајмон.

Пенг е безбедна, гарантира претседателот на ИОЦ по видео-разговорот

Кина објави две бизарни видеа да докаже дека Пенг е „слободна“

Прикажи повеќе...

Спорт

Мешков со прва победа кај Елверум, шок за Флензбург во Украина

Објавено пред

Мешков Брест стигна до својата прва победа во Лигата на шампионите на ЕХФ оваа сезона кога во драматичен финиш со 33:32 победи кај Елверум, а Флензбург доживеа потоп на гостувањето во Украина губејќи со 31:22 од Мотор Запорожје.

Мешков беа последниот клуб што немаше победа оваа сезона кога во минатото коло загуби кај ППД Загреб и во меч полн со пресврти успеа да се врати од три гола негатива (31:28) на осум минути пред крајот на мечот пред Иван Мацкевич да постигне гол во последните секунди за победа.

Во единствениот меч од групата Б, денеска Мотор Запорожје стигнаа до убедлива 31:22 победа над бундеслигашот Флензбург правејќи ја клучната разлика во фантастичното второ полувреме.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ

ГРУПА А

Елверум – Мешков Брест 32:33 (15:17)

Алборг – Пик Сегед 20.45 ч

Монпелје – ППД Загреб 20.45 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Мотор Запорожје – Флензбург 31:22 (15:14)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија5 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија7 часа

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет8 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија9 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија10 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија11 час

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија12 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет13 часа

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија14 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија14 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа14 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија1 ден

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија1 ден

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион1 ден

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет1 ден

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија1 ден

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија1 ден

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ1 ден

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија1 ден

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Досие