Контакт

Спорт

Сампдорија преговара со Дејан Станковиќ

Објавено пред

Сампдорија, еден од култните клубови во Серија А, се наоѓа во сериозна криза. Цехот за седумте порази во првите 12 кола, веројатно, ќе го плати тренерот Роберто Даверса. „Спорт клуб“ тврди дека Сампдорија испратила сериозна понуда до тренерот на Црвена звезда, Дејан Станковиќ.

Сампдорија и во летниот преоден рок беше заинтересирана за Станковиќ, но тој тогаш ја одби нивната понуда. Ситуацијата сега е поинаква. „Спорт клуб“ објави дека Станковиќ ќе се врати во Италија.

Даверса ќе добие уште една шанса. По репрезентативната пауза, Сампдорија ќе мора да ја победи Салернитана, во спротивно ќе добие отказ.

Станковиќ има договор со Црвена звезда и во наредните 18 месеци. Конкретната понуда од Сампдорија ги мобилизирала челниците на српскиот шампион. Тие ќе ги преземат сите мерки за да го задржат тренерот и да ги зацврстат неговите позиции во клубот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баерн ја „депортираше“ Барса во Лига Европа, друштво ќе им прави и „специјалистот“ Севилја!

Објавено пред

Баерн Минхен станува „баук“ за Барселона, откако германскиот гигант повторно стигна до победа, овојпат од 3:0 на домашен терен без публика, така „осудувајќи“ го тимот на Чави Ернандез на третото место во групата Е во Лигата на шампионите и европско лето во Лига Европа, каде што друштво ќе им прави и Севилја, откако тие не успеаја да победат во Австрија за место во осминафиналето.

Барселона пропушти шанса да обезбеди место во нокаут фазата уште на претходниот меч против Бенфика, одигрувајќи 0:0 дома, така што им требаше победа на „Алијанц арената“, бидејќи се очекуваше дека Бенфика нема да има проблем со Динамо Киев. И покрај оптимизмот на Чави пред мечот, не се случи „чудо“, туку уште еден пораз во низа од Баварците.

Томас Милер стана само осмиот фудбалер во историјата на ЛШ со 50 гола, кога во 34. минута по асистенцијата на Роберт Левандовски ја смести топката во мрежата, а веќе во 43. минута беше 2:0, откако Лирој Сане постигна фантастичен гол од огромна далечина. Тинејџерот Џамал Мусијала во 62. минута зголеми на 3:0 за крај на било каква надеж на гостите.

Бенфика на домашен терен, не дозволи да им избега шансата за прво осминафинале од 2017 година, и со 2:0 го совлада Динамо Киев, благодарение на головите на Роман Јаремчук (16.) и Жилберто Жуниор (22.).

На Барселона во Лига Европа ќе им се приклучи и шесткратниот шампион од ова натпреварување, шпанските ривали Севилја, откако во групата Г, Салцбург и Лил обезбедија победи кои ги носат во осминафиналето на ЛШ. Севилја, слично како Барса мораше да победи на гостувањето кај Салцбург, но наместо тоа загубија со 1:0. Лил, пак, го обезбеди првото место со 3:1 победа кај Волфсбург.

За последниот, 16. учесник во осминафиналето на ЛШ ќе почекаме до утре, откако мечот Аталанта-Вилјареал во Бергамо беше одложен поради силниот снег во северна Италија. На Аталанта им е доволно реми за второто место во групата, додека Вилјареал мора да победи. Во вториот меч од групата Ф, кој не одлучуваше ништо, Манчестер јунајтед одиграа 1:1 со Јанг бојс, во меч во кој Ралф Рангник реши да им даде шанса на повеќе фудбалери од младинскиот тим на „ѓаволите“.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ОСМИНАФИНАЛЕ

Првопласирани во група: Манчестер сити (Анг), Ливерпул (Анг), Ајакс (Хол), Реал Мадрид (Шпа), Баерн Минхен (Гер), Манчестер јунајтед (Анг), Лил (Фра), Јувентус (Ита).

Второпласирани во група: Пари Сен-Жермен (Фра), Атлетико Мадрид (Шпа), Спортинг Лисабон (Пор), Интер (Ита), Бенфика (Пор), Ред бул Салцбург (Авт), Челси (Анг), Вилјареал (Шпа)/Аталанта (Ита).

ВО ЛИГА ЕВРОПА продолжуваат:

Барселона (Шпа), Севилја (Шпа), РБ Лајпциг (Гер), Порто (Пор), Борусија Дортмунд (Гер), Шериф Тираспол (Мол), Зенит Санкт Петерсбург (Рус), Аталанта (Ита)/Вилјареал (Шпа).

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА Е

Баерн Минхен – Барселона 3:0

Бенфика – Динамо Киев 2:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1466-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ф

Аталанта – Вилјареал одложено

Манчестер јунајтед – Јанг бојс 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1467-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Г

Ред бул Салцбург – Севилја 1:0

Волфсбург – Лил 1:3

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1468-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар загуби во драматичен меч во Загреб, му бега и осминафиналето…

Објавено пред

Вардар, неславно, стигна до својот седми пораз во низа во ЕХФ Лигата на шампионите, губејќи во регионалното дерби кај ППД Загреб со 23:22, за да го загуби шестото место во групата А, последно кое води во осминафиналето.

Во меч полн со пресврти и лута борба за секој гол, Вардар неколку пати во второто полувреме имаше предност од два гола, за на крајот да го загубат мечот од клубот кој минатата недела ја прекина најдолгата серија без победа во европското елитно натпреварување.

Загреб почнаа подобро, но Вардар успеа да се врати за водство од 11:9 во првото полувреме, пред на одмор да се отиде со предност на домаќините од 14:12. „Црвено-црните“ имаа фантастичен старт на второто полувреме, да вратат водство од два гола (16:18), по што се играше гол-за-гол до финишот на мечот.

Поранешниот вардарец, Иван Чупиќ ги предводеше Загреб со 5 постигнати гола, четири уфрли Давид Мандиќ, додека за Вардар, Тимур Дибиров и Жереми Тото имаа по 4 гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА А

ППД Загреб – Вардар 23:22 (14:12)

Елверум – Алборг 28:34 (12:16)

Мешков Брест – Монпелје 31:31 (17:18)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

По Тотенхем и Лестер имаат „мини-пандемија“ на КОВИД

Објавено пред

Менаџерот на Лестер, Брендан Роџерс откри дека во тимот има повеќе позитивни случаи на КОВИД-19 што значи дека ќе бидат ослабени за важниот меч со Наполи во Лига Европа, откако слични проблеми јавија и од Тотенхем, каде што барем 7 фудбалери се позитивни.

Групата во која се Наполи и Лестер е неизвесна и четирите тима имаат шанси за пласман во нокаут фазата. Лестер се лидери и патуваат во Неапол без неколку клучни фудбалери.

„Има дел од фудбалерите и од придружниот тим кој не се со нас. Имавме позитивни тестови, а некои луѓе се болни. Јури Тилеманс тренираше и ќе игра, но седум фудбалери ни се отсустни. Кој точно, ќе видите пред мечот. Се работи за проблем во последните неколку дена, кога се зголемија бројот на случаите. Мораме да ги почитуваме правилата за патување во Италија и ќе имаме силен тим, иако нема да е комплетен“, вели Роџерс.

Според „Тутомеркато“, во Италија не патуваат Лукман, Амарти, Ихеаначо, Вестергард, Перез, Бенковиќ и Дејли-Кемпбел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија11 час

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет14 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа16 часа

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет16 часа

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа16 часа

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет17 часа

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет17 часа

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет17 часа

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет18 часа

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа1 ден

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа1 ден

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија1 ден

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа1 ден

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија2 дена

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија2 дена

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија2 дена

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа2 дена

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија2 дена

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Досие